xibo - en to ja translation catalogue (4333 entries)

en:  (Default)
ja:  (デフォルト)

en:  Turn OFF Debugging
ja:  デバッグをオフにする

en:  Turn ON Debugging
ja:  デバッグをオンにする

en:  with Share of Voice %d seconds per hour
ja:  シェアオブボイス付き%d秒/時間

en: # Layouts
ja: # レイアウト

en: %campaignName% - Campaign Builder
ja: %campaignName% - キャンペーンビルダー

en: %d Widgets / %d seconds
ja: %dウィジェット/%d秒

en: %d of %d player actions failed
ja: %d プレイヤー（ %d中）のアクションが失敗しました

en: %s assigned to Display Groups
ja: %sがディスプレイグループに割り当てられました

en: %s assigned to User Groups
ja: %sがユーザーグループにアサインされました

en: %s bandwidth report
ja: %s の帯域幅レポート

en: %s has seen the welcome tutorial
ja: %sはウェルカムチュートリアルを見ました

en: %s has started the welcome tutorial
ja: %sがウェルカムチュートリアルを始めました

en: %s is downloading %d files too many times
ja: %sは%d個のファイルを何度もダウンロードしています

en: %s is pending conversion
ja: %sは変換を保留しています

en: %s is too large. Please ensure that none of the images in your layout are larger than %s pixels on their longest edge. Please check the allowed Resize Limit in Administration -> Settings
ja: %sが大きすぎます。レイアウト内のどの画像も、最も長いエッジで%sピクセルより大きくないことを確認してください。 [管理]-> [設定]で許可されているサイズ変更制限を確認してください

en: %s library usage report
ja: %s ライブラリ利用レポート

en: %s not retrieved from the IdP and required since is the field to identify the user
ja: %sはIdPから取得されず、ユーザーを識別するためのフィールドであるため必須です

en: %s report
ja: %sレポート

en: %s report for
ja: %s レポート

en: %s report for Display
ja: ディスプレイの %s レポート

en: %s report for Event %s
ja: イベント %s の %s レポート

en: %s report for Layout %s
ja: レイアウト %s の %s レポート

en: %s report for Media
ja: メディアの%sレポート

en: %s report for Media %s
ja: メディア %s の %s レポート

en: %s scheduled on %s
ja: %sが%sにスケジュールされました

en: %s set as the Layout background image is pending conversion
ja: レイアウトの背景画像として設定された%sは変換を保留しています

en: %s set as the Layout background image is too large. Please ensure that none of the images in your layout are larger than %s pixels on their longest edge. Please check the allowed Resize Limit in Administration -> Settings
ja: レイアウトの背景画像として設定された%sが大きすぎます。レイアウト内のどの画像も、最も長いエッジで%sピクセルより大きくないことを確認してください。 [管理]->[設定]で許可されているサイズ変更の制限を確認してください

en: %s time disconnected summary report
ja: %s 非接続時間の集計レポート

en: %tagCount% tags
ja: %tagCount%個のタグ

en: %themeName% Error
ja: %themeName% エラー

en: %themeName% Installation
ja: %themeName% インストール

en: %themeName% needs an administrator user account to be the first user account that has access to the CMS. Please enter your chosen details below.
ja: %themeName%には、CMSにアクセスできる最初のユーザーアカウントである管理者ユーザーアカウントが必要です。以下に選択した詳細を入力してください。

en: %themeName% needs somewhere to store the things you upload to be shown. Ideally, this should be somewhere outside the root of your web server - that is such that is not accessible by a web browser. Please input the full path to this folder. If the folder does not already exist, we will attempt to create it for you.
ja: %themeName%は、アップロードするものを表示するためにどこかに保存する必要があります。理想的には、これはあなたのウェブサーバのルートの外側のどこかにあるべきです - それはウェブブラウザによってアクセスできないようなものです。このフォルダへのフルパスを入力してください。フォルダがまだ存在しない場合は、作成します。

en: %themeName% needs to set-up a connection to your MySQL database.
ja: %themeName%は、MySQLデータベースへの接続を設定する必要があります。

en: %themeName% needs you to choose a "key". This will be required each time you set-up a new client. It should be complicated, and hard to remember. It is visible in the CMS interface, so it need not be written down separately.
ja: %themeName% では、「キー」を選択する必要があります。これは新しいクライアントを設定するたびに必要になります。それは複雑で、覚えにくいはずです。これはCMSインターフェイスに表示されるので、個別に書き留める必要はありません。

en: (DisplayId: Not Found)
ja: (ディスプレイが見つかりません）

en: (Legacy) Templates are compatible with older Player/Browser versions!
ja: (レガシー）テンプレートは、古いバージョンのプレーヤー/ブラウザーに対応しています！

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ja: ( from _MAX_ total でフィルタ)

en: * If your Region contains more than one Widget, Loop should not be enabled.
ja: *リージョンに複数のウィジェットが含まれている場合は、ループを有効にしないでください。

en: * If your Region contains one Widget, and that Widget is a 'fixed' item (eg Text), Loop should not be enabled.
ja: *リージョンにウィジェットが1つ含まれていて、そのウィジェットが「固定」項目（テキスト等）である場合、ループを有効にしないでください。

en: * If your Region contains one Widget, and that Widget needs to update periodically (eg RSS Ticker Widget), Loop can be enabled ONLY if the Widget needs to update MORE frequently than the duration of the overall Layout.
ja: *リージョンにウィジェットが1つ含まれていて、そのウィジェットを定期的に更新する必要がある場合（RSS Tickerウィジェットなど）、ウィジェットがレイアウト全体の期間よりも頻繁に更新する必要がある場合にのみ、ループを有効にできます。

en: , Repeats every %s %s
ja: 、%s %sごとに繰り返します

en: 1 hour
ja: 1時間

en: 1 hour 30 minutes
ja: 1時間30分

en: 1 minute
ja: 1分

en: 10 hours
ja: 10時間

en: 10 minutes
ja: 10分

en: 11 hours
ja: 11時間

en: 12 hours
ja: 12時間

en: 12h Clock
ja: 12時間時計

en: 1st line
ja: 1行目

en: 2 hours
ja: 2時間

en: 2 hours 30 minutes
ja: ２時間30分

en: 24 hours
ja: 24時間

en: 24h Clock
ja: 24時間時計

en: 3 hours
ja: 3時間

en: 3 hours 30 minutes
ja: ３時間30分

en: 3 regions in an L shape, on the left
ja: 左側のL字型の3つの領域

en: 3 regions in an L shape, on the right
ja: 右側のL字型の3つの領域

en: 30 minutes
ja: 30分

en: 4 hours
ja: 4時間

en: 5 hours
ja: 5時間

en: 5 minutes
ja: 5分

en: 5 minutes is the lowest update interval allowed
ja: 5分は最低限許される更新間隔

en: 6 hours
ja: 6時間

en: 7 hours
ja: 7時間

en: 8 hours
ja: 8時間

en: 9 hours
ja: 9時間

en: : activate to sort column ascending
ja: ：列を昇順に並べ替える

en: : activate to sort column descending
ja: ：列を降順に並べ替える

en: A Description of Daypart
ja: 配信時間帯の説明

en: A URL to the HLS video stream. Requires Player running Windows 8.1 or later, or Android 6 or later. Earlier Android devices may play HLS via the LocalVideo widget.
ja: HLSビデオストリームへのURL。 Windows 8.1以降、またはAndroid 6以降を実行しているPlayerが必要です。以前のAndroidデバイスは、LocalVideoウィジェットを介してHLSを再生することがあります。

en: A code which can be used to lookup this DataSet - usually for an API application
ja: このデータセットを検索するために使用できるコード - 通常はAPIアプリケーション用

en: A column already exists with this name, please choose another
ja: この名前の列は既に存在します。別の列を選択してください

en: A comma separated list of Currency Acronyms/Abbreviations, e.g. GBP,USD,EUR. For the best results enter no more than 5 items.
ja: 通貨の頭字語/略語のカンマ区切りリスト。 GBP、USD、EUR。最良の結果を得るには、5項目以下で入力してください。

en: A comma separated list of HTML tags that should be stripped from the feed in addition to the default ones.
ja: デフォルトのタグに加えて、フィードから削除する必要があるHTMLタグのコンマ区切りリスト。

en: A comma separated list of Stock Ticker Symbols, e.g. GOOGL,NVDA,AMZN. For the best results enter no more than 5 items.
ja: 株価表示記号のカンマ区切りリスト。GOOGL、NVDA、AMZN。最良の結果を得るには、5項目以下で入力してください。

en: A comma separated list of attributes that should not be stripped from the incoming feed.
ja: 受信フィードから削除してはいけない属性のカンマ区切りリスト。

en: A comma separated list of domains which should be allowed to perform NTML/Negotiate authentication.
ja: NTML /ネゴシエート認証の実行を許可する必要があるドメインのコンマ区切りのリスト。

en: A comma separated list of items to present in a combo box
ja: コンボボックスに表示する項目のコンマ区切りリスト

en: A comma separated list of tags to add to the selected elements.
ja: 選択した要素に追加するタグのコンマ区切りのリスト。

en: A comma separated list of tags to filter by. Enter --no-tag to see items without tags.
ja: フィルタするタグのカンマ区切りリスト。タグなしの項目を表示するには、--no-tagを入力します。

en: A comma separated list of tags to filter by. Enter a Tag value preceded with | to filter by Tag values. Enter --no-tag to see items without tags.
ja: フィルタリングするタグのコンマ区切りのリスト。 |の前にタグ値を入力しますタグ値でフィルタリングします。タグのない項目を表示するには、-no-tagと入力します。

en: A comma separated list of website urls which should be rendered by the Edge Browser instead of Chromium.
ja: Chromiumの代わりにEdgeブラウザによってレンダリングされる必要があるWebサイトのURLのコンマ区切りのリスト。

en: A comma separated set of regular expressions run against the Display name to determine membership.
ja: メンバーシップを決定するために、コンマ区切りの正規表現のセットが表示名に対して実行されます。

en: A comma separated set of tags run against the Display tag to determine membership.
ja: メンバーシップを決定するために、タグのコンマ区切りのセットがディスプレイタグに対して実行されます。

en: A comma separated set of tags to match against tags on library media.
ja: ライブラリメディア上のタグと照合するための、コンマで区切られたタグのセット。

en: A description - (1 - 254 characters).
ja: 説明 - （1  -  254文字）

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
ja: 入力したライブラリの場所には同じ名前のファイルが存在しています。 別の場所を選んでください。

en: A font to use in other Modules
ja: 他のモジュールで使用するフォント

en: A generic file to be stored in the library
ja: ライブラリに保存される一般的なファイル

en: A higher Priority number will take precedence over Priorities with a lower number.
ja: 優先度の高い番号は、番号の小さい優先度よりも優先されます。

en: A local file path or URL to the video. This can be a RTSP stream.
ja: 動画へのローカルファイルパスまたはURL。これはRTSPストリームにすることができます。

en: A message to display when no data is returned from the source
ja: ソースからデータが返されないときに表示されるメッセージ

en: A message to display when there are no notifications to show
ja: 表示する通知がない場合に表示するメッセージ

en: A message to display when there are no records returned by the search query
ja: 検索クエリによって返されたレコードがない場合に表示されるメッセージ

en: A message to display when there are no tweets returned by the search query
ja: 検索クエリによって返されたツイートがない場合に表示するメッセージ

en: A module for displaying Video and Audio from an external source
ja: 外務入力のビデオやオーディオを表示するモジュール

en: A module for showing Currency pairs and exchange rates
ja: 通貨ペアと為替レートを表示するためのモジュール

en: A module for showing Stock quotes
ja: 株価を表示するためのモジュール

en: A name for this DataSet
ja: このデータセットの名前

en: A name for this Resolution
ja: 解像度の名前

en: A reference code for this command which is used to identify the command internally.
ja: コマンドを内部的に識別するために使用されるこのコマンドの参照コード。

en: A reference field for custom user data
ja: カスタムユーザーデータの参照フィールド

en: A remote DataSet must have a URI.
ja: リモートDデータセットにはURIが必要です。

en: A short description of this Display Group
ja: このディスプレイグループの簡単な説明

en: A status indicator is shown to show you the current 'play' status of the layout.
ja: レイアウトの現在の「再生」ステータスを示すステータスインジケータが表示されます。

en: A subject line for the notification - used as a title.
ja: 通知の件名 - タイトルとして使用されます。

en: A text description of this password policy will be shown to users if they enter a password that does not meet the policy requirements set above.
ja: ユーザーが上記のポリシー要件を満たさないパスワードを入力した場合、このパスワードポリシーの説明文がユーザーに表示されます。

en: A unique identifier for this display.
ja: このディスプレイの一意の識別子。

en: A view on a DataSet
ja: データセットのビュー

en: API Key
ja: APIキー

en: API Secret
ja: APIシークレット

en: API key not valid
ja: APIキーが有効ではありません

en: Ability to add and edit Tags when assigning to items
ja: 項目に割り当てるときにタグを追加および編集する機能

en: Ability to update own Profile, including changing passwords and authentication preferences
ja: パスワードや認証設定の変更など、独自のプロファイルを更新する機能

en: About
ja: システム概要

en: About the CMS
ja: CMSについて

en: Access Code
ja: アクセスコー​​ド

en: Access Code is empty
ja: アクセスコードが空です

en: Access Code is incorrect
ja: アクセスコードが正しくありません

en: Access Denied to Display
ja: ディスプレイへのアクセスが拒否されました

en: Access Denied to DisplayGroup
ja: ディスプレイグループへのアクセスが拒否されました

en: Access Denied to User
ja: ユーザーにアクセスを拒否されました

en: Access Denied to UserGroup
ja: アクセスがUserGroupに拒否されました

en: Access denied System tags cannot be deleted
ja: アクセスが拒否されました、システムタグは削除できません

en: Access denied System tags cannot be edited
ja: アクセスが拒否されましたシステムタグは編集できません

en: Access denied replacing old media
ja: 古いメディア交換のアクセスを拒否されました

en: Access denied, please check your API key
ja: アクセスが拒否されました、APIキーを確認してください

en: Access to %s revoked
ja: %sへのアクセスが取り消されました

en: Access to API applications
ja: APIアプリケーションへのアクセス

en: Access to Ad Campaigns
ja: 広告キャンペーンへのアクセス

en: Access to DataSets
ja: データセットへのアクセス

en: Access to Displays and Display Groups
ja: ディスプレイとディスプレイグループへのアクセス

en: Access to Library, Layouts, Playlists, Widgets and Resolutions
ja: ライブラリ、レイアウト、プレイリスト、ウィジェット、解像度へのアクセス

en: Access to Scheduling
ja: スケジューリングへのアクセス

en: Access to a Report Fault wizard for collecting reports to forward to the support team for analysis, which may contain sensitive data.
ja: 機密データが含まれている可能性のある分析のためにサポートチームに転送するレポートを収集するためのレポート障害ウィザードへのアクセス。

en: Access to deleting DataSets
ja: データセットの削除へのアクセス

en: Access to deleting Displays and Display Groups
ja: ディスプレイとディスプレイグループの削除へのアクセス

en: Access to deleting Scheduled Events
ja: スケジュールされたイベントの削除へのアクセス

en: Access to deleting content from Library, Layouts, Playlists, Widgets and Resolutions
ja: ライブラリ、レイアウト、プレイリスト、ウィジェット、解像度からコンテンツを削除するためのアクセス

en: Access to the Notification Centre to view past notifications
ja: 過去の通知を表示するための通知センターへのアクセス

en: Access to this route is denied for this scope
ja: このスコープにこのルートでのアクセスを拒否されました

en: Action
ja: アクション

en: Action Bar Display Duration
ja: アクションバー表示期間

en: Action Bar Intent
ja: アクションバーインテント

en: Action Bar Mode
ja: アクションバーモード

en: Action Type
ja: アクション

en: Action for Screen Shot Intent
ja: スクリーンショットインテントのアクション

en: Action not found
ja: アクションが見つかりません

en: Action with specified Trigger Type already exists
ja: 指定されたトリガータイプのアクションはすでに存在します

en: Actions
ja: アクション

en: Active
ja: アクティブ

en: Activity Report
ja: 活動報告

en: Ad
ja: 広告

en: Ad Campaign
ja: 広告キャンペーン

en: Ad Play(s)
ja: 広告再生数

en: Add
ja: 追加

en: Add "Save Template" function for all Layouts
ja: すべてのレイアウトに「テンプレートの保存」機能を追加

en: Add "Schedule Now" function to allow for the creation of short events to play immediately
ja: 「今すぐスケジュール」機能を追加して、すぐに再生できる短いイベントを作成できるようにします

en: Add - After ordering any remaining Widgets are to be added to the end
ja: 追加-順序決定後、残りのウィジェットを最後に追加します

en: Add / edit text and format using the inline editor. The thin visible line is showing your Region border. Ensure that any text remains within these lines.
ja: インラインエディタを使用して、テキストとフォーマットを追加/編集します。細い目に見える線は、地域の境界線を示しています。これらの行内にテキストが残っていることを確認してください。

en: Add Action
ja: アクションを追加

en: Add Action for %source%
ja: %source%のアクションを追加

en: Add Application
ja: アプリケーションを追加

en: Add Background Image
ja: 背景画像を追加

en: Add CSV Files
ja: CSVファイルを追加する

en: Add Campaign
ja: キャンペーンを追加

en: Add Category
ja: カテゴリを追加

en: Add Category to
ja: 以下をカテゴリに追加する：

en: Add Chart
ja: チャートを追加

en: Add Column
ja: 列を追加

en: Add Command
ja: コマンドを追加

en: Add DMA
ja: DMAを追加

en: Add Data
ja: データを追加

en: Add DataSet
ja: データセットを追加

en: Add Daypart
ja: 配信時間帯を追加

en: Add Display (Code)
ja: ディスプレイの追加（コード）

en: Add Display Group
ja: ディスプレイグループの追加

en: Add Display via Code
ja: コードを介してディスプレイを追加

en: Add Event
ja: イベントを追加

en: Add Help Link
ja: ヘルプリンクを追加

en: Add Layout
ja: レイアウトを追加

en: Add Layout Export ZIP Files
ja: エクスポートしたZIPファイルの追加

en: Add Media
ja: メディアを追加

en: Add Media via URL
ja: URL経由でメディアを追加

en: Add Menu Board
ja: メニューボードを追加

en: Add New User
ja: 新規ユーザーを追加

en: Add Notification
ja: 通知を追加

en: Add Playlist
ja: プレイリストを追加

en: Add Product
ja: 商品を追加

en: Add Product to
ja: 製品を追加：

en: Add Profile
ja: プロファイルを追加

en: Add RSS
ja: RSSを追加

en: Add Replacement
ja: 代替を追加

en: Add Report Schedule for %s - %s
ja: %sのレポートスケジュールを追加-%s

en: Add Resolution
ja: 解像度を追加

en: Add Resolution button to allow for additional Resolutions to be added
ja: 追加の解像度を追加できるようにする[解像度の追加]ボタン

en: Add Row
ja: 行を追加

en: Add STS to the response headers? Make sure you fully understand STS before turning it on as it will prevent access via HTTP after the first successful HTTPS connection.
ja: 応答ヘッダーにSTSを追加しますか？ HTTPS接続が最初に成功した後はHTTP経由のアクセスが妨げられるため、STSをオンにする前にSTSを完全に理解してください。

en: Add Tag
ja: タグを追加

en: Add Task
ja: タスクを追加

en: Add Template
ja: テンプレートを追加

en: Add Thumbnail
ja: サムネイルを追加

en: Add User
ja: ユーザーを追加

en: Add User Group
ja: ユーザーグループを追加

en: Add Version
ja: バージョンを追加

en: Add Webpage
ja: ウェブページを追加

en: Add a Colour Palette to use when drawing a charts data series. If no or too few colours are specified the default colours will be used.
ja: チャートデータ系列を描画するときに使用するカラーパレットを追加します。色が指定されていない、または少なすぎる場合は、デフォルトの色が使用されます。

en: Add a Display via user_code displayed on the Player screen
ja: プレーヤー画面に表示されるuser_codeを介してディスプレイを追加します

en: Add a Region
ja: リージョンを追加

en: Add a layout
ja: レイアウトを追加

en: Add a link to the Display name using this format mask?
ja: このフォーマットマスクを使用してディスプレイ名へのリンクを追加しますか？

en: Add a new Campaign
ja: 新規キャンペーンを追加

en: Add a new DataSet
ja: 新規データセットを追加

en: Add a new Display Group
ja: 新しいディスプレイグループを追加する

en: Add a new Display Settings Profile
ja: 新しいディスプレイ設定プロファイルを追加する

en: Add a new Help page
ja: 新しいヘルプページを追加

en: Add a new Layout and jump to the layout designer.
ja: 新規レイアウトを追加して、レイアウトデザイナーにジャンプします。

en: Add a new Menu Board
ja: 新しいメニューボードを追加

en: Add a new Menu Board Category
ja: 新しいメニューボードカテゴリを追加

en: Add a new Menu Board Product
ja: 新しいメニューボード製品を追加する

en: Add a new Tag
ja: 新規タグを追加

en: Add a new Template and jump to the layout designer.
ja: 新規テンプレートを追加して、レイアウトデザイナーにジャンプします。

en: Add a new User
ja: 新規ユーザーを追加しました

en: Add a new User Group
ja: 新しいユーザーグループを追加

en: Add a new media item to the library
ja: 新規メディア項目をライブラリに追加する

en: Add a new media item to the library via external URL
ja: 外部URLを介してライブラリに新しいメディア項目を追加します

en: Add a new media item to the player software library
ja: プレーヤーソフトウェアライブラリに新しいメディア項目を追加する

en: Add a new region
ja: 新規リージョンを追加

en: Add a new resolution for use on layouts
ja: レイアウトで使用するための新しい解像度を追加する

en: Add a row to the end of this DataSet
ja: このデータセットの最後に行を追加

en: Add all the widgets to the template?
ja: すべてのウィジェットをテンプレートに追加しますか？

en: Add an Application
ja: アプリケーションを追加

en: Add an attachment?
ja: 添付ファイルを追加します

en: Add background image
ja: 背景画像を追加

en: Add files
ja: ファイルを追加

en: Add media (URL)
ja: メディアを追加（URL）

en: Add media failed: %error%
ja: メディアの追加に失敗しました： %error%

en: Add module failed: %error%
ja: モジュールの追加に失敗しました：%error%

en: Add reference fields if needed
ja: 必要に応じて参照フィールドを追加

en: Add the Text Widget by using the 'Grab' option and dragging to the Region or click the '+' button to select then click in the target Region. Click Next after adding the Widget.
ja: 「グラブ」オプションを使用してリージョンにドラッグするか、「+」ボタンをクリックして選択し、ターゲットリージョンをクリックして、テキストウィジェットを追加します。ウィジェットを追加したら、[次へ]をクリックします。

en: Add the body of your message in the box below. If you are going to target this message to a Display/DisplayGroup be aware that the formatting you apply here will be removed.
ja: 下のボックスにメッセージの本文を記入してください。このメッセージをディスプレイ/ ディスプレイグループに送信する場合は、ここで適用した書式設定が削除されることに注意してください。

en: Add to Playlist
ja: プレイリストに追加する

en: Add to Purge list?
ja: パージリストに追加しますか？

en: Add to Selected Region
ja: 選択したリージョンに追加

en: Add to this position
ja: この位置に追加

en: Add widgets to be used as targets in actions
ja: アクションのターゲットとして使用するウィジェットを追加します

en: Add your own regions using the editor
ja: エディタを使用して独自のリージョンを追加する

en: Added %s
ja: %s を追加しました

en: Added Action
ja: アクションを追加

en: Added Event
ja: イベントを追加しました

en: Added Menu Board
ja: メニューボードを追加

en: Added Menu Board Category
ja: メニューボードカテゴリを追加

en: Added Menu Board Product
ja: メニューボード製品を追加

en: Added Report Schedule
ja: レポートスケジュールを追加

en: Added Row
ja: 追加された行

en: Added drawer %s
ja: 追加したドロワー %s

en: Additional emails separated by a comma.
ja: カンマで区切られた追加のEメール。

en: Address
ja: 住所

en: Adjust the times of this timer. To add or remove a day, use the Display Profile.
ja: このタイマーの時間を調整します。 1日を追加または削除するには、ディスプレイプロファイルを使用します。

en: Admin Password
ja: 管理者パスワード

en: Admin Username
ja: 管理者ユーザーネーム

en: Admin email address
ja: 管理者Eメールアドレス

en: Administration
ja: 管理

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Advice
ja: アドバイス

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: After schedule ends
ja: スケジュール終了後

en: After schedule starts
ja: スケジュール開始後

en: After submitting this form with valid code, your CMS Address and Key will be sent and stored in the temporary storage in our Authentication Service.
ja: 有効なコードを使用してこのフォームを送信すると、CMSアドレスとキーが送信され、認証サービスの一時ストレージに保存されます。

en: After you convert a saved report you can export and preview the report.
ja: 保存したレポートを変換した後、レポートをエクスポートしてプレビューできます。

en: Age
ja: 経過時間

en: Agenda
ja: 予定表

en: Aggregate received data by the given method
ja: 与えられた方法で受信データを集計する

en: Aggregation
ja: 集約

en: Aggregation level
ja: 集約レベル

en: Alert
ja: アラート

en: Alert for Display %s
ja: ディスプレイ %s のアラート

en: All
ja: 全て

en: All Editable Widgets
ja: すべての編集可能なウィジェット

en: All Folders
ja: 全フォルダ

en: All Reports
ja: 全レポート

en: All Tweets
ja: すべてのツイート

en: All changes saved!
ja: すべての変更が保存されました！

en: All checks pass. Click next to continue
ja: 全てのチェックは合格です。次へをクリックして続けます

en: All media will be unassigned and any playlist specific media such as text/rss will be lost. The playlist will be removed from all Layouts.
ja: すべてのメディアの割り当てが解除され、text / rssなどのプレイリスト固有のメディアはすべて失われます。プレイリストはすべてのレイアウトから削除されます。

en: All media will be unassigned and any widgets such as text/rss will be lost, unless they are on playlists. The item will be removed from all Schedules.
ja: プレイリストにない限り、すべてのメディアの割り当てが解除され、text / rssなどのウィジェットは失われます。項目は全てのスケジュールから削除されます。

en: All other checks passed
ja: その他のチェックはすべて合格です。

en: Allergy Information
ja: アレルギー情報

en: Allow All
ja: すべて許可

en: Allow Group Admins to edit including deletion, for all added Users within their group
ja: グループ内に追加されたすべてのユーザーについて、グループ管理者が削除を含む編集を許可する

en: Allow Import?
ja: インポートを許可しますか？

en: Allow PHP to open external URLs
ja: PHPの外部URLオープンを許可してください

en: Allow Sharing capabilities for all User objects
ja: すべてのユーザーオブジェクトの共有機能を許可する

en: Allow content creators to create Layouts - which hold the content you want to show on your Displays
ja: コンテンツ作成者がレイアウトを作成できるようにします-レイアウトは、ディスプレイに表示したいコンテンツを保持します

en: Allow edits including deletion for all added Displays
ja: 追加されたすべてのディスプレイの削除を含む編集を許可する

en: Allow edits including deletion for all created Display Groups
ja: 作成されたすべての表示グループの削除を含む編集を許可する

en: Allow edits including deletion for all created Display Setting Profiles
ja: 作成されたすべての表示設定プロファイルの削除を含む編集を許可する

en: Allow edits including deletion for all created User Groups
ja: 作成されたすべてのユーザーグループの削除を含む編集を許可する

en: Allow edits including deletion for all notifications in the Notification Centre
ja: 通知センターのすべての通知の削除を含む編集を許可する

en: Allow edits including deletion of existing Scheduled Events
ja: 既存のスケジュールされたイベントの削除を含む編集を許可する

en: Allow edits including deletion to all added Resolutions
ja: 追加されたすべての解像度の削除を含む編集を許可する

en: Allow edits including deletion to all created Campaigns
ja: 作成されたすべてのキャンペーンの削除を含む編集を許可する

en: Allow edits including deletion to all created DataSets independently to Layouts
ja: レイアウトとは別に、作成されたすべてのデータセットの削除を含む編集を許可する

en: Allow edits including deletion to all created Playlists independently to Layouts
ja: レイアウトとは別に、作成されたすべてのプレイリストの削除を含む編集を許可する

en: Allow edits including deletion to all data contained within a DataSet independently to Layouts
ja: レイアウトとは別に、データセット内に含まれるすべてのデータの削除を含む編集を許可する

en: Allow edits including deletion to all items uploaded to the Media Library
ja: メディアライブラリにアップロードされたすべての項目の削除を含む編集を許可する

en: Allow edits including deletion to be made to all created Dayparts
ja: 作成したすべての配信時間帯に削除を含む編集を許可する[配信時間帯を追加]ボタンを使用して、新しい配信時間帯を作成できるようにします

en: Allow edits including deletion to be made to all created Layouts
ja: 作成されたすべてのレイアウトに対して、削除を含む編集を許可します

en: Allow edits to be made to all saved Templates
ja: 保存されているすべてのテンプレートを編集できるようにします

en: Allow edits, creation of Menu Board Categories and Products including deletion for all created Menu Board content
ja: 作成されたすべてのメニューボードコンテンツの削除を含む、メニューボードカテゴリおよび製品の編集、作成を許可します

en: Allow modifications to the transition configuration?
ja: トランジション設定への変更を許可しますか？

en: Allow saving in the root folder?
ja: ルートフォルダーへの保存を許可

en: Allow the Authorization Code Grant for this Client?
ja: このクライアントに認証コードの付与を許可しますか？

en: Allow the Client Credentials Grant for this Client?
ja: このクライアントに対するクライアント認証情報の付与を許可しますか？

en: Allow the maintenance script to run if it is called?
ja: メンテナンススクリプトが呼び出された場合に実行することを許可しますか？

en: Allow usage tracking?
ja: 利用状況の追跡を許可しますか？

en: Allowable Attributes
ja: すべてのツイート

en: Allowed content types
ja: 使用可能なコンテンツタイプ

en: Also delete from the Library?
ja: ライブラリからも削除

en: Alter Template
ja: テンプレートを変更

en: Always
ja: 常時

en: Always showing
ja: 常時表示

en: Always start the Y-Axis at 0?
ja: Y軸を常に0から始める？

en: Always use manual Add User form?
ja: 常に手動のユーザー追加フォームを使用

en: Always?
ja: 常時

en: An error occurred updating these settings. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
ja: これらの設定の更新中にエラーが発生しました。これは予期しないエラーです。サポートに連絡してください。エラーメッセージ= [%s]

en: An optional description
ja: オプションの説明

en: An optional description (1 - 250 characters)
ja: オプションの説明（1〜250文字）

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
ja: レイアウトの説明(オブション) (1-250文字)

en: An optional description of the Menu Board. (1 - 250 characters)
ja: メニューボードのオプションの説明。 （1〜250文字）

en: An optional description of the Template. (1 - 250 characters)
ja: テンプレートのオプションの説明。 （1〜250文字）

en: An optional description of the user group. (1 - 500 characters)
ja: ユーザーグループのオプションの説明。 （1〜500文字）

en: An optional name for this widget
ja: このウィジェットのオプションの名前

en: An unknown error has occurred.
ja: 不明なエラーが発生しました。

en: An unknown error has occurred. Please refresh
ja: 不明なエラーが発生しました。更新してください

en: Analog
ja: アナログ

en: Analogue Clock Settings
ja: アナログ時計の設定

en: Analogue Settings
ja: アナログ設定

en: And that is how easy it is to use the layout designer. Ready for more? Jump into the User Manual for guidance and top tips!
ja: それはレイアウトデザイナを使用するのがいかに簡単かです。もっと準備はいいですか？ガイダンスとヒントについては、ユーザーマニュアルにジャンプしてください！

en: Android Command
ja: Androidコマンド

en: Android Media Player
ja: Androidメディアプレーヤー

en: Any current schedules in the system will show in the calendar for the selected Display(s).
ja: システム内の現在のスケジュールは、選択したディスプレイのカレンダーに表示されます。

en: Appearance
ja: 外観

en: Application Description
ja: アプリケーションの説明

en: Application Name
ja: アプリケーション名

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Apply
ja: 適用

en: Apply a Transition type for the end of a media item
ja: メディア項目の最後にトランジションタイプを適用する

en: Apply a Transition type for the start of a media item
ja: メディア項目の開始にトランジションタイプを適用する

en: Approved Date
ja: 承認日

en: Approved IP Address
ja: 承認されたIPアドレス

en: April
ja: 4 月

en: Arabic
ja: アラビア

en: Archive Owner not found
ja: アーカイブの所有者が見つかりません

en: Are the members of this group dynamic?
ja: このグループのメンバーは動的

en: Are you sure you want remove this layout from the campaign?
ja: 本当にこのレイアウトをキャンペーンから削除しますか？

en: Are you sure you want to ask this Player to check its Licence?
ja: このプレーヤーにライセンスを確認するように依頼してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to authorise this Display?
ja: このディスプレイを承認してよろしいですか？

en: Are you sure you want to cancel this CMS transfer? This is only possible if the Display has not already transferred.
ja: このCMS転送をキャンセルしてもよろしいですか？これは、ディスプレイがまだ転送されていない場合にのみ可能です。

en: Are you sure you want to checkout this Layout? It will be put in a Draft state so you can make edits.
ja: このレイアウトをチェックアウトしてよろしいですか？編集できるように下書き状態になります

en: Are you sure you want to convert this saved report? This cannot be undone.
ja: この保存レポートを変換してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません。

en: Are you sure you want to de-authorise this Display?
ja: このディスプレイの認証を解除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete %groupName%?
ja: 本当に%groupName%を削除しますか？

en: Are you sure you want to delete all saved report of this report schedule? This cannot be undone
ja: このレポートスケジュールの保存済みレポートをすべて削除してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this Action? This cannot be undone
ja: このアクションを削除してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this DMA?
ja: 本当にこのDMAを削除してよいのですか？

en: Are you sure you want to delete this Daypart? This cannot be undone
ja: この配信時間帯を削除してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this Help page? This cannot be undone
ja: このヘルプページを削除してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this Menu Board Category? All Products linked to this Category will be removed as well. This cannot be undone
ja: このメニューボードカテゴリを削除してもよろしいですか？このカテゴリにリンクされているすべての製品も削除されます。これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this Menu Board Product? This cannot be undone
ja: このメニューボード製品を削除してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this Menu Board? This action will remove all Categories and their Products linked to this Menu Board. This cannot be undone
ja: このメニューボードを削除してもよろしいですか？このアクションにより、このメニューボードにリンクされているすべてのカテゴリとその製品が削除されます。これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this Playlist?
ja: このプレイリストを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this Resolution? This cannot be undone
ja: この解像度を削除してよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this application? This cannot be undone
ja: このアプリケーションを削除してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this campaign? This cannot be undone
ja: このキャンペーンを削除してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this command? This cannot be undone
ja: このコマンドを削除してよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this display group? This cannot be undone
ja: このディスプレイグループを削除してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this display profile?
ja: このディスプレイプロファイルを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this display? This cannot be undone
ja: このディスプレイを削除してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this event from <b>all</b> displays? If you only want to delete this item from certain displays, please deselect the displays in the edit dialogue and click Save.
ja: このイベントを<b>すべて</b>の表示から削除してもよろしいですか？この項目を特定のディスプレイから削除するだけの場合は、編集ダイアログでディスプレイの選択を解除して[保存]をクリックしてください。

en: Are you sure you want to delete this file?
ja: このファイルを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this item?
ja: この項目を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this notification? This cannot be undone
ja: この通知を削除してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this recurring event? Clicking Yes will delete this event from <b>all</b> displays.
ja: この定期的なイベントを削除してもよろしいですか？ [はい]をクリックすると、このイベントが<b>すべて</ b>の表示から削除されます。

en: Are you sure you want to delete this report schedule? This cannot be undone
ja: このレポートスケジュールを削除してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete this row?
ja: この行を削除してよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this tag? This cannot be undone
ja: このタグを削除してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません。

en: Are you sure you want to delete this task? This cannot be undone
ja: このタスクを削除してもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to delete?
ja: 削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete? You may not be able to delete this user if they have associated content. You can retire users by using the Edit Button.
ja: 削除してもよろしいですか？コンテンツが関連付けられている場合、このユーザーを削除することはできません。編集ボタンを使用してユーザーを稼働停止させることができます。

en: Are you sure you want to discard the changes to this Layout and revert to the previous Published version.
ja: このレイアウトの変更を破棄し、以前の公開バージョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to install this module?
ja: このモジュールをインストールしてよろしいですか？

en: Are you sure you want to logout this user?
ja: このユーザーをログアウトしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to pause this report schedule?
ja: このレポートスケジュールを一時停止してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to publish this Layout? If it is already in use the update will automatically get pushed.
ja: このレイアウトを公開してよろしいですか？すでに使用されている場合は、アップデートが自動的にプッシュされます。

en: Are you sure you want to remove these elements? This action cannot be undone.
ja: これらの要素を削除してもよろしいですか？このアクションは元に戻せません。

en: Are you sure you want to remove this %obj%? This action cannot be undone.
ja: この%obj%を削除してもよろしいですか？このアクションは元に戻せません。

en: Are you sure you want to remove this region? All media files will be unassigned and any context saved to the region itself (such as Text, Tickers) will be lost permanently.
ja: このリージョンを削除してもよろしいですか？すべてのメディアファイルの割り当てが解除され、リージョン自体に保存されているコンテキスト（テキスト、ティッカーなど）は永久に失われます。

en: Are you sure you want to remove this widget?
ja: このウィジェットを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to request a collection to occur?
ja: コレクションの発生をリクエストしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to request a screenshot?
ja: スクリーンショットをリクエスト

en: Are you sure you want to reset this report schedule? This cannot be undone
ja: このレポートスケジュールをリセットしてもよろしいですか？これは、元に戻すことはできません

en: Are you sure you want to resume this report schedule?
ja: このレポートスケジュールを再開してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to retire this item?
ja: この項目を廃止

en: Are you sure you want to run this task immediately?
ja: このタスクをすぐに実行しますか？

en: Are you sure you want to send a Wake On Lan message to this display?
ja: このディスプレイにWake On Lanメッセージを送信してよろしいですか？

en: Are you sure you want to truncate?
ja: 切り捨て

en: Are you sure you want to uninstall this module? You can install it again, but will need to reconfigure it.
ja: このモジュールをアンインストールしてもよろしいですか？再インストールできますが、再構成する必要があります。

en: Are you sure? All changes related to this object will be erased
ja: よろしいですか？このオブジェクトに関連するすべての変更は消去されます

en: As a percentage
ja: パーセンテージとして

en: Ascending
ja: 昇順

en: Ask a question
ja: 質問する

en: Aspect
ja: アスペクト

en: Assess Dynamic Display Groups
ja: ダイナミックディスプレイグループを評価する

en: Assign
ja: 割り当て

en: Assign %name% to a Campaign
ja: キャンペーンに%name%を割り当てます

en: Assign Files
ja: ファイルを割り当て

en: Assign Layouts
ja: レイアウトを割り当て

en: Assign a Layout
ja: レイアウトを割り当て

en: Assign a Priority to tell the system that the Event needs to appear in precedence over other Events scheduled at the same time.
ja: 優先度を割り当てて、同時にスケジュールされた他のイベントよりもイベントを優先して表示する必要があることをシステムに通知します。

en: Assign all Media items based on their Library duration, and make it sticky so that changes in the library are not pulled into Layouts.
ja: ライブラリの期間に基づいてすべてのメディア項目を割り当て、ライブラリの変更がレイアウトに反映されないように固定します。

en: Assign the feature sets to the new group
ja: 機能セットを新しいグループに割り当てます

en: Assign the members to the new group
ja: メンバーを新しいグループに割り当てます

en: Assign to Campaign
ja: キャンペーン割り当て

en: Assignable
ja: 割り当て可能

en: Assignable variable must be a number
ja: 割り当て可能な変数は数値でなければなりません

en: Assigned Layouts to %s
ja: %sにレイアウトをアサインしました

en: Assigning a Layout to a Display/DisplayGroup does NOT schedule that Layout to be shown. Please use the Schedule to show Layouts.
ja: ディスプレイ/ ディスプレイグループにレイアウトを割り当てても、そのレイアウトが表示されるようにはスケジュールされません。スケジュールを使用してレイアウトを表示してください。

en: Associate an item from the Library
ja: ライブラリから項目を関連付ける

en: Attached please find the report for %s
ja: 添付の%sのレポートをご覧ください

en: Attachment
ja: 添付

en: Audience
ja: 受信者

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio - support varies depending on the client hardware
ja: オーディオ - サポートはクライアントハードウェアによって異なります

en: Audio Media
ja: オーディオメディア

en: Audio cannot be attached to a Sub-Playlist Widget. Please attach it to the Widgets inside the Playlist
ja: オーディオをサブプレイリストウィジェットに添付することはできません。プレイリスト内のウィジェットに添付してください。

en: Audio for %name%
ja: %name%のオーディオ

en: Audit
ja: 監査

en: Audit Log
ja: 監査ログ

en: Audit Trail
ja: 監査ログ

en: AuditLog Archive
ja: 監査履歴をアーカイブ

en: AuditLog Delete
ja: 監査履歴を削除

en: AuditLog Export %s to %s
ja: 監査履歴を%sから%sへエクスポート

en: Auditing until
ja: これまでの監査

en: August
ja: 8 月

en: Authentication
ja: 認証

en: Authentication Whitelist
ja: 認証ホワイトリスト

en: Authentication code incorrect
ja: 認証コードが正しくありません

en: Author
ja: 作者

en: Authorisation Parameters missing from session.
ja: セッションの認証パラメータがありません。

en: Authorise
ja: 承認

en: Authorise Displays...
ja: ディスプレイの承認…

en: Authorise display?
ja: ディスプレイを承認

en: Authorised
ja: 承認済み

en: Authorised set to %d for %s
ja: %dに%sの許可が設定されています

en: Authorised?
ja: 承認済み

en: Authorization Code?
ja: 認証コード？

en: Authorize Request
ja: リクエストを承認

en: Authorized applications for user
ja: ユーザーの許可アプリケーション

en: Auto - ensure Widgets are played evenly from each Playlist using the total count of Widgets on all Playlists
ja: 自動-すべてのプレイリストのウィジェットの総数を使用して、ウィジェットが各プレイリストから均等に再生されるようにします

en: Auto show thumbnail column?
ja: サムネイル列を自動表示

en: Automatic Restart
ja: 自動再起動

en: Automatically Restart the application if we detect it is not visible.
ja: 表示されない場合は、自動的にアプリケーションを再起動します。

en: Automatically apply Transitions?
ja: トランジションを自動的に適用

en: Automatically authorise new Displays?
ja: 新しいディスプレイを自動的に認証しますか？

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
ja: 関連情報を自動的に収集してテキストファイルにエクスポートします。

en: Automatically submit this form?
ja: このフォームを自動的に送信

en: Availability
ja: 利用可能

en: Available
ja: 利用可能

en: Available On
ja: 利用可能

en: Available for In Transitions?
ja: イントランジションに利用可能

en: Available for Out Transitions?
ja: アウトトランジションに利用可能

en: Available on
ja: 利用可能

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Back
ja: 戻る

en: Back to Reports
ja: レポートに戻る

en: Back to dashboard
ja: ダッシュボードに戻る

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Colour
ja: 背景色

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Background colour
ja: 背景色

en: Background thumbnail
ja: 背景のサムネイル

en: Background transparent?
ja: 透明背景

en: Backlight
ja: バックライト

en: Bandwidth
ja: 帯域幅

en: Bandwidth Limit
ja: 帯域幅制限

en: Bandwidth Usage (%bandwidthSuffix%)
ja: 使用帯域幅(%bandwidthSuffix%)

en: Bandwidth Usage. Limit %xmdsLimit%
ja: 帯域幅使用量制限%xmdsLimit%

en: Bandwidth allowance exceeded
ja: 帯域幅許容量を超えました

en: Bandwidth limit
ja: 帯域幅の制限

en: Bandwidth limit must be a whole number greater than 0.
ja: 帯域幅の制限は、0より大きい整数である必要があります。

en: Bar
ja: バー

en: Base
ja: ベース

en: Basic
ja: ベーシック

en: Basque
ja: バスク

en: Baud Rate
ja: ボーレート

en: Bearer
ja: 無記名

en: Before Uploading, scroll through the progress bar or play and pause to select a still to be used as the video file thumbnail.
ja: アップロードする前に、プログレスバーをスクロールするか、再生して一時停止し、ビデオファイルのサムネイルとして使用する静止画を選択します。

en: Before reporting a fault it would be appreciated if you follow the steps. Click start
ja: 障害を報告する前に、手順に従ってください。スタートをクリック

en: Before schedule ends
ja: スケジュールが終了前

en: Before schedule starts
ja: スケジュール開始前

en: Belarusian
ja: ベラルシアン語

en: Below information will be displayed for User on Application authorization page
ja: 以下の情報は、アプリケーション認証ページのユーザーに表示されます

en: Below is the family tree for this Display Group.
ja: 下記はこのディスプレイグループの関連図です。

en: Below you can add Categories to the menu structure - drag and drop to add them to the empty spaces.
ja: 以下では、メニュー構造にカテゴリを追加できます。ドラッグアンドドロップして、空のスペースにカテゴリを追加します。

en: Below you can select the columns to be shown in the table - drag and drop to reorder and to move between lists.
ja: 下のメニューではテーブルに表示する列を選択できます。ドラッグアンドドロップで並べ替えやリスト間の移動ができます。

en: Best Fit
ja: 最適なサイズ

en: Billboard
ja: ビルボード

en: Black Level
ja: 黒レベル

en: Blacklist Videos?
ja: ブラックリストのビデオ

en: Blank
ja: ブランク

en: Block
ja: ブロック

en: Block All
ja: すべてブロック

en: Blue
ja: 青

en: Body data
ja: ボディデータ

en: Border Colour
ja: 境界色

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Both
ja: 両方

en: Both fromDt/toDt should be provided
ja: fromDt / toDtの両方を提供する必要があります

en: Bottom
ja: ボトム

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Brightness
ja: 輝度

en: BroadCast Address
ja: ブロードキャストアドレス

en: BroadCast Address is not a valid IP Address
ja: ブロードキャストが正しいIPアドレスでありません

en: Browse/Add Attachment
ja: 添付ファイルの参照/追加

en: Browse/Add Image
ja: 画像の閲覧/追加

en: Browse/Add attachment
ja: 添付ファイルの参照/追加

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Budget
ja: 予算

en: Build Layouts
ja: レイアウトの作成

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: By Field
ja: フィールド別

en: CA File
ja: CAファイル

en: CAS Login
ja: CASログイン

en: CDN Address
ja: CDNアドレス

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 till 32.
ja: CIDRサブネットマスクが0から32の範囲にありません。

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 to 32.
ja: CIDRサブネットマスクが0から32の範囲にありません。

en: CMS Secret Key
ja: CMS秘密鍵

en: CMS Secret Key associated with the provided new CMS Address
ja: 提供された新しいCMSアドレスに関連付けられたCMSシークレットキー

en: CMS Theme
ja: CMSのテーマ

en: CMS Transfer?
ja: CMS転送

en: CMS configuration warning, it is very unlikely that /web/ should be in the URL. This usually means that the DocumentRoot of the web server is wrong and may put your CMS at risk if not corrected.
ja: CMS設定の警告です。URLに/ web /が含まれることはほとんどありません。これは通常、WebサーバーのDocumentRootが間違っていることを意味し、修正しないとCMSが危険にさらされる可能性があります。

en: CSS Style Sheet
ja: CSSスタイルシート

en: CSV Import
ja: CSVインポート

en: CSV separator
ja: CSV区切り文字

en: CTRL Key required to access Player Information Screen?
ja: プレイヤー情報画面にアクセスするにはCTRLキーが必要

en: Cache File System Permissions
ja: キャッシュファイルシステムのアクセス許可

en: Cache Period
ja: キャッシュ期間

en: Cache Period for Images
ja: 画像のキャッシュ期間

en: Cache Period must be 3600 or greater for this Module
ja: このモジュールのキャッシュ期間は3600以上でなければなりません

en: Cache period must be a positive number
ja: キャッシュ期間は正数でなければなりません

en: Cache pool not available
ja: キャッシュプールが利用できません

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Calendar Type
ja: カレンダー種類

en: Campaign
ja: キャンペーン

en: Campaign Layouts
ja: キャンペーンレイアウト

en: Campaign Preview for %campaignName%
ja: %campaignName%のキャンペーンプレビュー

en: Campaign not found
ja: キャンペーンが見つかりません

en: Campaigns
ja: キャンペーン

en: Can not have a display without a hardware key
ja: ハードウェアキーなしでディスプレイを作成ことはできません

en: Can not have a display without a name
ja: 名前なしのディスプレイはできません

en: Can not have an end time earlier than your start time
ja: 終了時間は開始時間より後でなければなりません

en: Can this Application keep a secret?
ja: このアプリケーションは秘密を守ることができますか？

en: Can this module be assigned to a Layout?
ja: このモジュールをレイアウトに割り当てることはできますか？

en: Can this transition be used for media end?
ja: このトランジションはメディアの終了に使用できますか？

en: Can this transition be used for media start?
ja: このトランジションはメディアの開始に使用できますか？

en: Can't create ZIP. Error Code:
ja: ZIPを作成できません。エラーコード:

en: Can't create ZIP. Error Code: %s
ja: ZIPを作成できません。エラーコード：%s

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel CMS Transfer
ja: CMS転送をキャンセルする

en: Cancel Import
ja: インポートのキャンセル

en: Cancel Replace
ja: 置き換えをキャンセル

en: Cancel Transfer?
ja: 転送をキャンセル

en: Cancel Upload
ja: アップロードをキャンセル

en: Cancel upload
ja: アップロードをキャンセル

en: Cancelled CMS Transfer for %s
ja: %sのCMS転送をキャンセルしました

en: Cannot Delete system specific DayParts
ja: システム固有のDayPartを削除できません

en: Cannot Save empty region playlist. Please add widgets
ja: 空のリージョンのプレイリストを保存できません。ウィジェットを追加してください

en: Cannot add new rows to remote dataSet
ja: リモートデータセットに新しい行を追加できません

en: Cannot add the same SubPlaylist twice.
ja: 同じサブプレイリストを2回追加することはできません。

en: Cannot assign a Draft Layout to a Campaign
ja: ドラフトレイアウトをキャンペーンに割り当てることはできません

en: Cannot assign a Template tag to a Layout, to create a template use the Save Template button instead.
ja: テンプレートタグをレイアウトに割り当てることはできません。テンプレートを作成するには、代わりに[テンプレートの保存]ボタンを使用してください。

en: Cannot assign a Template to a Campaign
ja: テンプレートをキャンペーンに割り当てることはできません

en: Cannot assign layouts to an ad campaign during its creation
ja: 広告キャンペーン作成時にレイアウトを割り当てることができません

en: Cannot change owner on this Object
ja: このオブジェクトの所有者を変更できません

en: Cannot contact SSP service, please try again shortly.
ja: SSPサービスにコンタクトできません。しばらくしてからもう一度試してください。

en: Cannot contact dashboard service, please try again shortly.
ja: ダッシュボードサービスに問い合わせができません。もう一度お試しください。

en: Cannot copy a Draft Layout
ja: ドラフトレイアウトをコピーできません

en: Cannot decode token
ja: トークンをデコードできません

en: Cannot delete Layout from its Draft, delete the parent
ja: 下書きからレイアウトを削除できません。親を削除してください

en: Cannot delete a Widget that isn't assigned to me
ja: 自分に割り当てられていないウィジェットは削除できません

en: Cannot delete all items owned by a Super Admin, please reassign to a different User.
ja: スーパー管理者が所有するすべての項目を削除することはできません。別のユーザーに再割り当てしてください。

en: Cannot delete because DataSet is in use on one or more Layouts.
ja: データセットが1つ以上のレイアウトで使用されているため、削除できません。

en: Cannot delete because this DataSet is set as dependent DataSet for another DataSet
ja: このデータセットは別のデータセットの従属データセットとして設定されているため、削除できません

en: Cannot delete default Display Profile.
ja: デフォルトの表示プロファイルは削除できません。

en: Cannot delete your own User from the CMS.
ja: CMSから自分のユーザーを削除することはできません。

en: Cannot download non-region specific module
ja: リージョンに対応しないモジュールをダウンロードできません

en: Cannot download region specific module
ja: リージョン限定のモジュールをダウンロードできません

en: Cannot edit Layout properties on a Draft
ja: 下書きのレイアウトプロパティを編集できません

en: Cannot edit data of remote columns
ja: リモート列のデータを編集できません

en: Cannot edit root Folder
ja: ルートフォルダを編集できません

en: Cannot export Draft Layout
ja: ドラフトレイアウトをエクスポートできません

en: Cannot find Player Version
ja: プレーヤーのバージョンが見つかりません

en: Cannot find Region or Drawer
ja: リージョンまたはドロワーが見つかりません

en: Cannot find drawer region
ja: ドロワーリージョンが見つかりません

en: Cannot find layout by campaignId
ja: キャンペーンIDでレイアウトが見つかりません

en: Cannot find media
ja: メディアが見つかりません

en: Cannot find playlist
ja: プレイリストが見つかりません

en: Cannot find region
ja: リージョンが見つかりません

en: Cannot find saved report
ja: 保存したレポートが見つかりません

en: Cannot find schedule reminder
ja: スケジュールの記録が見つかりません

en: Cannot find version
ja: バージョンが見つかりません

en: Cannot install font, unknown error
ja: フォントをインストールできません。不明なエラー

en: Cannot manage tags on a Draft Layout
ja: ドラフトレイアウトでタグを管理できません

en: Cannot modify Layout from its Draft
ja: 下書きからレイアウトを変更することはできません

en: Cannot modify root folder.
ja: ルートフォルダを変更できません。

en: Cannot register those credentials.
ja: その認証情報を登録することができません。

en: Cannot remove Folder with content
ja: コンテンツのあるフォルダを削除できません

en: Cannot remove root Folder
ja: ルートフォルダを削除できません

en: Cannot save media file from ZIP file
ja: ZIPファイルからメディアファイルを保存できません

en: Cannot set Expiry date in the past
ja: 過去の有効期限を設定することはできません

en: Cannot uninstall a core module, please disable it instead.
ja: コアモジュールをアンインストールできません。代わりに無効にしてください。

en: Cannot user ordering criteria in the Filter Clause
ja: フィルター句にユーザーが条件を並べ替えることはできません

en: Case colour
ja: ケース色

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Categories for
ja: カテゴリ:

en: Category
ja: カテゴリ

en: Category is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
ja: カテゴリーは必須フィールドです。 1〜254文字である必要があります。

en: Caution! Trigerring this action will ask Player to remove every downloaded Media file from its storage.
ja: 注意！このアクションをトリガーすると、プレイヤーはダウンロードしたすべてのメディアファイルをストレージから削除するように求められます。

en: Caution, you have selected %1 items. Clicking save will run the %2 transaction on all these items.
ja: 注意、%1項目を選択しました。 [保存]をクリックすると、これら全ての項目に対して%2トランザクションが実行されます。

en: Center
ja: 中央

en: Centre
ja: 中心

en: Change Bandwidth Limit to all the selected displays.
ja: 選択したすべてのディスプレイの帯域幅制限を変更します。

en: Change Current Folder location
ja: 現在のフォルダの場所を変更する

en: Change Layout
ja: レイアウト変更

en: Change Password
ja: パスワードを変更

en: Change second factor secret
ja: 第2因子シークレットを変更

en: Change the Owner of this item. Leave empty to keep the current owner.
ja: この項目の所有者を変更してください。現在の所有者を保持するには空のままにします。

en: Change the name of the downloaded file if desired.
ja: 必要に応じて、ダウンロードしたファイルの名前を変更します。

en: Change the resolution
ja: 解像度を変更します

en: Change window size
ja: ウィンドウサイズを変更

en: Channel
ja: チャネル

en: Charges will apply each time the map is loaded in the CMS preview and on each Player, therefore we recommend setting a high minimum duration.
ja: マップがCMSプレビューおよび各プレーヤーに読み込まれるたびに料金が適用されます。そのため、最小期間を長く設定することをお勧めします。

en: Chart Type
ja: グラフの種類

en: Chart could not be drawn because the CMS has not been configured with a Quick Chart URL.
ja: CMSがクイックチャートURLで構成されていないため、チャートを描画できませんでした。

en: Check Commercial Licence
ja: 商用ライセンスを確認

en: Check Licence
ja: ライセンスを確認する

en: Check or un-check the options against each display group to control whether they are a member or not.
ja: 各ディスプレイグループに対してオプションをチェックまたはチェック解除して、それらがメンバーであるかどうかを制御します。

en: Check or un-check the options against each display to control whether they are a member or not.
ja: 各ディスプレイに対してオプションをチェックまたはチェック解除して、それらがメンバーであるかどうかを制御します。

en: Check or un-check the options against each item to control whether access to a Feature is allowed or not.
ja: 各項目のオプションをオンまたはオフにして、機能へのアクセスを許可するかどうかを制御します。

en: Check or un-check the options against each user to control whether they are a member or not.
ja: ユーザーグループをチェックまたはチェック解除して、それらがメンバーであるかどうかを設定します。

en: Check that the Environment passes all the CMS Environment checks.
ja: 環境がすべてのCMS環境チェックに合格したことを確認します。

en: Check to confirm deletion of the selected records.
ja: 選択したレコードの削除を確認するためにチェックします。

en: Check to delete all items owned by this user, including Layouts, Media, Schedules, etc.
ja: このユーザーが所有するすべての項目（レイアウト、メディア、スケジュール等）を削除するには、このチェックボックスをオンにします。

en: Check to enable the collection of Proof of Play statistics for the selected items.
ja: チェックすると、選択した項目の実行証明の収集が有効になります。

en: Check to make sure the correct Display(s) have been selected.
ja: 正しいディスプレイが選択されていることを確認してください。

en: Check to remove
ja: 削除の確認

en: Checked out %s
ja: %sをチェックアウトしました

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Checkout %layout%
ja: %layout%をチェックアウト

en: Chinese Simplified
ja: 簡体字中国語

en: Chinese Traditional
ja: 繁体中国語

en: Choose a font colour that will work well with your Layout's background - or the Region below this one.
ja: レイアウトの背景、またはこの下のリージョンに適した文字色を選択してください。

en: Choose a menu and template for this Menu Board Widget
ja: このメニューボードウィジェットのメニューとテンプレートを選択します

en: Choose the orientation of template
ja: テンプレートの向きを選択してください

en: Choose the resolution this Layout should be designed for.
ja: このレイアウトが対応する解像度を選択してください。

en: Choose the resolution this Template should be designed for.
ja: このテンプレートを設計する解像度を選択します。

en: Choose the type of template
ja: テンプレートの種類を選択してください

en: Class %s does not exist
ja: クラス%sは存在しません

en: Class %s not found
ja: クラス%sが見つかりません

en: Cleaning up old revisions of media will result in any unused media revisions being permanently deleted.
ja: メディアの古いリビジョンをクリーンアップすると、未使用のメディアリビジョンは永久に削除されます。

en: Clear
ja: 晴（快晴）

en: Clear Cache
ja: キャッシュをクリア

en: Clear Cached Data
ja: キャッシュデータの消去

en: Clear Cached Media Data
ja: キャッシュされたメディアデータをクリアする

en: Clear Queue
ja: キューをクリア

en: Clear all auto submit form choices?
ja: フォームの自動送信設定を全てクリア

en: Clear coordinates!
ja: 座標をクリア！

en: Clear night
ja: 晴れた夜

en: Clear the cache for this Module. This proces is not reversable.
ja: このモジュールのキャッシュをクリアしてください。このプロセスは元に戻せません。

en: Cleared the Cache
ja: キャッシュをクリアしました

en: Click Save!
ja: [保存]をクリックします。

en: Click Yes to confirm!
ja: [はい]をクリックして確認してください。

en: Click anywhere inside the Region to select it so that we can edit.
ja: リージョン内の任意の場所をクリックして選択し、編集できるようにします。

en: Click back to go back to the main editor.
ja: 戻るをクリックして、メインエディタに戻ります。

en: Click in Region to Add
ja: 追加するリージョンをクリックします

en: Click in the Background Colour field on the Edit Layout form and select a colour using the colout picker.
ja: [レイアウトの編集]フォームの[背景色]フィールドをクリックし、列ピッカーを使用して色を選択します。

en: Click on Displays under the Displays section of the main menu.
ja: メインメニューの[ディスプレイ]セクションの下にある[ディスプレイ]をクリックします。

en: Click on any row to edit
ja: 編集するには任意の行をクリックしてください

en: Click on the back arrow to exit the edit mode and return to the Layout View.
ja: 戻る矢印をクリックして編集モードを終了し、レイアウトビューに戻ります。

en: Click on the below link to open the bug report page for this release.
ja: このリリースのバグレポートページを開くには、以下のリンクをクリックしてください。

en: Click on the chart for a breakdown
ja: 詳細はチャートをクリックしてください

en: Click on the chart to view Display information
ja: チャートをクリックして表示情報を表示します

en: Click on this message to checkout the Layout.
ja: このメッセージをクリックして、レイアウトをチェックアウトします。

en: Click the Save button.
ja: [保存]ボタンをクリックします。

en: Click to Add a new Action
ja: クリックして新規アクションを追加

en: Click to Play again
ja: クリックしてもう一度再生

en: Click to delete selected rows
ja: クリックして選択した行を削除します

en: Click to toggle between Data Edit and Multi Select modes
ja: クリックして、データ編集モードと複数選択モードを切り替えます

en: Client Credentials?
ja: クライアント認証情報

en: Client Id
ja: クライアントID

en: Client Secret
ja: クライアントシークレット

en: Client side formula is also available for Formula columns : $dateFormat(columnName,format,language), for example $dateFormat(date,l,de), would return textual representation of a day in German language from the full date in date column
ja: クライアント側の数式は数式列でも使用できます。$dateFormat（columnName、format、language）、たとえば$ dateFormat（date、l、de）は、日付列の完全な日付からドイツ語の日のテキスト表現を返します。

en: Clock
ja: 時計

en: Clock Columns
ja: 時計の列数

en: Clock Face
ja: 時計の文字盤

en: Clock Rows
ja: 時計の行数

en: Clock Template
ja: 時計テンプレート

en: Clock Type
ja: 時計の種類

en: Clocks
ja: 時計

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Preview
ja: プレビューを閉じる

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close all tabs
ja: すべてのタブを閉じる

en: Close content
ja: コンテンツを閉じる

en: Cloudy
ja: 曇り

en: Cloudy day
ja: 曇りの昼間

en: Cloudy night
ja: 曇りの夜

en: Code
ja: コー​​ド

en: Code Identifier
ja: 識別コード

en: Code cannot be empty
ja: コードを空にすることはできません

en: Code to be triggered when a event is currently ongoing.
ja: イベントが現在進行中のときにトリガーされるコード。

en: Code to be triggered when no events are ongoing at the moment.
ja: 現在進行中のイベントがないときにトリガーされるコード。

en: Code to be triggered when the page to be loaded returns an error, e.g. a 404 not found.
ja: ロードするページがエラーを返したときにトリガーされるコード。例； 404見つかりません。

en: Collect Now
ja: 今すぐ収集

en: Collect and Save Data
ja: データを収集して保存する

en: Collect auditing from this Player. Should only be used if there is a problem with the display.
ja: このプレーヤーから実行情報を収集します。ディスプレイに問題がある場合にのみ使用してください。

en: Collect interval
ja: 収集間隔

en: Color
ja: カラー

en: Color Gamut
ja: 色域

en: Color Temperature
ja: 色温度

en: Colour
ja: 色

en: Colour Palette
ja: カラーパレット

en: Colours
ja: カラー

en: Column %s not found
ja: %s列が見つかりません

en: Column Order
ja: 列の順序

en: Column Type
ja: 列のタイプ

en: Column visibility
ja: 表示列

en: Columns Available
ja: 利用可能な列

en: Columns Selected
ja: 選択された列

en: Columns for %dataSetName%
ja: %dataSetName%の列

en: Comma
ja: カンマ

en: Comma separated file extensions only please, without the .
ja: 拡張子を付けずにカンマ区切りのファイル拡張子だけを付けてください。

en: Comma separated string of additional values that should be associated with this Tag. Values entered here will be available for selection when assigning this Tag.
ja: このタグに関連付ける必要がある追加値のカンマ区切りの文字列。ここに入力した値は、このタグを割り当てるときに選択できます。

en: Comma separated string of custom HTTP headers in headerName:headerValue format
ja: コンマ区切りのカスタム HTTP ヘッダ （ヘッダ名:ヘッダ値フォーマット）

en: Command
ja: コマンド

en: Command Sent to %s
ja: %sにコマンドを送信しました

en: Command Type
ja: コマンドタイプ

en: Commands
ja: コマンド

en: Commercial Licence
ja: 商用ライセンス

en: Company Name
ja: 会社名

en: Complete
ja: 完了

en: Completely remove the old version of this media item if a new file is being uploaded.
ja: 新しいファイルをアップロードする場合は、このメディア項目の古いバージョンを完全に削除してください。

en: Concurrent downloads must be a positive number
ja: 同時ダウンロード数は正数でなければなりません

en: Config file not found for Task
ja: タスクの設定ファイルが見つかりません

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration Problem
ja: 設定に問題あり

en: Configure
ja: 設定

en: Configure Connector
ja: コネクタの構成

en: Configure your feed
ja: フィードを編集する

en: Connect and manage Displays.
ja: ディスプレイを接続して管理

en: Connect to this partner
ja: このパートナーに接続する

en: Connect with the Central Authentication Server
ja: 中央認証サーバーと接続する

en: Connector not found
ja: コネクタが見つかりません

en: Connectors
ja: コネクター

en: Consolidating entries
ja: エントリを統合する

en: Constantly
ja: 常に

en: Contain
ja: 含む

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Column
ja: コンテンツ列

en: Content Delivery Network Address for serving file requests to Players
ja: プレーヤーにファイル要求を提供するためのCDNコンテンツ配信ネットワークアドレス

en: Content Type
ja: コンテントタイプ

en: Content Type:
ja: コンテンツタイプ：

en: Contents:
ja: 内容:

en: Continue...
ja: つづく....

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Control picture settings using the fields below. Use the sliders to set the required range for each setting.
ja: 以下のフィールドを使って画像設定を制御します。スライダーを使用して、各設定に必要な範囲を設定します。

en: Convert
ja: 変換

en: Convert Saved Report
ja: 保存したレポートを変換

en: Cool
ja: クール

en: Copied %s
ja: %sを複製しました

en: Copied %s as %s
ja: %s を %s としてコピーしました

en: Copied as %s
ja: %sとして複製しました

en: Copied!
ja: コピーしました！

en: Copy
ja: コピー

en: Copy %dataSetName%
ja: コピー%dataSetName%

en: Copy %name%
ja: %name%をコピー

en: Copy Assignments?
ja: 割り当てをコピーしますか？

en: Copy Members?
ja: メンバーをコピー

en: Copy Tags?
ja: タグをコピーしますか？

en: Copy User Group
ja: ユーザーグループをコピー

en: Copy existing Feature sets?
ja: 既存の機能セットをコピー

en: Copy of %s on %s
ja: %sを%sにコピー

en: Copy rows?
ja: 行をコピー

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Copying this Layout will create an exact copy of the last time this Layout was Published.
                                 Any changes made to this Layout while it has been a Draft will not be copied. Publish the Layout before making a copy if the Draft changes should be included in the copy.
ja: このレイアウトをコピーすると、このレイアウトが最後に公開されたときの正確なコピーが作成されます。
     ドラフトである間にこのレイアウトに加えられた変更はコピーされません。ドラフトの変更をコピーに含める必要がある場合は、コピーを作成する前にレイアウトを公開してください。

en: Copyright
ja: 著作権

en: Copyright information to display as the last item in this feed. This can be styled with the #copyright CSS selector.
ja: このフィードの最後の項目として表示する著作権情報。これは#copyright CSSセレクタでスタイル設定できます。

en: Cornish
ja: コーニッシュ語

en: Corresponding Password
ja: 対応するパスワード

en: Cost Per Play
ja: 1再生当たりのコスト

en: Cost per Play
ja: 1再生あたりの費用

en: Cost per play
ja: 1再生あたりのコスト

en: Could not connect to MySQL with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]
ja: 管理情報の内容ではMySQLに接続できませんでした。確認してもう一度やり直してください。エラーメッセージ= [%s]

en: Could not copy
ja: コピーできませんでした

en: Could not create a new database with the administrator details [%s]. Please check and try again. Error Message = [%s]
ja: 管理情報の内容[%s]で新しいデータベースを作成できませんでした。確認してもう一度やり直してください。エラーメッセージ= [%s]

en: Could not create a new user with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]. SQL = [%s].
ja: 管理情報の内容で新しいユーザーを作成できませんでした。確認してもう一度やり直してください。エラーメッセージ= [%s]。 SQL = [%s]。

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
ja: ライブラリの場所として指定されたディレクトリを作成できませんでした。 ウェブサーバにフォルダーを作成する権限を確実に持たせるか、または手動でフォルダーを作成し、ウェブサーバがそのフォルダに書き込みできるよう権限を与えてください。

en: Count
ja: カウント

en: Count: All individual values in this field will be counted and stored in one Column for each value
ja: カウント：このフィールドの個々の値はすべてカウントされ、値ごとに1つの列に格納されます。

en: Countdown
ja: カウントダウン

en: Countdown Date
ja: カウントダウン日

en: Countdown Duration
ja: カウントダウン期間

en: Countdown Type
ja: カウントダウンタイプ

en: Counter
ja: カウンタ

en: Cover
ja: カバー

en: Cover Image
ja: カバー画像

en: Create
ja: 作成

en: Create Command
ja: コマンドの作成

en: Create Content...
ja: コンテンツを作成…

en: Create a log file on disk in this location. Please enter a fully qualified path.
ja: この場所のディスク上にログファイルを作成します。完全修飾パスを入力してください

en: Create a new database
ja: データベースの新規作成

en: Create a new layout by clicking on <b>Add Layout</b>
ja: [<b>レイアウトを追加</b>]をクリックして新しいレイアウトを作成します。

en: Create a new schedule by clicking the Add Event button.
ja: [イベントの追加]ボタンをクリックして、新しいスケジュールを作成します。

en: Create and manage Scheduled Events for Displays and Display Groups
ja: ディスプレイおよびディスプレイグループのスケジュールされたイベントを作成および管理する

en: Create new Folders
ja: フォルダの新規作成

en: Create region failed: %error%
ja: リージョンの作成に失敗しました：%error%

en: Created
ja: 作成

en: Created At
ja: 作成場所

en: Created Date
ja: 作成日

en: Credentials
ja: 認証情報

en: Criteria
ja: 基準

en: Criteria Tags
ja: 基準タグ

en: Critical
ja: クリティカル

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Currencies
ja: 通貨

en: Currencies Module
ja: 通貨モジュール

en: Currency data invalid
ja: 通貨データが無効です

en: Current
ja: 現在

en: Current Event
ja: 現在のイベント

en: Current Event Template
ja: 現在のイベントテンプレート

en: Current Folder
ja: 現フォルダ

en: Current Forecast
ja: 現在の天気

en: Current Forecast Template
ja: 現在の天気予報テンプレート

en: Current Layout
ja: 現在のレイアウト

en: Current day text Colour
ja: 当日の文字の色

en: Current view ending time.
ja: 現在のビューの終了時刻。

en: Current view starting time.
ja: 現在のビューの開始時刻。

en: Cursor Start Position
ja: カーソルの開始位置

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Display Profile not registered correctly for type %s
ja: タイプ%sのカスタム表示プロファイルが正しく登録されていません

en: Custom Duration
ja: カスタム期間

en: Custom Headers
ja: 独自のヘッダー

en: Custom ID
ja: カスタムID

en: Custom Style Sheet
ja: カスタムスタイルシート

en: Custom Style Sheets
ja: カスタムスタイルシート

en: Custom config not registered correctly for type %s
ja: タイプ%sのカスタム構成が正しく登録されていません

en: Custom fields handling not registered correctly for type %s
ja: タイプ%sのカスタムフィールド処理が正しく登録されていません

en: Custom template not registered correctly for type %s
ja: タイプ%sのカスタムテンプレートが正しく登録されていません

en: Cycle Based Playback
ja: 繰り返し再生

en: Cycle Playback?
ja: 繰返し再生？

en: Cycle based Playback
ja: 繰り返し再生

en: Czech
ja: チェコ語

en: DELETE
ja: 削除

en: DMA deleted
ja: DMAが削除されました

en: DOM Extension
ja: PHP DOM エクステンション

en: DOM XML Extension
ja: PHP DOM XML エクステンション

en: Daily
ja: 日間

en: Daily Counter
ja: 日カウンター

en: Daily Forecast
ja: 毎日の天気

en: Daily Forecast Template
ja: 日別の天気予報テンプレート

en: Daily Maintenance
ja: 毎日のメンテナンス

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dark
ja: ダーク

en: DarkSky API Key
ja: DarkSky APIキー

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashboard which shows all available Reports
ja: 利用可能な全レポートを表示するダッシュボード

en: Dashboards
ja: ダッシュボード

en: Dashboards bring together key features for Users
ja: ダッシュボードは、ユーザーの主要な機能をまとめたものです

en: Data
ja: データ

en: Data Bits
ja: データビット

en: Data Entry for %dataSetName%
ja: %dataSetName%のデータ入力

en: Data Set
ja: データセット

en: Data Type
ja: データタイプ

en: Data request failed!
ja: データ要求が失敗しました。

en: Data root
ja: データルート

en: Data to add to this request. This should be URL encoded, e.g. paramA=1&amp;paramB=2.
ja: このリクエストに追加するデータ。これはURLエンコードされるべきです。 paramA=1&amp;paramB=2.。

en: DataSet
ja: データセット

en: DataSet Ticker
ja: データセットティッカー

en: DataSet Ticker - Choose your DataSet
ja: データセットティッカー - データセットを選択してください

en: DataSet View
ja: データセットビュー

en: DataSet maximum number of Rows
ja: データセットの最大行数

en: DataSet not selected
ja: データセットが選択されていません

en: DataSet row limit cannot be larger than the CMS dataSet row limit
ja: データセットの行制限はCMSデータセットの行制限より大きくすることはできません

en: DataSets
ja: データセット

en: DataSets have different column names
ja: データセットには異なる列名があります

en: DataSets have different number of columns imported = %d, existing = %d
ja: データセットにインポートされた列の数が異なります=%d、既存=%d

en: DataType
ja: データタイプ

en: Database Name
ja: データベース名

en: Database Password
ja: データベースのパスワード

en: Database Username
ja: データベースのユーザーネーム

en: Date
ja: 日付

en: Date Format
ja: 日付の書式

en: Date/Time
ja: 日付/時刻

en: DateTimeZone
ja: デートタイムゾーン

en: Day
ja: 日

en: Day Parts
ja: 配信時間帯

en: Dayparting
ja: 配信時間帯

en: Days
ja: 日

en: Days of the week
ja: 毎週

en: Days of week
ja: 曜日

en: Debug
ja: デバッグ

en: December
ja: 12 月

en: Decode the HTML entities in this feed before parsing it
ja: 解析する前に、このフィードのHTMLエンティティをデコードします

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Colors
ja: デフォルトカラー

en: Default Duration
ja: デフォルト期間

en: Default Duration is a required field.
ja: デフォルト期間は必須フィールドです。

en: Default Homepage
ja: デフォルトのホームページ

en: Default Homepage for users created with this group.
ja: このグループで作成されたユーザーのデフォルトのホームページ。

en: Default Language
ja: デフォルトの言語

en: Default Latitude
ja: デフォルトの緯度

en: Default Layout
ja: デフォルトレイアウト

en: Default Layout with name %s set for %s
ja: 名前%s の%s に設定されたデフォルトレイアウト

en: Default Longitude
ja: デフォルトの経度

en: Default Mute?
ja: デフォルトはミュート

en: Default Profile?
ja: デフォルトのプロファイル

en: Default Scale type
ja: デフォルトの縮尺タイプ

en: Default Transition In
ja: デフォルトのトランジションイン

en: Default Transition In that should be applied to widgets
ja: ウィジェットに適用する必要があるデフォルトのトランジション

en: Default Transition Out
ja: デフォルトトランジションアウト

en: Default Transition Out that should be applied to widgets
ja: ウィジェットに適用する必要があるデフォルトのトランジションアウト

en: Default Transition duration
ja: デフォルトのトランジション期間

en: Default User Group
ja: デフォルトユーザーグループ

en: Default User Type
ja: デフォルトのユーザータイプ

en: Default copy media when copying a layout?
ja: レイアウトをコピーするときのデフォルトのコピーメディア？

en: Default duration for in and out transitions
ja: インとアウトのトランジションのデフォルト期間

en: Default for "Delete old version of Media" checkbox. Shown when Editing Library Media.
ja: 「古いバージョンのメディアを削除する」チェックボックスのデフォルトです。ライブラリメディアの編集時に表示されます。

en: Default the checkbox for Deleting Old Version of media when a new file is being uploaded to the library.
ja: 新しいファイルがライブラリにアップロードされているときに、[古いバージョンのメディアを削除する]チェックボックスをデフォルトにします。

en: Default the checkbox for making duplicates of media when copying layouts
ja: レイアウトをコピーするときにメディアの複製を作成するためのデフォルトのチェックボックス

en: Default the checkbox for updating media on all layouts when editing in the library
ja: ライブラリで編集するときにすべてのレイアウトでメディアを更新するためのデフォルトのチェックボックス

en: Default ttl, in days, for records in purge_list table
ja: パージリストテーブルのレコードのデフォルトのttl（日数）

en: Default update media in all layouts
ja: すべてのレイアウトでデフォルトのアップデートメディア

en: Default value for "Automatically apply Transitions?." checkbox on Layout add form
ja: 「トランジションを自動的に適用します」のデフォルト値。レイアウト追加フォームのチェックボックス

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Defaults Imported?
ja: デフォルトのインポート？

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %layout%
ja: %layout%を削除

en: Delete %obj%
ja: %obj%を削除

en: Delete %playlistName%
ja: %playlistName%を削除

en: Delete %tag%
ja: %tag%を削除

en: Delete Action for %source%
ja: ％source％の削除アクション

en: Delete Application
ja: アプリケーションを削除

en: Delete Campaign
ja: キャンペーンを削除

en: Delete Command
ja: コマンドを削除

en: Delete Daypart
ja: 配信時間帯を削除

en: Delete Display Group
ja: ディスプレイグループを削除

en: Delete Event.
ja: イベントを削除

en: Delete Generic Files?
ja: 汎用ファイルを削除

en: Delete Help Link
ja: ヘルプリンクを削除

en: Delete Media
ja: メディアを削除

en: Delete Menu Board
ja: メニューボードの削除

en: Delete Menu Board Category
ja: メニューボードカテゴリを削除

en: Delete Menu Board Product
ja: メニューボード製品を削除する

en: Delete Notification
ja: 通知を削除

en: Delete Profile
ja: プロファイルを削除

en: Delete Recurring Event.
ja: 定期的なイベントを削除

en: Delete Report Schedule
ja: レポートスケジュールの削除

en: Delete Resolution
ja: 解像度を削除

en: Delete Row
ja: 行を削除

en: Delete Rows
ja: 行を削除

en: Delete Saved Report
ja: 保存したレポートを削除する

en: Delete Task
ja: タスクを削除

en: Delete Version
ja: バージョンを削除

en: Delete Widget
ja: ウィジェットを削除

en: Delete all items owned by this User?
ja: このユーザーが所有するすべての項目を削除

en: Delete all saved reports
ja: 保存したレポートをすべて削除する

en: Delete all saved reports for
ja: 保存されている全レポートを削除します

en: Delete any associated data?
ja: 関連データを削除しますか？

en: Delete from Library
ja: ライブラリから削除

en: Delete from Schedule
ja: スケジュールから削除

en: Delete layout
ja: レイアウトを削除

en: Delete on Expiry
ja: 有効期限が切れたら削除する

en: Delete on Expiry?
ja: 有効期限が切れたら削除

en: Delete region
ja: リージョンを削除

en: Delete selected %object%
ja: 選択した%object%を削除

en: Delete selected elements
ja: 選択した要素を削除

en: Delete the old version?
ja: 古いバージョンを削除

en: Delete this Column?
ja: この列を削除

en: Delete this DataSet?
ja: このデータセットを削除しますか？

en: Delete this Display?
ja: ディスプレイを削除しますか？

en: Delete this RSS?
ja: このRSSを削除

en: Delete this region?
ja: このリージョンを削除しますか？

en: Delete?
ja: 削除?

en: Deleted %s
ja: %s を削除しました

en: Deleted Action
ja: 削除されたアクション

en: Deleted Displays
ja: 削除されたディスプレイ

en: Deleted Event
ja: イベントを削除しました

en: Deleted Row
ja: 削除された行

en: Deleted Widget
ja: 削除されたウィジェット

en: Deleted all saved reports of %s
ja: 保存されている%sのレポートをすべて削除しました

en: Deleted from Layout
ja: レイアウトから削除されました

en: Deleting a file cannot be reversed.
ja: ファイルを削除しても元に戻すことはできません。

en: Dependant fields: {{COL.NAME}} where NAME is a FieldName from the dependant DataSet
ja: 従属フィールド：{{COL.NAME}} ここでNAMEは従属データセットのフィールド名です。

en: Depends on DataSet
ja: データセットに依存

en: Descending
ja: 降順

en: Describe the problem and include a link to the fault archive you obtained earlier - please check this archive for sensitive information, redact as appropriate, and upload it somewhere publically accessible.
ja: 問題を説明し、先に入手した障害アーカイブへのリンクを含めます - このアーカイブで機密情報を確認し、必要に応じて修正して、一般にアクセス可能な場所にアップロードしてください。

en: Description
ja: 概要

en: Description can not be longer than 254 characters
ja: 説明は254文字を超えることはできません

en: Description of Password Policy
ja: パスワードポリシーの説明

en: Deselect
ja: 選択解除

en: Design
ja: デザイン

en: Detailed look?
ja: 詳細な外観？

en: Details
ja: 詳細

en: Detect language?
ja: 言語を検出？

en: Detect the browser language?
ja: ブラウザの言語を検出しますか？

en: Device Default
ja: デバイスのデフォルト

en: Device Name
ja: デバイス名

en: Device Name/COM
ja: デバイス名/ COM

en: Dial centre colour
ja: 文字盤の色

en: Digest
ja: ダイジェスト

en: Digital
ja: デジタル

en: Digital clock background colour
ja: デジタル時計の背景色

en: Digital clock text colour
ja: デジタル時計のテキストの色

en: Dimensions
ja: 寸法

en: Direct assignment is where Layouts/Media are assigned to a Display/DisplayGroup without being in a Schedule.
ja: 直接割り当ては、スケジュールされずにレイアウト/メディアがディスプレイ/ディスプレイグループに割り当てられます。

en: Direct scheduling of an Ad Campaign is not allowed
ja: 広告キャンペーンのダイレクトスケジューリングはできません

en: Direction
ja: 方向

en: Disable Date Sort
ja: 日付の並べ替えを無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled item text
ja: 無効な項目のテキスト

en: Disabling %s
ja: %sを無効にしています

en: Discard
ja: 破棄

en: Discard %layout%
ja: %layout%を破棄

en: Discard - Uses the Playlist with the least Widgets and ignores remaining Widgets on the longer Playlists
ja: 破棄-ウィジェットが最も少ないプレイリストを使用し、長いプレイリストの残りのウィジェットを無視します

en: Discard draft
ja: ドラフトを破棄

en: Discarded %s
ja: %sを破棄しました

en: Display
ja: ディスプレイ

en: Display %displayName% is currently logged-in, seen %timeAgo%.
ja: ディスプレイ%displayName%は現在ログイン中で、%timeAgo%に表示されています。

en: Display %displayName% is not logged in at the moment and last accessed at <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>
ja: ディスプレイ%displayName%は現在ログインされておらず、<span class = "unixDate">%displayLastAccessed%</span>に最後にアクセスされました

en: Display %s moved to Folder %s
ja: ディスプレイ%sがフォルダ%sに移動しました

en: Display Activity
ja: ディスプレイのアクティビティ

en: Display Content Status
ja: ディスプレイコンテンツの状態

en: Display Group
ja: ディスプレイグループ

en: Display Group %name%
ja: ディスプレイグループ %name%

en: Display Groups
ja: ディスプレイグループ

en: Display Groups Content Status
ja: グループのコンテンツステータスを表示する

en: Display Groups Status
ja: ディスプレイグループの状態

en: Display ID
ja: ディスプレイID

en: Display ID %d is now back online %s
ja: ディスプレイ ID %d は、オンライン状態に復旧しました %s

en: Display ID %d is offline since %s.
ja: ディスプレイID %dは、%s以降オフラインです。

en: Display List
ja: ディスプレイリスト

en: Display Management
ja: ディスプレイ管理

en: Display Name
ja: ディスプレイ名

en: Display Notifications from the Notification Centre
ja: 通知センターからの通知を表示する

en: Display Order
ja: 表示順

en: Display Order must be 0 or a positive number
ja: 表示順序は0または正数でなければなりません

en: Display Profile
ja: プロファイル

en: Display Profile not found
ja: ディスプレイプロファイルが見つかりません

en: Display Reports to show bandwidth usage and time connected / disconnected
ja: レポートを表示して、帯域幅の使用状況と接続/非接続時間を表示します

en: Display Screenshot Default Size
ja: ディスプレイのスクリーンショットのデフォルトサイズ

en: Display Screenshot Time to keep set to 0, nothing to remove.
ja: スクリーンショットを表示する時間は0に設定されたままで、削除するものはありません。

en: Display Setting Profiles
ja: ディスプレイプロファイルの設定

en: Display Settings
ja: ディスプレイ設定

en: Display Settings Profile (included with each display)
ja: ディスプレイ設定プロファイル（各ディスプレイに付属）

en: Display Status
ja: ディスプレイの状態

en: Display Type
ja: ディスプレイタイプ

en: Display is downloading new files
ja: ディスプレイが新ファイルをダウンロードしています

en: Display is fully licensed
ja: ディスプレイは完全にライセンスされています

en: Display is not licensed
ja: ディスプレイはライセンスされていません

en: Display is on a trial licence
ja: ディスプレイは試用ライセンスにあります

en: Display is out of date but has not yet checked in with the server
ja: ディスプレイが期限切れでサーバーにチェックインされていません

en: Display is up to date
ja: ディスプレイが更新されました

en: Display not selected!
ja: ディスプレイが選択されていません

en: Display screenshot Time to keep (days)
ja: ディアスプレイのスクリーンショットの保存時間（日）

en: Display screenshots older than the TTL will be automatically removed. Set to 0 to never remove old screenshots.
ja: TTLより古い表示スクリーンショットは自動的に削除されます。古いスクリーンショットを削除しないようにするには、0に設定します。

en: Display's Hardware Key
ja: ハードウェアキー

en: DisplayGroups assigned to %s
ja: %sにディスプレイグループを割り当てました

en: DisplayGroups cannot be manually assigned to a Dynamic Group
ja: 動的グループにディスプレイグループを手動では割り当てできません

en: DisplayGroups cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
ja: 動的グループにディスプレイグループを手動では割り当て解除できません

en: DisplayGroups unassigned from %s
ja: %sからディスプレイグループを割り当て解除しました

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: Displays Page
ja: ページを表示

en: Displays Updated
ja: ディスプレイを更新

en: Displays assigned to %s
ja: %sにディスプレイをアサインしました

en: Displays can be connected to the CMS over the API using 'XMDS' and entering the CMS URL / Key or by using the Add Display (code) button in the CMS.
ja: ディスプレイは、「XMDS」を使用してCMS URL /キーを入力するか、CMSの[ディスプレイの追加（コード）]ボタンを使用して、APIを介してCMSに接続できます。

en: Displays cannot be manually assigned to a Dynamic Group
ja: 動的グループにディスプレイを手動では割り当てできません

en: Displays cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
ja: 動的グループにディスプレイを手動ではアサイン解除できません

en: Displays should be deleted using the Display delete operation
ja: ディスプレイの削除は、ディスプレイの削除操作で行う必要があります

en: Displays unassigned from %s
ja: %sからディスプレイをアサインを解除しました

en: Distance
ja: 距離

en: Distance in miles that the tweets should be returned from. Set to 0 for no restrictions.
ja: ツイートが返される距離（マイル）。制限なしに0に設定します。

en: Do this by clicking on the menu on the top toolbar.
ja: これを行うには、上部のツールバーのメニューをクリックします。

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
ja: ディスプレイに問題がある場合にEメールで通知を受けたいですか？

en: Do you want to include the DataSet data?
ja: データセットデータを含めますか？

en: Do you want to see how easy it is to create a basic Layout using the Layout designer? This tutorial will take you through the basics, step by step so you can start creating your own content with ease.
ja: レイアウトデザイナを使用して基本的なレイアウトを作成するのがいかに簡単かを知りたいですか？このチュートリアルでは、独自のコンテンツの作成を簡単に開始できるように、基本を段階的に説明します。

en: Does the calendar feed come from Windows - if unsure leave unselected.
ja: カレンダーフィードはWindowsから送られますか - 不明な場合は選択しないでください。

en: Done
ja: 完了

en: Done - %d deleted.
ja: 完了-%dが削除されました。

en: Done.
ja: 完了。

en: Donut
ja: ドーナッツ

en: Double buffering helps smooth the playback but should be disabled if graphics errors occur
ja: ダブルバッファリングは再生をスムーズにするのに役立ちますが、グラフィックエラーが発生した場合は無効にするべきです

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Window End Time
ja: ダウンロード枠の終了時刻

en: Download Window Start Time
ja: ダウンロード枠の開始時刻

en: Download failed
ja: ダウンロードに失敗しました

en: Download rejected due to %s
ja: %sが原因でダウンロードが拒否されました

en: Download rejected for an unknown reason.
ja: 不明な理由でダウンロードが拒否されました。

en: Download selected items
ja: 選択した項目をダウンロードする

en: Downloaded
ja: ダウンロード済み

en: Downloaded content from the CMS is cached to the Player so if there is a problem connecting to the CMS, it can continue to show the stored content until the connection between the CMS and Player is re-established.
ja: CMSからダウンロードしたコンテンツはプレーヤーにキャッシュされるため、CMSへの接続に問題が発生した場合でも、CMSとプレーヤー間の接続が再確立されるまで、保存されているコンテンツを表示し続けることができます。

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading file
ja: ファイルをダウンロード中

en: Downtime
ja: 停止時間

en: Draft
ja: ドラフト

en: Draft Layouts must have a parent
ja: ドラフトレイアウトには親が必要です

en: Drafts
ja: ドラフト

en: Draw areas on the map where you want this DMA to be active.
ja: 地図上に、このDMAをアクティブにしたいエリアを描きます

en: Draw areas on the map where you want this layout to play.
ja: 地図上に、このレイアウトで再生したいエリアを描きます。

en: Drawer
ja: 引き出し

en: Drawer is empty!
ja: 引き出しが空です！

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate form loaded, make adjustments and press save.
ja: 読み込んだ中からフォームを複製、編集をしてから保存を押します。

en: Duration
ja: 期間

en: Duration (s)
ja: 継続時間 (秒)

en: Duration (seconds)
ja: 期間（秒）

en: Duration back
ja: 期間を戻す

en: Duration for Empty Layouts
ja: 空レイアウトの表示時間

en: Duration is per item
ja: 期間は項目ごと

en: Duration is per page
ja: 期間はページごとです

en: Duration must be lower than 526000
ja: 期間は526000未満である必要があります

en: Duration needs to be a positive value
ja: 期間は正の値である必要があります

en: Duration not provided
ja: 期間が指定されていません

en: Duration(s)
ja: 合計期間（秒）

en: Duration, in minutes, for each row in the grid.
ja: グリッド内の各行の継続時間（分単位）。

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Dynamic Color
ja: ダイナミックカラー

en: Dynamic Contrast
ja: 動的コントラスト

en: Dynamic Criteria
ja: 動的な基準

en: Dynamic Display Groups must have at least one Criteria specified.
ja: 動的表示グループには、少なくとも1つ指定する必要があります

en: Dynamic Group?
ja: 動的グループ

en: Dynamic?
ja: 動的

en: ERROR
ja: エラー

en: Each option needs a corresponding value
ja: 各オプションには対応する値が必要です

en: Each value needs a corresponding option
ja: 各値には対応するオプションが必要です

en: East
ja: 東

en: Edge Browser Whitelist
ja: Edgeブラウザのホワイトリスト

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %type% Transition for %name%
ja: %name%の%type%トランジションを編集します

en: Edit Action for %source%
ja: ％source％のアクションを編集

en: Edit Agenda
ja: 予定表を編集

en: Edit Application
ja: アプリケーションを編集

en: Edit Attached Audio
ja: 添付オーディオを編集

en: Edit Audio
ja: オーディオを編集

en: Edit Calendar
ja: カレンダーを編集

en: Edit Campaign "%campaignName%"
ja: キャンペーンを編集 "%campaignName%"

en: Edit Category
ja: カテゴリを編集

en: Edit Chart
ja: チャートを編集

en: Edit Clock
ja: 時計を編集

en: Edit Column
ja: 列を編集

en: Edit Command
ja: コマンドを編集

en: Edit Countdown
ja: カウントダウンの編集

en: Edit Currencies
ja: 通過を編集

en: Edit DMA
ja: DMAを編集

en: Edit Data
ja: データの編集

en: Edit DataSet
ja: データセットの編集

en: Edit DataSet View: DataSet is %dataSetName%
ja: データセットビューの編集：データセットは%dataSetName%です

en: Edit Daypart
ja: 配信時間帯を編集

en: Edit Display
ja: ディスプレイを編集

en: Edit Display Group
ja: ディスプレイグループを編集

en: Edit Embedded
ja: 埋め込みの編集

en: Edit Event
ja: イベントを編集

en: Edit Expiry Dates
ja: 有効期限を編集する

en: Edit HLS Video Stream
ja: HLSビデオストリームを編集する

en: Edit HTML Package
ja: HTMLパッケージを編集

en: Edit Help Link
ja: ヘルプリンクを編集

en: Edit Image
ja: 画像を編集

en: Edit Layout
ja: レイアウトを編集

en: Edit Local Video
ja: ローカルビデオを編集

en: Edit Media
ja: メディアを編集

en: Edit Menu Board
ja: メニューボードを編集

en: Edit Menu Board Widget: Menu Board is %menuName%
ja: メニューボードウィジェットの編集：メニューボードは%menuName%です

en: Edit Mode
ja: 編集モード

en: Edit Module
ja: モジュールを編集

en: Edit Notification
ja: 通知を編集

en: Edit Notification Widget
ja: 通知ウィジェットを編集

en: Edit PDF
ja: PDFを編集

en: Edit Playlist
ja: プレイリストを編集

en: Edit Playlist - %playlistName%
ja: プレイリストを編集 - %playlistName%

en: Edit Product
ja: 製品を編集

en: Edit Profile
ja: プロファイルを編集

en: Edit RSS
ja: RSSを編集する

en: Edit Report Schedule
ja: レポートスケジュールの編集

en: Edit Sharing
ja: 共有の編集

en: Edit Shell Command
ja: シェルコマンドを編集

en: Edit Spacer
ja: スペーサーの編集

en: Edit Stocks
ja: 株式銘柄を編集

en: Edit Sub-Playlist
ja: サブプレイリストを編集

en: Edit Tag
ja: タグを編集

en: Edit Tags
ja: タグを編集

en: Edit Task
ja: タスクを編集

en: Edit Template
ja: テンプレートの編集

en: Edit Text
ja: テキストを編集

en: Edit Ticker
ja: ティッカーを編集

en: Edit Ticker: DataSet is %dataSetName%
ja: ティッカーを編集：データセットは%dataSetName%です

en: Edit Transition
ja: トランジションを編集

en: Edit Transition In
ja: トランジションインを編集

en: Edit Transition Out
ja: トランジションアウトを編集

en: Edit Twitter
ja: Twitterを編集

en: Edit Twitter Metro
ja: Twitterメトロを編集

en: Edit User
ja: ユーザーを編集

en: Edit User Group
ja: ユーザグループを編集

en: Edit User Profile
ja: ユーザープロファイルの編集

en: Edit Video
ja: 動画を編集

en: Edit Video In
ja: ビデオインの編集

en: Edit World Clock
ja: 世界時計を編集

en: Edit layout regions
ja: レイアウト領域の編集する

en: Edit multiple sharing at the same time. Elements shown with an indeterminate state [-], result from a difference in sharing already set. All changes set here will be applied to all selected elements.
ja: 複数の共有を同時に編集します。不確定な状態[-]で示される要素は、すでに設定されている共有の違いに起因します。ここで設定したすべての変更は、選択したすべての要素に適用されます。

en: Edit multiple tags is not supported on this item
ja: この項目では、複数のタグの編集はサポートされていません。

en: Edit region
ja: リージョンを編集

en: Edited %s
ja: %s を編集しました

en: Edited Action
ja: 編集されたアクション

en: Edited Audio
ja: オーディオを編集しました

en: Edited Drawer %s
ja: 編集されたドロワー %s

en: Edited Event
ja: イベントを編集しました

en: Edited Expiry
ja: 期限切れの編集

en: Edited Row
ja: 編集された行

en: Edited Transition
ja: トランジションを編集しました

en: Editing Regions
ja: リージョンの編集中

en: Editing the Start and or End date/time will create a new Recurring Event across the Schedule. Any previously deleted instances of this event will be recreated with edits made here.
ja: 開始日時または終了日時を編集すると、スケジュール全体で新しい定期的なイベントが作成されます。以前に削除されたこのイベントのインスタンスは、ここで編集して再作成されます。

en: Editor
ja: エディタ

en: Effect
ja: エフェクト

en: Elevate Log Until
ja: ログレベルをこの日まで上昇

en: Elevate the log level until this date.
ja: この日付までログレベルを上昇させます。

en: Email
ja: Eメール

en: Email Alert
ja: Eメールアラート

en: Email Alerts
ja: Eメールアラート

en: Email Notifications
ja: Eメール通知

en: Email?
ja: Eメール

en: Embed a Sub-Playlist
ja: サブプレイリストを埋め込む

en: Embedded
ja: 埋め込み

en: Embedded HTML
ja: 組み込みHTML

en: Embedded Web Server Port
ja: 内蔵Webサーバーポート

en: Embedded Web Server allow WAN?
ja: 組み込みWebサーバーにWANを許可

en: Emergency
ja: 緊急

en: Empty
ja: 空

en: Empty Region
ja: 空のリージョン

en: Empty Result Set with filter criteria.
ja: フィルター定義による空の結果セット。

en: Empty file
ja: 空のファイル

en: Empty file in ZIP
ja: ZIPにファイルがありません

en: Empty folder
ja: 空のフォルダ

en: Empty response from the dashboard service
ja: ダッシュボードサービスからの空のレスポンス

en: Enable Double Buffering
ja: ダブルバッファリングを有功に

en: Enable Email Alerts?
ja: Eメールアラートを有効にする

en: Enable Latest News?
ja: 最新ニュースを有効にしますか？

en: Enable Layout Stats Collection?
ja: レイアウトステイタス収集を有効にしますか？

en: Enable Library Tidy?
ja: ライブラリの整理を有効にしますか？

en: Enable Maintenance?
ja: メンテナンス有効

en: Enable Media Stats Collection?
ja: メディアの統計情報収集

en: Enable Mouse
ja: マウスの有効化

en: Enable Playlist Stats Collection?
ja: プレイリスト統計の収集

en: Enable PowerPoint?
ja: PowerPointの有効化

en: Enable STS?
ja: STSを有効にしますか？

en: Enable Shell Commands
ja: シェルコマンドの有効化

en: Enable Stats Collection?
ja: 統計情報

en: Enable Wake on LAN
ja: Wake on LANを有効にする

en: Enable Widget Stats Collection?
ja: ウィジェット統計コレクションを有効にしますか？

en: Enable an option to provide a two factor authentication code to log into the CMS for added security.
ja: セキュリティを強化するためにCMSにログインするための2要素認証を有効にします。

en: Enable caching of Web Resources?
ja: Webリソースのキャッシュを有効にしますか？

en: Enable cycle based playback
ja: 繰返し再生

en: Enable cycle based playback?
ja: 繰返し再生

en: Enable password reminder on CMS login page? Valid sending email address is required
ja: CMSログインページでパスワードリマインダを有効にしますか？有効な送信Eメールアドレスが必要です

en: Enable sorting on the Data Entry Page? We recommend that the number of sortable columns is kept to a minimum.
ja: データ入力ページで並べ替えを有効にしますか？ソート可能な列の数を最小限に抑えることをお勧めします。

en: Enable stats collection?
ja: 統計収集を有効に

en: Enable stats reporting?
ja: 統計レポートを有効にします

en: Enable the Shell Command module.
ja: シェルコマンドモジュールの有効化

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for the selected Layout.
ja: 選択したレイアウトの実行証明の収集を有効にします

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Layout. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
ja: このレイアウトの実行証明の収集を有効にします。表示設定で「統計収集を有効にする」が「オン」に設定されていることを確認します。

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Media Item.
ja: このメディアの実行っ証明の収集を有効にします。

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Media Item. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
ja: このメディアの実行証明の収集を有効にします。表示設定で「統計収集を有効にする」が「オン」に設定されていることを確認してください。

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Playlist.
ja: このプレイリストの実行証明の収集を有効にします。

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Playlist. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
ja: このプレイリストの実行証明の収集を有効にします。表示設定で「統計収集を有効にする」が「オン」に設定されていることを確認してください。

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Widget. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
ja: このウィジェットの実行証明の収集を有効にします。表示設定で「統計収集を有効にする」が「オン」に設定されていることを確認してください。

en: Enable the mouse.
ja: マウスの有効化

en: Enable the option to report the current layout status?
ja: 現在のレイアウトステータスを報告するオプションを有効にしますか？

en: Enable the option to set the screenshot interval?
ja: スクリーンショットの間隔を設定するオプションを有効にしますか？

en: Enable touch capabilities on the device?
ja: デバイスでタッチ機能を有効にしますか？

en: Enable?
ja: 有効

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled for In
ja: インで有効

en: Enabled for Out
ja: アウトで有効

en: Enabled?
ja: 有効

en: End Date
ja: 終了日

en: End Time
ja: 終了時刻

en: End Tour
ja: ツアーの終了

en: End Tour!
ja: ツアーの終了!

en: End of the Feed
ja: フィードの終わり

en: End time
ja: 終了時刻

en: End time cannot be earlier than today
ja: 終了時刻を今日より早くすることはできません

en: English
ja: 英語

en: Ensure ordering by grouping Layouts into Campaigns
ja: レイアウトをキャンペーンにグループ化して、順序を確認します

en: Enter a CSS style sheet to style the weather widget
ja: CSSスタイルシートを入力して天気ウィジェットを整形します。

en: Enter a MySQL statement suitable to use in a 'SELECT' statement
ja: 'SELECT'ステートメントでの使用に適したMySQLステートメントを入力します

en: Enter a PHP date format to parse the dates from the source.
ja: PHPの日付形式を入力して、ソースからの日付を解析します。

en: Enter a Tizen Command Line compatible command.
ja: Tizenコマンドライン互換コマンドを入力します。

en: Enter a Windows Command Line compatible command
ja: Windowsのコマンドライン互換コマンドを入力してください

en: Enter a format for the Countdown e.g. [hha], [hh], [mm], [ss] or [DD]. See the manual for more information.
ja: カウントダウンの形式を入力します。例： [hha]、[hh]、[mm]、[ss]または[DD]。詳細については、マニュアルを参照してください。

en: Enter a format for the Digital Clock e.g. [HH:mm] or [DD/MM/YYYY]. See the manual for more information.
ja: デジタル時計の形式を入力します。 [HH：mm]または[DD / MM / YYYY]詳しくはマニュアルを参照してください。

en: Enter a format for the World Clock. See the manual for more information.
ja: 世界時計のフォーマットを入力します。詳細については、マニュアルを参照してください。

en: Enter a global (Android/Linux/Tizen/webOS/Windows) Command Line compatible command
ja: グローバル（Android / Linux / Tizen / webOS / Windows）コマンドライン互換コマンドを入力します

en: Enter a hexadecimal password of a SecureOn enabled Network Interface Card (NIC) of the remote host. Enter a value in this pattern: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Leave the following field empty, if SecureOn is not used (for example, because the NIC of the remote host does not support SecureOn).
ja: リモートホストのSecureOn対応ネットワークインタフェースカード（NIC）の16進パスワードを入力します。このパターンで値を入力してください： 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'。 SecureOnが使用されていない場合（たとえば、リモートホストのNICがSecureOnをサポートしていない場合など）は、次のフィールドを空白のままにします。

en: Enter a label to show on the Charts x-axis.
ja: チャートのX軸に表示するラベルを入力します。

en: Enter a label to show on the Charts y-axis.
ja: チャートのY軸に表示するラベルを入力します。

en: Enter a nominated file name that player will attempt to open after extracting the .htz archive
ja: .htzアーカイブを解凍した後にプレイヤーが開こうとする候補ファイル名を入力してください

en: Enter a number to determine a Display Order when scheduling more than one Event to show at the same time.
ja: 複数のイベントを同時に表示するようにスケジュールする場合は、番号を入力して表示順序を決定します。

en: Enter a number within the range of 0 to 32 in the following field. Leave the following field empty, if no subnet mask should be used (CIDR = 0). If the remote host's broadcast address is unknown: Enter the host name or IP address of the remote host in Broad Cast Address and enter the CIDR subnet mask of the remote host in this field.
ja: 次のフィールドに、0から32の範囲内の数字を入力してください。サブネットマスクを使用しない場合（CIDR = 0）は、次のフィールドを空白のままにします。リモートホストのブロードキャストアドレスが不明な場合：ブロードキャストアドレスにリモートホストのホスト名またはIPアドレスを入力し、このフィールドにリモートホストのCIDRサブネットマスクを入力します。

en: Enter a string to be used as the Code to identify this Layout when used with Interactive Actions.
ja: 対話型アクションで使用するときにこのレイアウトを識別するためのコードとして使用する文字列を入力します。

en: Enter a style sheet for the table
ja: テーブルのスタイルシートを入力してください

en: Enter a time in seconds to override the default.
ja: デフォルトを上書きするには、時間を秒単位で入力します。

en: Enter a title to show on the Chart.
ja: チャートに表示するタイトルを入力してください。

en: Enter a webOS Command Line compatible command.
ja: webOSコマンドライン互換コマンドを入力します。

en: Enter all default colors here, separated by a comma. Example: #7293CB, #E1974C, #84BA5B, #D35E60, #808585, #9067A7, #AB6857, #CCC210, #396AB1, #DA7C30, #3E9651, #CC2529, #535154, #6B4C9A, #922428, #948B3D
ja: ここにすべてのデフォルトの色をカンマで区切って入力します。例：＃7293CB、＃E1974C、＃84BA5B、＃808585、＃9067A7、＃CCC210、＃397AB1、＃3E9651、＃CC2529、＃535154、＃622428、＃922428、＃948328

en: Enter an Android Command Line compatible command
ja: Androidコマンドライン互換コマンドを入力してください

en: Enter an Linux Command Line compatible command
ja: Linuxコマンドライン互換コマンドを入力してください

en: Enter start and end times for Widgets
ja: ウィジェットの開始時刻と終了時刻を入力してください

en: Enter text or HTML in the box below.
ja: 下のボックスにテキストまたはHTMLを入力してください。

en: Enter text to display using the inline editor which can be opened by clicking in the preview on the left.
ja: 左側のプレビューをクリックして開くことができるインラインエディタを使用して表示するテキストを入力します。

en: Enter text...
ja: テキストを入力...

en: Enter the URL to a Quick Chart service. This is used to draw charts in emailed reports and for showing a QR code during two factor authentication.
ja: クイックチャートサービスへのURLを入力します。これは、Eメールで送信されたレポートにグラフを描画したり、2要素認証中にQRコードを表示したりするために使用されます。

en: Enter the alternative template for events that are current.
ja: 最新のイベントの代替テンプレートを入力してください。

en: Enter the authentication Username
ja: 認証ユーザー名を入力してください

en: Enter the code associated with the web hook you wish to trigger. Please note that for this action to work, the webhook trigger code has to be added to Interactive Actions in scheduled content for this Player.
ja: トリガーするウェブフックに関連付けられているコードを入力します。このアクションを機能させるには、このプレーヤーのスケジュールされたコンテンツの対話型アクションにウェブフックトリガーコードを追加する必要があることに注意してください。

en: Enter the code associated with the web hook you wish to trigger. Please note that for this action to work, the webhook trigger code has to be added to Interactive Actions in scheduled content for this Player.
ja: トリガーするウェブフックに関連付けられているコードを入力します。このアクションを機能させるには、このプレーヤーのスケジュールされたコンテンツの対話型アクションにWebフックトリガーコードを追加する必要があることに注意してください。

en: Enter the end time for this daypart. If the end time is before the start time, then the daypart will cross midnight.
ja: この時間帯の終了時刻を入力してください。終了時刻が開始時刻より前であれば、その日の部分は真夜中を超えます。

en: Enter the number of hours you would like to cache twitter images.
ja: Twitterの画像をキャッシュする時間数を入力します。

en: Enter the number of seconds you would like to cache long/lat requests for.
ja: 緯度 / 経度度リクエストをキャッシュする秒数を入力します。

en: Enter the number of seconds you would like to cache twitter search results.
ja: Twitterの検索結果をキャッシュする秒数を入力してください。

en: Enter the start time for this daypart
ja: この日の開始時間を入力してください

en: Enter the template for each item. Replaces [itemsTemplate] in main template.
ja: 各項目のテンプレートを入力してください。メインテンプレートの[itemsTemplate]を置き換えます。

en: Enter the template for the current forecast. For a list of substitutions click Get Forecast below.
ja: 現在の天気予報のテンプレートを入力してください。置換のリストについては、下の[予天気予報を取得]をクリックしてください。

en: Enter the template for the daily forecast. Replaces [dailyForecast] in main template.
ja: 日次予測のテンプレートを入力してください。メインテンプレートの[dailyForecast]を置き換えます。

en: Enter the text to display.
ja: 表示するテキストを入力してください。

en: Enter the text to display. The red rectangle reflects the size of the region you are editing.
ja: 表示するテキストを入力してください。赤い長方形は、編集しているリージョンのサイズを表します。

en: Enter the volume percentage for this audio to play at.
ja: このオーディオの再生音量の割合を入力します。

en: Enter your API Key from Alpha Advantage: https://www.alphavantage.co/support/#api-key.
ja: Alpha Advantageから取得したAPIキーを入力してください：https://www.alphavantage.co/support/#api-key。

en: Enter your API Key from DarkSky.
ja: DarkSkyからのAPIキーを入力してください。

en: Enter your API Key from Google Maps.
ja: GoogleマップからAPIキーを入力してください。

en: Enter your API Key from Open Weather Map.
ja: Open Weather MapのAPIキーを入力します。

en: Enter your API Key from Pixabay.
ja: あなたのAPIキーをPixabayから入力してください。

en: Enter your API Key from Twitter.
ja: TwitterからAPIキーを入力してください。

en: Enter your API Key from Xibo.
ja: XiboのAPIキーを入力してください。

en: Enter your API Key from this SSP.
ja: このSSPからAPI Keyを入力します。

en: Enter your API Secret from Twitter.
ja: TwitterからAPIシークレットを入力してください。

en: Entity
ja: エンティティ

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Entity not found
ja: エンティティが見つかりません

en: Entity not found:
ja: エンティティが見つかりません：

en: Entries in purge_list table with expiry date older than specified ttl will be removed.
ja: 有効期限が指定されたttlより古いpurge_listテーブルのエントリは削除されます。

en: Environment Check
ja: 環境チェック

en: Erase all content in this DataSet and overwrite it with the new content in this import.
ja: このDataSet内のすべてのコンテンツを消去し、このインポート内の新しいコンテンツで上書きします。

en: Error
ja: エラー

en: Error Code
ja: エラーコード

en: Error Date
ja: エラー発生日時

en: Error calling Dashboard service
ja: ダッシュボードサービスの呼び出しエラー

en: Error calling audience receiveStats
ja: 視聴者受信の呼び出しエラー

en: Error getting DataSet data, failed with following message:
ja: データセットデータの取得中にエラーが発生し、次のメッセージで失敗しました：

en: Error getting campaign total:
ja: キャンペーン合計の取得にエラーが発生しました。

en: Error getting watermark:
ja: ウォーターマークの取得に失敗しました。

en: Error syncing DataSet %s
ja: データセット%sの同期中にエラーが発生しました

en: Error.
ja: エラー。

en: Errored?
ja: エラーが発生？

en: Errors
ja: エラー

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Event Type
ja: イベントタイプ

en: Every
ja: 周期

en: Every second Year
ja: 隔年

en: Every two Weeks
ja: ２週毎

en: Exact match?
ja: 完全一致？

en: Exceeded max age:
ja: 最大期間を超過:

en: Exception Start/End time for %s are empty or in an incorrect format
ja: %sの例外開始/終了時刻が空か、形式が正しくありません

en: Exceptions
ja: 例外

en: Exclude all day events?
ja: 終日イベントを除外

en: Exclude current events?
ja: 現在のイベントを除外

en: Exclude logs common to each request?
ja: 各要求に共通のログを除外しますか？

en: Exclude weekend days?
ja: 週末を除く

en: Execute a shell command on the client
ja: クライアント上でシェルコマンドを実行する

en: Existing
ja: 既存

en: Existing Redirect URI
ja: 既存のリダイレクトURI

en: Existing data is incompatible with your new configuration
ja: 既存のデータは新しい設定と互換性がありません

en: Existing tags
ja: 既存のタグ

en: Exit
ja: 終了

en: Exit Transition
ja: 終了トランジション

en: Expire Modified Layouts immediately on change. This means a layout can be cut during playback if it receives an update from the CMS
ja: 変更後すぐに変更レイアウトを期限切れにします。これは、CMSから更新を受け取った場合、再生中にレイアウトがカットされる可能性があることを意味します。

en: Expire Modified Layouts?
ja: 変更したレイアウトを期限切れに

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Expires %s
ja: %sが期限切れ

en: Expires At
ja: 有効期限

en: Expiry Dates
ja: 有効期限

en: Expiry date
ja: 有効期限

en: Expiry for %name%
ja: %name%の有効期限

en: Explore more of the features and functionality that [[PRODUCTNAME]] has to offer by clicking on the Manual link from the CMS main menu.
ja: [[PRODUCTNAME]]が提供する必要のある機能の詳細については、CMSメインメニューの[手動]リンクをクリックしてください。

en: Export
ja: エクスポート

en: Export (CSV)
ja: エクスポート（CSV）

en: Export Database
ja: データベースをエクスポート

en: Export Database Backup
ja: データベースバックアップのエクスポート

en: Export Statistics
ja: 統計をエクスポート

en: Export Template
ja: エクスポートテンプレート

en: Export as PDF
ja: PDFとしてエクスポート

en: Export raw data to CSV
ja: 生データをCSVにエクスポート

en: Exported Template
ja: エクスポートされたテンプレート

en: Extension %s does not match any enabled Module
ja: 拡張子%sは有効なモジュールと一致しません

en: External Image
ja: 外部イメージ

en: Extra:
ja: 追加：

en: Face colour
ja: 顔の色

en: Fade
ja: フェード

en: Fade In
ja: フェードイン

en: Fade Out
ja: フェードアウト

en: Failed Message
ja: 失敗したメッセージ

en: Failed to write to database after %d retries. Please try again later.
ja: %d回の再試行しましたがデータベースへの書き込みに失敗しました。後でもう一度やり直してください。

en: Failure
ja: 失敗

en: Faults?
ja: 故障

en: Favourites
ja: お気に入り

en: Feature
ja: 機能

en: Feature not enabled
ja: 機能が有効になっていません

en: Features
ja: 機能

en: Features form requested without a User Group
ja: ユーザーグループなしでリクエストされた機能フォーム

en: Features updated for %s
ja: %s用に更新された機能

en: February
ja: 2 月

en: Feed URL
ja: フィード URL

en: Feels Like
ja: 体感温度

en: Fetching Remote-DataSets
ja: リモートデータセットの取得

en: File Name
ja: ファイル名

en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: File Status - Count of Files
ja: ファイルステータス - ファイル数

en: File Status - Size of Files
ja: ファイルステータス - ファイル容量

en: File available only for SSSP displays
ja: SSSPディスプレイ専用のファイル

en: File does not exist
ja: ファイルが存在しません

en: File download mode
ja: ファイルダウンロードモード

en: File too large
ja: ファイルが大きすぎます

en: Files assigned to %s
ja: %sにファイルが割り当てられました

en: Files unassigned from %s
ja: %sからファイルが割り当て解除されました

en: Fill
ja: フィル

en: Fill - use the first Playlist to fill any remaining Spots
ja: フィル-最初のプレイリストを使用して、残りのスポットを埋めます

en: Fill empty Spots by clicking on ‘Add’ to select the media file you wish to use.
ja: 追加をクリックして、使用したいメディアファイルを選択し、空のスポットを埋めます。

en: Filter
ja: フィルタ

en: Filter options are not available on a Playlist which isn't dynamic.
ja: 動的ではないプレイリストでは、フィルタオプションは利用できません。

en: Filter?
ja: フィルタ？

en: Finance
ja: ファイナンス

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: First
ja: 最初

en: First In First Out
ja: 先入先出

en: First Name
ja: 名

en: First we need to check if your server meets %themeName%'s requirements.
ja: 最初に、あなたのサーバーが%themeName%の必要条件を満たしているかどうか確認する必要があります。

en: Fit
ja: フィット

en: Fit supported from:
ja: フィットは以下からサポートされます：

en: Flip Clock
ja: フリップ

en: Flip Horizontal
ja: 水平方向に反転

en: Flip Vertical
ja: 垂直方向に反転

en: Fly
ja: フライ

en: Fog
ja: 霧

en: Folder
ja: フォルダ

en: Folder info
ja: フォルダ情報

en: Folder needs a specified parent Folder id
ja: フォルダには指定された親フォルダIDが必要です

en: Folder needs to have a name, between 1 and 254 characters.
ja: フォルダには、1〜254文字の名前を付ける必要があります。

en: Folder not found
ja: フォルダが見つかりません

en: Folders
ja: フォルダ

en: Font
ja: フォント

en: Font Color
ja: 文字色

en: Font Colour
ja: 文字色

en: Font Size
ja: 文字サイズ

en: Font file is not embeddable due to its permissions
ja: フォントファイルは権限のため埋め込みできません

en: Font file unreadable
ja: フォントファイルが読めません

en: Footer Background
ja: フッターの背景

en: Footer Icons
ja: フッターアイコン

en: Footer Text
ja: フッターテキスト

en: For CSV source, should the first row be ignored?
ja: CSVソースの場合、最初の行を無視する必要がありますか？

en: For Layout %s Enable Stats Collection is set to %s
ja: レイアウト%sの場合、統計収集を有効にするは%sに設定されます

en: For Media %s Enable Stats Collection is set to %s
ja: メディア%sの場合、統計収集を有効にするは%sに設定されます

en: For Playlist %s Enable Stats Collection is set to %s
ja: プレイリスト%sの場合、統計収集を有効にするは%sに設定されます

en: Force HTTPS?
ja: HTTPSを強制

en: Force Password Change
ja: パスワード変更を強制する

en: Force current Library duration?
ja: 現在のライブラリの期間を強制的に変更

en: Force delete from any existing layouts, assignments, etc
ja: 既存のレイアウト、割り当てなどから強制的に削除

en: Force the portal into HTTPS?
ja: ポータルをHTTPSに強制しますか？

en: Forecast
ja: 日別天気予報

en: Forgotten your password?
ja: パスワードを忘れましたか？

en: Form field is required.
ja: フォームフィールドは必須です。

en: Form load failed!
ja: フォームの読み込みに失敗しました。

en: Formula
ja: 式

en: Free
ja: フリー

en: Free Text
ja: フリーテキスト

en: French
ja: フランス語

en: Freshness (mins)
ja: フレッシュネスチェック（分）

en: Friday
ja: 金曜日

en: From Date
ja: 開始日

en: Full Article
ja: 全文

en: Full URL to the new CMS, including https://
ja: https：//を含む新しいCMSへの完全なURL

en: Full URL to the new CMS, including https://
ja: https：//を含む新しいCMSへの完全なURL

en: Full account access
ja: アカウントへのフルアクセス

en: Full screen
ja: フルスクリーン

en: Full screen content
ja: フルスクリーンコンテンツ

en: Function
ja: ファンクション

en: GD Extension
ja: PHP GD エクステンション

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Gamma
ja: ガンマ

en: General
ja: 全般

en: Generate
ja: 生成

en: Generate Recovery codes, this action will invalidate all existing recovery codes.
ja: リカバリコードを生成します。このアクションにより、既存のすべてのリカバリコードが無効になります。

en: Generate new address?
ja: 新しいアドレスを生成

en: Generated on
ja: 生成

en: Generic File
ja: 一般的なファイル

en: Geo Location
ja: ジオロケーション

en: Geo Schedule?
ja: ジオスケジュール

en: Geofence
ja: ジオフェンス

en: Georgian
ja: ジョージア語

en: German
ja: ドイツ語

en: Get Forecast
ja: 天気予報を取得

en: Get Report By Name: No file to return
ja: 名前でのレポートを取得：返すファイルがありません

en: Get Results
ja: 結果を入手

en: Get Scheduling...
ja: スケジュールを設定…

en: Get browser location!
ja: ブラウザの場所を取得してください！

en: Get form failed!
ja: フォームの取得に失敗しました。

en: Get report class: No file to return
ja: レポートクラスの取得：返すファイルがありません

en: Get your content seen at the right time in the right place using flexible scheduling capabilities. This tutorial will take you through each stage needed to create scheduled events with confidence.
ja: 柔軟なスケジューリング機能を使用して、コンテンツを適切な場所で適切なタイミングで表示できます。このチュートリアルでは、スケジュールされたイベントを自信を持って作成するために必要な各段階について説明します。

en: Give a Start Time!
ja: 開始時間を指定してください！

en: Give the JSON-path in the remote data for the value that you want to fill this column. This path should be relative to the DataRoot configured on the DataSet.
ja: この列に入力したい値のリモートデータのJSONパスを指定します。このパスは、データセットに設定されているデータルートからの相対パスにする必要があります。

en: Global Command
ja: グローバルコマンド

en: Global Search
ja: グローバル検索

en: Global switch for email alerts to be sent
ja: Eメールアラートを送信するためのグローバルスイッチ

en: Go back to Layout view
ja: レイアウトビューに戻る

en: Go back to Library page
ja: ライブラリページに戻る

en: Go back to Welcome Page!
ja: ウェルカムページに戻ります！

en: Go back to the Welcome page to learn more about other topics!
ja: 他のトピックの詳細については、ウェルカムページに戻ってください。

en: Go to schedule
ja: スケジュールに移動

en: Google Authenticator
ja: Google認証システム

en: Google Traffic
ja: Googleトラフィック

en: Google Traffic Map
ja: Googleトラフィックマップを表示

en: Grab
ja: 掴む

en: Grab the Region handle, and drag to resize.
ja: リージョンハンドルをつかみ、ドラッグしてサイズを変更します。

en: Greek
ja: ギリシア語

en: Green
ja: 緑

en: Gregorian
ja: グレゴリアン

en: Grid Colour
ja: グリッドの色

en: Grid Text Colour
ja: グリッド文字の色

en: Grid step
ja: グリッドステップ

en: Group
ja: グループ

en: Group Admin
ja: グループ管理者

en: Group Admin cannot remove Super Admins or other Group Admins.
ja: グループ管理者は、スーパー管理者または他のグループ管理者を削除できません。

en: Group not found
ja: グループが見つかりません

en: Groups
ja: グループ

en: Guest
ja: ゲスト

en: HEAD content to Embed
ja: HEADコンテンツを埋め込む

en: HEAD content to Embed (including script tags)
ja: HEADコンテンツを埋め込む（スクリプトタグを含む）

en: HLS Video Stream
ja: HLSビデオストリーム

en: HTML to Embed
ja: HTMLを埋め込む

en: HTML to embed in an iframe on the Status Dashboard
ja: ステータスダッシュボードのiframeに埋め込むHTML

en: Hail
ja: 雹

en: Handshake:
ja: ハンドシェーク：

en: Hardware Accelerate Web Content
ja: ハードウェアアクセラレーションWebコンテンツ

en: Hardware key cannot be empty
ja: ハードウェアキーを入力してください。

en: Has Direction
ja: 方向あり

en: Has Duration
ja: 期間あり

en: Has the default layout been imported?
ja: デフォルトのレイアウトはインポートされましたか？

en: Head over to our Community site (<a href='https://community.xibo.org.uk/'>https://community.xibo.org.uk/</a>) for additional support and advice. The Community has extensive archives with answers to many many questions!
ja: 追加のサポートとアドバイスについては、コミュニティサイト（<a href=‘https://community.xibo.org.uk/‘> https://community.xibo.org.uk/ </a>）にアクセスしてください。コミュニティには、多くの多くの質問への回答を含む広範なアーカイブがあります。

en: Header color
ja: ヘッダー色

en: Header text
ja: ヘッダー テキスト

en: Headers
ja: ヘッダー

en: Heading
ja: 見出し

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Height
ja: 高さ

en: Height must be greater than 0
ja: 高さは0より大きくなければなりません

en: Height of the Region
ja: リージョンの高さ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help Links
ja: ヘルプリンク

en: Here are your recovery codes, please make sure to store them in a safe place, like password manager.
ja: リカバリコードは次のとおりです。パスワードマネージャーなどの安全な場所に保管してください。

en: Here is the Play button which you use to Preview your Layout designs to ensure that it will play as you intend.
ja: これは、レイアウトデザインをプレビューして、意図したとおりに再生されることを確認するために使用する[再生]ボタンです。

en: HexSupport:
ja: Hexサポート：

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide Environment checks
ja: 環境チェックを隠す

en: Hide User Guide?
ja: ユーザーガイドを隠す

en: Hide navigation?
ja: ナビゲーションを隠す

en: Highlight Products
ja: ハイライト製品

en: Highlighted item text
ja: ハイライトされた項目のテキスト

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Home
ja: ホーム

en: Home Folder
ja: ホームフォルダー

en: Home folder
ja: ホームフォルダ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Homepage %s not found.
ja: ホームページ %s が見つかりません

en: Homepage for this user. This is the page they will be taken to when they login.
ja: このユーザーのホームページ。これは、ログインしたときに表示されるページです。

en: Homepage not found
ja: ホームページが見つかりません

en: Horizontal Align
ja: 水平方向の配置

en: Horizontal Bar
ja: 水平バー

en: Horizontal Sharpness
ja: 水平シャープネス

en: Horizontal along the top
ja: 上部に水平

en: Host
ja: ホスト

en: Hosts and Keywords that should not be loaded via the Proxy Specified. These should be comma separated.
ja: 指定されたプロキシ経由でロードされるべきではないホストとキーワード。これらはコンマで区切ってください。

en: Hour
ja: 時間

en: Hour hand colour
ja: 長針の色

en: Hourly
ja: 毎時

en: Hourly Counter
ja: 時カウンター

en: Hours
ja: 時

en: Hours this event should be scheduled for
ja: このイベントの予定時間

en: Hover over the status icon to see further information!
ja: ステータスアイコンにカーソルを合わせると、詳細が表示されます。

en: How does it all work?
ja: それはどのように機能しますか？

en: How far should the map be zoomed in? The higher the number the closer, 1 represents the entire globe.
ja: 地図はどのくらいズームインする必要がありますか？数字が大きいほど、1は地球全体を表します。

en: How long in minutes after the last time a Player connects should we send an alert? Can be overridden on a per Player basis.
ja: プレーヤーが最後に接続してから何分でアラートを送信する必要がありますか？プレイヤーごとに上書きできます。

en: How long should the Action Bar be shown for, in seconds?
ja: アクションバーをどのくらいの時間（秒）表示しますか？

en: How many seconds in to the future should the calls to RequiredFiles look?
ja: RequiredFilesの呼び出しは、何秒後に行われるのでしょうか？

en: How many seconds per hour would you like to dedicate to this SSP?
ja: このSSPに1時間あたり何秒を割きたいですか？

en: How many spots would you like on this Sub-Playlist? This is used before ordering to expand or shrink the list to the specified size. Leave empty to use the count of Widgets.
ja: このサブプレイリストにいくつのスポットを希望しますか？これは、リストを指定されたサイズに拡大または縮小するために注文する前に使用されます。ウィジェットの数を使用するには、空のままにします。

en: How often should the Player check for new content.
ja: プレーヤーが新しいコンテンツをチェックする間隔

en: How often should this remote data be fetched and imported?
ja: このリモートデータはどのくらいの頻度で取得およびインポートされるべきですか？

en: How often, in minutes, should the Display send its download progress while it is downloading new content?
ja: 新しいコンテンツをダウンロードしている間に、ディスプレイがダウンロードの進行状況を何分感覚で送信するべきですか？

en: How should images be scaled by default?
ja: 画像はデフォルトでどのように拡大縮小されるべきですか？

en: How should new Video Widgets be scaled by default?
ja: 新しいビデオウィジェットはデフォルトでどのようにスケーリングする必要がありますか？

en: How should the Player listen for this Action to be triggered?
ja: プレーヤーは、このアクションがトリガーされるのをどのようにリッスンする必要がありますか？

en: How should the action bar behave?
ja: アクションバーはどのように振る舞いますか？

en: How should this image be aligned?
ja: この画像をどのように配置しますか

en: How should this image be scaled?
ja: この画像をどのようにスケールしますか

en: How should this image be vertically aligned?
ja: この画像をどのように垂直方向に配置しますか

en: How should this video be scaled?
ja: このビデオはどのように拡大縮小しますか？

en: How should this web page be embedded?
ja: このWebページはどのように埋め込まれるべきですか？

en: How should this widget be aligned?
ja: このウィジェットはどのように配置しますか？

en: How should this widget be vertically aligned?
ja: このウィジェットを縦方向に配置

en: How would you like the Widgets on these Playlists to be ordered?
ja: これらのプレイリストのウィジェットをどのように並べますか？

en: How would you like to set the target for this campaign?
ja: 今回のキャンペーンのターゲットはどのように設定しますか？

en: Humidity
ja: 湿度

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: I want to see the list anyway.
ja: とにかくリストを見たいのですが。

en: ID field
ja: IDフィールド

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: IP Address Incorrectly Formed
ja: IPアドレスの形式がおかしいです

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Icon Dashboard
ja: アイコンダッシュボード

en: Icon Dashboard showing an easy access set of feature icons the user can access.
ja: アイコンダッシュボード：ユーザーがアクセスできる機能アイコンの簡単なアクセスセットを表示する。

en: Icons
ja: アイコン

en: Id
ja: id

en: If TeamViewer is installed on the device, enter the serial number here.
ja: チームビューアがデバイスにインストールされている場合は、ここにシリアル番号を入力します。

en: If Webkey is installed on the device, enter the serial number here.
ja: Webkeyがデバイスにインストールされている場合は、ここにシリアル番号を入力します。

en: If an effect has been selected from the General tab, how many pages should we split the items across? If you don't enter anything here 1 item will be put on each page.
ja: [全般]タブから効果を選択した場合、項目をいくつのページに分割する必要がありますか？ここに何も入力しないと、各ページに1項目ずつ配置されます。

en: If an effect has been selected how many pages should we split the items across? If you don't enter anything here 1 item will be put on each page.
ja: 効果が選択されている場合、項目をいくつのページに分割する必要がありますか？ここに何も入力しないと、各ページに1項目ずつ配置されます。

en: If an empty layout is detected how long (in seconds) should it remain on screen? Must be greater than 1.
ja: 空のレイアウトが検出されたとき、どれほどその画面に止まるかをしていする時間（秒）。1より大きくなければなりません。

en: If an event specifies a timezone, should it be used. Deselection means the CMS timezone will be used.
ja: イベントがタイムゾーンを指定している場合は、それを使用する必要があります。選択を解除すると、CMSタイムゾーンが使用されます。

en: If an event specifies a timezone, should it be used. Deselection means the default timezone will be used.
ja: イベントでタイムゾーンが指定されている場合、そのタイムゾーンを使用するかどうかを指定します。選択を解除すると、デフォルトのタイムゾーンが使用されます。

en: If checked all new Displays registering with the CMS using the correct CMS key will automatically be set to authorised and display the Default Layout.
ja: チェックすると、正しいCMSキーを使用してCMSに登録しているすべての新しいディスプレイが自動的に許可に設定され、デフォルトレイアウトが表示されます。

en: If checked then the Schedule will show the Layout for existing events even if the logged in User does not have permission to see that Layout.
ja: チェックすると、ログインしているユーザーにそのレイアウトを表示する権限がない場合でも、スケジュールに既存のイベントのレイアウトが表示されます。

en: If checked you will have an option to enable Synchronise this Event checkbox for applicable events
ja: チェックすると、該当するイベントに対して[このイベントを同期する]チェックボックスを有効にするオプションが表示されます。

en: If required please provide additional options and their prices for this Product.
ja: 必要に応じて、この製品の追加オプションとその価格を提供してください。

en: If selected the manual Add User form will always open when you click Add User, otherwise the onboarding form will open.
ja: 選択した場合、[ユーザーの追加]をクリックすると、手動の[ユーザーの追加]フォームが常に開きます。それ以外の場合は、登録フォームが開きます。

en: If the CMS is behind a load balancer, what are the load balancer IP addresses, comma delimited.
ja: CMSがロードバランサの背後にある場合は、ロードバランサのIPアドレスはカンマ区切りです。

en: If the CSV file contains non-ASCII characters please ensure the file is UTF-8 encoded
ja: CSVファイルにASCII以外の文字が含まれている場合は、ファイルがUTF-8でエンコードされていることを確認してください。

en: If the Player is configured for push messaging, screenshots are requested immediately and should be seen when the form closed. In some circumstances it may be necessary to refresh the page after a few seconds.
ja: プレーヤーがプッシュメッセージング用に設定されている場合は、スクリーンショットがすぐに要求され、フォームを閉じると表示されるはずです。状況によっては、数秒後にページを更新する必要があるかもしれません。

en: If the Player is offline it will switch to the No Data Template after this freshness time. Set this to 0 to never switch.
ja: プレーヤーがオフラインの場合、このフレッシュタイムの後にデータなしテンプレートに切り替わります。切り替えないようにするには、これを0に設定します。

en: If the device is having trouble playing video, it may be useful to switch to a Surface View for Video Rendering.
ja: デバイスでビデオの再生に問題がある場合は、ビデオレンダリングをSurfaceViewに切り替えると便利です。

en: If the display name is shown as a link in display management, what target should the link have? Set _top to open the link in the same window or _blank to open in a new window.
ja: 表示名が表示管理のリンクとして表示されている場合、そのリンクはどのターゲットを持つべきですか？同じウィンドウでリンクを開くには_topを、新しいウィンドウで開くには_blankを設定します。

en: If the geolocation of the Display is known, enable to record that location against each proof of play record.
ja: ディスプレイの地理的位置がわかっている場合は、各実行証明に対してその位置を記録できるようにします。

en: If the media is used in scheduled events it is also shown below. To restrict to a specific time enter a date in the filter below.
ja: メディアがスケジュールされたイベントで使用されている場合は、以下にも示されています。特定の時間に制限するには、下のフィルタに日付を入力してください。

en: If the playlist is used in scheduled events it is shown below. To restrict to a specific time enter a date in the filter below.
ja: プレイリストがスケジュールされたイベントで使用される場合、それは以下に示されます。特定の時間に制限するには、下のフィルターに日付を入力します。

en: If there are Widgets left unordered at the end, what should be done with these Widgets?
ja: 最後に順序付けされていないウィジェットがある場合、これらのウィジェットをどのように処理する必要がありますか？

en: If there are any exceptions enter them below by selecting the Day from the list and entering a start/end time.
ja: 例外がある場合は、リストから日を選択して開始/終了時刻を入力して、以下にそれらを入力します。

en: If there are not enough Widgets fill all spots, how should the remaining spots be filled?
ja: すべてのスポットを埋めるウィジェットが十分でない場合、残りのスポットをどのように埋める必要がありますか？

en: If there is only one item in this region should it loop?
ja: このリージョンに項目が1つしかない場合はループしますか？

en: If this Action is triggered by a Web Hook then this Trigger Code must be present in the URL `trigger=` parameter.
ja: このアクションがウェブフックによってトリガーされる場合、このトリガーコードはURLの `trigger =`パラメーターに存在する必要があります。

en: If this daypart is already in use, the events will be adjusted to use the new times provided. If used on a recurring event and that event has already recurred. The event will be split in two and the future event time adjusted.
ja: この配信時間帯がすでに使用されている場合は、提供された新しい時間を使用するようにイベントが調整されます。定期的な予定で使用され、その予定がすでに繰り返されている場合。イベントは2つに分割され、将来のイベントの時間は調整されます。

en: If this device will be used as a touch screen check this option. Checking this option will cause a message to appear on the player which needs to be manually dismissed once. If this option is disabled, touching the screen will show the action bar according to the Action Bar Mode option. Available from v3 R300.
ja: このデバイスをタッチスクリーンとして使用する場合は、このオプションを確認してください。このオプションをオンにすると、プレーヤーにメッセージが表示され、手動で一度閉じる必要があります。このオプションが無効になっている場合、画面をタッチすると、アクションバーモードオプションに従ってアクションバーが表示されます。 v3R300から利用できます。

en: If you are changing your password or two factor settings, then please enter your current password
ja: パスワードまたは２要素認証の設定を変更する場合は、現在のパスワードを入力してください

en: If you have not yet created an empty database and database user for Xibo to use, and know the user name / password of a MySQL administrator stay on this tab, otherwise click "Use Existing".
ja: Xiboが使用する空のデータベースとデータベースユーザーをまだ作成しておらず、MySQL管理者のユーザー名/パスワードがわかっている場合は、このタブに留まります。それ以外の場合は、[既存を使用]をクリックします。

en: If you have selected to automatically submit any forms, tick here to reset.
ja: フォームの自動送信を選択した場合は、ここにチェックを入れてリセットしてください。

en: If you have yet to choose a Player application, take a look at the Player options available!
ja: プレーヤーアプリケーションをまだ選択していない場合は、利用可能なプレーヤーオプションを確認してください。

en: If you have yet to complete the Player Installation you can do that now.  Click 'Refresh' once installation is complete to continue.
ja: プレーヤーのインストールをまだ完了していない場合は、今すぐ行うことができます。インストールが完了したら、[更新]をクリックして続行します。

en: If you selected an Always Daypart, you do not need to give start and end times.
ja: 常時を選択した場合は、開始時刻と終了時刻を指定する必要はありません。

en: If you want to prepopulate your Playlist with Media using a search, then you can do so on the filter tab. Leave the Dynamic checkbox unticked to make it a one-time assignment.
ja: 検索を使用してプレイリストにメディアを事前設定する場合は、[フィルタ]タブで設定できます。 [動的]チェックボックスをオフのままにして、1回限りの割り当てにします。

en: If you want to use a background colour for the Widget, select one here.
ja: ウィジェットに背景色を使用する場合は、ここで1つ選択します。

en: If your Widget is a Shell Command you can select to target 'Screen' to run the command without affecting any Regions. For all other Widgets select 'Region' as target.
ja: ウィジェットがシェルコマンドの場合、リージョンに影響を与えることなくコマンドを実行するために「画面」をターゲットにすることを選択できます。他のすべてのウィジェットについては、ターゲットとして「リージョン」を選択します。

en: If your calendar feed specifies its own time zone, should this be used for events without their own timezone? Deselecting means the CMS timezone will be used.
ja: カレンダーフィードが独自のタイムゾーンを指定している場合、独自のタイムゾーンを持たないイベントにもこれを使用する必要がありますか？選択を解除すると、CMSのタイムゾーンが使用されます。

en: Ignore first row?
ja: 最初の行を無視

en: Ignore the first row? Useful if the CSV has headings.
ja: 最初の行を無視しますか？ CSVに見出しがある場合に役立ちます。

en: Image
ja: 画像

en: Image Fit
ja: イメージフィット

en: Image Processing
ja: 画像処理

en: Image cache period must be a positive number
ja: 画像キャッシュ期間は正数でなければなりません

en: Images and Video
ja: 画像と動画

en: Images only
ja: 画像のみ

en: Images that exceed the resize limit, based on the longest side, will not be processed
ja: 最長辺に基づくサイズ変更制限を超える画像は処理されません

en: Images. PNG, JPG, BMP, GIF
ja: 画像、PNG、JPG、BMP、GIF

en: Import
ja: インポート

en: Import CSV
ja: CSVのインポート

en: Import DataSet Data?
ja: データセットデータをインポートしますか？

en: Import Layouts
ja: レイアウトのインポート

en: Import Tags?
ja: タグをインポート

en: Import a Layout from a ZIP file.
ja: ZIPファイルからレイアウトをインポート

en: Imported
ja: インポート済み

en: Imported JSON into %s
ja: %s にJASONをインポートしました

en: Importing media failed!!
ja: メディアのインポートに失敗しました!!

en: Impression Actual
ja: 表示実績

en: Impression Date
ja: 表示日時

en: Impression Source
ja: インプレッションソース

en: Impression(s)
ja: インプレッション数

en: Impressions
ja: 表示回数

en: Impressions Per Play
ja: 1再生あたりの表示回数

en: Impressions per Play
ja: 1再生あたりのインプレッション数

en: Impressions per play
ja: 一日当たりの表示回数

en: In cycle based playback, how many plays should each Layout have before moving on?
ja: 繰り返し再生で次に進む前に、各レイアウトで何回再生する必要がありますか？

en: In cycle based playback, how many plays should each Widget have before moving on?
ja: 繰返し再生では、次に進む前に各ウィジェットで何回再生する必要がありますか？

en: In the fields below please enter the column number in the CSV file that corresponds to the Column Heading listed. This should be done before Adding the file.
ja: 以下のフィールドに、表示された列見出しに対応するCSVファイルの列番号を入力してください。これはファイルを追加する前に行われるべきです。

en: Include "Add Campaign" button to allow for additional Campaigns to be created
ja: 「キャンペーンの追加」ボタンを含めて、追加のキャンペーンを作成できるようにします

en: Include "Add DataSet" button to allow for additional DataSets to be created independently to Layouts
ja: [データセットを追加]ボタンを含めて、追加のデータセットをレイアウトとは別に作成できるようにします

en: Include "Add Daypart" button to allow for the creation of new Dayparts
ja: 新しい配信時間帯を作成できるように、[配信時間帯を追加]ボタンを含めます

en: Include "Add Display Group" button to allow for the creation of additional Display Groups
ja: 追加のディスプレイグループを作成できるように、[ディスプレイグループの追加]ボタンを含めます

en: Include "Add Display" button to allow additional Displays to be added to the platform
ja: 「ディスプレイの追加」ボタンを含めて、プラットフォームにディスプレイを追加できるようにします

en: Include "Add Event" button to allow for the creation of new Scheduled Events
ja: 新しいスケジュールされたイベントの作成を可能にするために「イベントの追加」ボタンを含めます

en: Include "Add Layout" button to allow for additional Layouts to be created
ja: 「レイアウトの追加」ボタンを含めて、追加のレイアウトを作成できるようにします

en: Include "Add Media" buttons to allow for additional content to be uploaded to the Media Library
ja: 「メディアを追加」ボタンを含めて、追加のコンテンツをメディアライブラリにアップロードできるようにします

en: Include "Add Menu Board" button to allow for additional Menu Boards to be added to the platform
ja: 「メニューボードを追加」ボタンを含めて、追加のメニューボードをプラットフォームに追加できるようにします

en: Include "Add Notification" button to allow for the creation of new notifications
ja: 新しい通知の作成を可能にする「通知の追加」ボタンを含める

en: Include "Add Playlist" button to allow for additional Playlists to be created independently to Layouts
ja: 「プレイリストの追加」ボタンを含めて、追加のプレイリストをレイアウトとは別に作成できるようにします

en: Include "Add Profile" button to allow for additional Display Setting Profiles to be added to the platform
ja: 「プロファイルの追加」ボタンを含めて、追加の表示設定プロファイルをプラットフォームに追加できるようにします

en: Include "Add User" button to allow for additional Users to be added to the platform
ja: 「ユーザーの追加」ボタンを含めて、追加のユーザーをプラットフォームに追加できるようにします

en: Include DataSet data?
ja: データセットデータを含める

en: Include Widgets?
ja: ウェジットを含めますか？

en: Include a number to determine the Repeat frequency required for this Event.
ja: このイベントに必要な繰り返し頻度を判断するための数字を含めます。

en: Include the Agenda View on the Calendar
ja: カレンダーに予定表ビューを含める

en: Include the Export function for all editable Layouts to allow a User to export a Layout and its contents regardless of the share options that have been set
ja: 設定されている共有オプションに関係なく、ユーザーがレイアウトとそのコンテンツをエクスポートできるように、編集可能なすべてのレイアウトにエクスポート機能を含めます

en: Incorrect Screen shot Format
ja: 誤ったスクリーンショット形式

en: Incorrect date provided %s, expected date format Y-m-d H:i:s
ja: 提供された日付%sが正しくありません、予想される日付形式Y-m-d H：i：s

en: Incorrect image data
ja: 不正な画像データ

en: Indeterminate State
ja: 不確定な状態

en: Individual
ja: 個別

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Information
ja: 情報

en: Inherit
ja: 継承

en: Inherited?
ja: 継承

en: Initial User Group
ja: 初期ユーザーグループ

en: Inline Editor
ja: インラインエディタ

en: Input
ja: 入力

en: Install
ja: インストール

en: Install Module
ja: モジュールをインストール

en: Installation guide
ja: インストール ガイド

en: Installed
ja: インストール済

en: Installed %s
ja: %sをインストールしました

en: Instance Suspended
ja: 中断されたインスタンス

en: Intent
ja: インテント

en: Interactive Action
ja: 対話型アクション

en: Interleave Default
ja: デフォルトの挿入

en: Interrupt
ja: 割り込み

en: Interrupt Layout
ja: 割り込みレイアウト

en: Interrupt Layouts
ja: 割り込みレイアウト

en: Interrupt?
ja: 割り込み

en: Interval
ja: 間隔

en: Invalid CRON expression in the Schedule
ja: スケジュールのCRON書式が間違っています

en: Invalid Input
ja: 無効な入力

en: Invalid Module
ja: 無効なモジュール

en: Invalid Module type or extension. Module type %s does not allow for %s extension
ja: モジュールタイプまたは拡張子が無効です。モジュールタイプ%sは%s拡張を許可しません

en: Invalid Two Factor Authentication Code
ja: 無効な2要素認証コード

en: Invalid User Type
ja: 無効なユーザータイプ

en: Invalid XMR registration
ja: 無効なXMR登録

en: Invalid action type
ja: 無効なアクションタイプ

en: Invalid command!
ja: コマンドが無効です！

en: Invalid field_to_identify value. Review settings.
ja: 無効なfield_to_identify値です。設定を確認してください。

en: Invalid image data
ja: 無効な画像データ

en: Invalid module
ja: 不正なモジュール

en: Invalid password hash - not enough hash sections
ja: 無効なパスワードハッシュ-十分なハッシュセクションがありません

en: Invalid recurrence type
ja: 無効な繰り返しタイプ

en: Invalid request
ja: 無効なリクエスト

en: Invalid source
ja: 無効なソース

en: Invalid statId provided
ja: 無効なステータスIDが指定されています

en: Invalid target
ja: 無効なターゲット

en: Invalid target type
ja: 無効なタイプ

en: Invalid trigger type
ja: 無効なトリガータイプ

en: Invalid type
ja: 無効な形式

en: Invalid user group selected
ja: 無効なユザーグループが選択されました

en: Is Confidential?
ja: 機密

en: Is Dynamic?
ja: 動的

en: Is Geo?
ja: 位置ですか？

en: Is Mobile?
ja: モバイルですか？

en: Is mobile?
ja: モバイルsですか

en: Is outdoor?
ja: 屋外ですか

en: Is shown for Add User?
ja: ユーザーを追加に表示

en: Is the Playlist to have Library media assignments managed automatically by the CMS based on filter criteria? Set a filter on the next tab.
ja: プレイリストは、ライブラリのメディア割り当てをフィルタ基準に基づいてCMSが自動的に管理するようにしますか？ 次のタブでフィルタを設定します。

en: Is the Resolution enabled for use?
ja: この解像度は使用可能になっていますか？

en: Is the Transition config locked?
ja: トランジション設定はロックされていますか？

en: Is the above key on a paid plan? You may want to use a paid plan for real time FX rates.
ja: 上記のキーは有料プランですか？FXのリアルタイムレートは有料プランを利用したほうがいいかもしれません。

en: Is the above key on an Open Weather Map paid plan? Do NOT tick this is you have subscribed to One Call API 3.0.
ja: 上記のキーはOpen Weather Mapの有料プランで使用されていますか？One Call API 3.0を契約している場合は、この項目にチェックを入れないでください

en: Is the module config locked? Useful for Service providers.
ja: モジュール構成はロックされていますか？サービスプロバイダーに役立ちます。

en: Is the task active?
ja: タスクはアクティブですか？

en: Is the task config locked? Useful for Service providers.
ja: タスク設定はロックされていますか？サービスプロバイダーに役立ちます。

en: Is this DataSet connected to a remote data source?
ja: このデータセットはリモートデータソースに接続されていますか？

en: Is this display mobile?
ja: このディスプレイはモバイルですか？

en: Is this instance suspended?
ja: このインスタンスは中断されていますか？

en: Is this the default profile for all Displays of this type? Only 1 profile can be the default.
ja: このタイプのすべてのディスプレイのデフォルトのプロファイルですか？ デフォルトにできるプロファイルは1つだけです。

en: Is this user retired?
ja: これは稼働停止したユーザーですか？

en: Is your display located outdoors?
ja: あなたのディスプレイは屋外に設置されていますか？

en: Italian
ja: イタリア語

en: Item
ja: 項目

en: Item Template
ja: 項目のテンプレート

en: Items per Page
ja: 1ページの項目数

en: Items per page
ja: ページ毎の項目数

en: JSON Extension
ja: PHP JSON エクステンション

en: Jalali
ja: ジャラリ

en: January
ja: 1 月

en: Japanese
ja: 日本語

en: July
ja: 7 月

en: Jump to Campaigns containing this Layout
ja: このレイアウトを含むキャンペーンにジャンプ

en: Jump to Media included on this Layout
ja: このメディアを含むキャンペーンにジャンプ

en: Jump to Playlists included on this Layout
ja: このレイアウトを含むプレイリストにジャンプ

en: Jump to Scheduled Layouts
ja: スケジュールされたレイアウトにジャンプ

en: June
ja: 6 月

en: Key
ja: 鍵

en: Key for Player Information Screen
ja: プレイヤー情報画面のキー

en: Key used to distinguish each CMS instance. This is generated randomly based on the time you first installed the CMS, and is completely untraceable.
ja: 各CMSインスタンスを区別するために使用されるキー。これは、CMSを最初にインストールした時間に基づいてランダムに生成されたもので、まったく追跡できません。

en: Keylock (local)
ja: キーロック（ローカル）

en: Keylock (remote)
ja: キーロック（リモート）

en: Kiosk
ja: キオスク

en: Korean
ja: 韓国語

en: L shape left
ja: 左L字型

en: L shape right
ja: 右L字型

en: LED Matrix / LED Video Wall
ja: LEDマトリックス/LEDビデオウォール

en: Label background colour
ja: ラベルの背景色

en: Label text colour
ja: ラベルのテキストの色

en: Labels
ja: ラベル

en: Landscape
ja: ランドスケープ

en: Language
ja: 言語

en: Language in which tweets should be returned
ja: ツイートが返されるべき言語

en: Languages
ja: 言語

en: Large File Uploads
ja: 大容量ファイルのアップロード

en: Last
ja: 最終

en: Last Accessed
ja: 最終アクセス

en: Last Command
ja: 最後のコマンド

en: Last Duration
ja: 最後の期間

en: Last Login
ja: 最終ログイン

en: Last Name
ja: 姓

en: Last Run
ja: 最終実行

en: Last Status
ja: 最後の状況

en: Last Sync
ja: 最後の同期

en: Lat/Long invalid
ja: 緯度/経度が無効

en: Latest News
ja: 最新ニュース

en: Latest News URL
ja: 最新ニュースURL

en: Latest news not available.
ja: 最新のニュースはありません

en: Latest news not enabled.
ja: 最新ニュース表示は有効化されてません

en: Latitude
ja: 緯度

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Launch the command via Windows Command Line
ja: Windowsのコマンドラインからコマンドを起動する

en: Layer
ja: レイヤー

en: Layer must be 0 or a positive number
ja: レイヤーは0または正数でなければなりません

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout %name%
ja: %name% レイアウト

en: Layout %s moved to Folder %s
ja: レイアウト%sがフォルダ%sに移動しました

en: Layout / Campaign
ja: レイアウト/キャンペーン

en: Layout Actions:
ja: レイアウトアクション：

en: Layout Code
ja: レイアウトコード

en: Layout Design
ja: レイアウトデザイン

en: Layout Designer
ja: レイアウトデザイナー

en: Layout Designer Tour enabled!
ja: レイアウトデザイナーツアーが有効になりました！

en: Layout Designer widgets
ja: レイアウトデザイナーウィジェット

en: Layout Details not provided
ja: レイアウト詳細は提供されていません

en: Layout Duration
ja: レイアウトの期間

en: Layout ID
ja: レイアウトID

en: Layout ID %d is locked by another User! Lock expires on: %s
ja: レイアウトID%dは別のユーザーによってロックされています！ロックの有効期限：%s

en: Layout Lock Middleware called with incorrect route %s
ja: レイアウトロックミドルウェアが誤ったルート%sで呼び出されました

en: Layout Name
ja: レイアウト名

en: Layout Name must be between 1 and 50 characters
ja: レイアウト名は1〜50文字である必要があります

en: Layout Preview for %campaignName%
ja: %campaignName%のレイアウトプレビュー

en: Layout dimensions
ja: レイアウト寸法

en: Layout does not exist
ja: レイアウトがありません

en: Layout duration
ja: レイアウトの期間

en: Layout import failed, invalid xlf supplied
ja: レイアウトのインポートに失敗しました。無効なxlfが指定されました

en: Layout is already checked out
ja: レイアウトはすでにチェックアウトされています

en: Layout is not checked out
ja: レイアウトはチェックアウトされていません

en: Layout is not editable, please checkout!
ja: レイアウトは編集できません。チェックアウトしてください。

en: Layout list
ja: レイアウトリスト

en: Layout name
ja: レイアウト名

en: Layout not found
ja: レイアウトが見つかりません

en: Layout will be published on %s
ja: レイアウトは%sで公開されます

en: Layout with provided code already exists
ja: 提供されたコードを含むレイアウトはすでに存在します

en: LayoutId is 0
ja: レイアウトIDは０

en: Layouts
ja: レイアウト

en: Layouts assigned to %s
ja: %sにレイアウトを割り当てました

en: Layouts unassigned from %s
ja: %sからレイアウトの割り当てを解除しました

en: Leave empty if this command should be available on all types of Display.
ja: このコマンドをすべてのタイプのディスプレイで使用できるようにする必要がある場合は、空のままにします。

en: Left
ja: 左

en: Left Coordinate
ja: 左座標

en: Left to Right (LTR)
ja: 左から右（LTR）

en: Legend Position
ja: 凡例の位置

en: Let's add some content! Click the Widgets button on the bottom toolbar to open.
ja: コンテンツを追加しましょう！下部のツールバーの[ウィジェット]ボタンをクリックして開きます。

en: Let's create a simple layout...Start by clicking on the edit icon.
ja: 簡単なレイアウトを作成しましょう…編集アイコンをクリックすることから始めます。

en: Let's open the Navigator edit mode. Click on the edit button.
ja: ナビゲーター編集モードを開きましょう。編集ボタンをクリックします。

en: Let's override the default time. Click in the Set a duration box.
ja: デフォルトの時間を上書きしましょう。 [期間の設定]ボックスをクリックします。

en: Level
ja: レベル

en: Library
ja: ライブラリ

en: Library Image
ja: ライブラリイメージ

en: Library Location
ja: ライブラリの場所

en: Library Media
ja: ライブラリメディア

en: Library Media Search
ja: ライブラリメディア検索

en: Library Quota
ja: ライブラリ容量

en: Library Quota must be a positive number.
ja: ライブラリクォータは正の数である必要があります。

en: Library Quota must be a whole number.
ja: ライブラリクォータは整数でなければなりません。

en: Library Search %tagId%
ja: ライブラリ検索％tagId％

en: Library Size
ja: ライブラリサイズ

en: Library Size Limit
ja: ライブラリサイズ制限

en: Library Tidy Complete
ja: ライブラリの整理完了

en: Library Usage
ja: ライブラリ利用率

en: Library Usage. Limit %libraryLimit%
ja: ライブラリの利用制限%libraryLimit%

en: Library allowance exceeded
ja: ライブラリの容量を超えました

en: Library audio search
ja: ライブラリオーディオ検索

en: Library image search
ja: ライブラリ画像検索

en: Library load failed!
ja: ライブラリの読み込みに失敗しました。

en: Library not writable
ja: ライブラリは書き込み不可です

en: Library other media search
ja: ライブラリのメディア検索

en: Library video search
ja: ライブラリビデオ検索

en: Licence
ja: ライセンス

en: Licence Code
ja: ライセンスコード

en: Licence Slot Validation
ja: ライセンススロット検証

en: Licensed fully
ja: 完全ライセンス

en: Light
ja: ライト

en: Limit Policy
ja: 制限ポリシー

en: Limit the number of log files uploaded concurrently
ja: 同時にアップロードされるログファイル数

en: Limit the number of times this event will play per hour on each display. For unlimited plays set to 0.
ja: このイベントが各ディスプレイで1時間あたりに再生される回数を制限する。無制限に再生する場合は0に設定します。

en: Limits cannot be lower than 0
ja: 制限を0より小さくすることはできません

en: Limits must be numbers
ja: 制限は数字でなければなりません

en: Line
ja: ライン

en: Link
ja: リンク

en: Link is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
ja: リンクは必須フィールドです。 1〜254文字である必要があります。

en: Linux Command
ja: Linuxコマンド

en: List
ja: リスト

en: List Content
ja: リストの内容

en: List order not Changed!
ja: リストの順序は変更されていません！

en: List play order
ja: 再生順リスト

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Load %prop% for %obj%
ja: %obj%に%prop%をロードします

en: Load Link Libraries for APK Update
ja: APKアップデート用のロードリンクライブラリ

en: Loading
ja: ロード中

en: Loading Layout...
ja: レイアウトを読み込んでいます...

en: Loading...
ja: 読み込み中 ...

en: Local
ja: ローカル

en: Local Video
ja: ローカルビデオ

en: Location
ja: 位置

en: Location of the Manual
ja: マニュアルの場所

en: Lock Module Config
ja: モジュール設定のロック

en: Lock Settings
ja: ロック設定

en: Lock Task Config
ja: タスク構成のロック

en: Lock the Display Name to the device name provided by the Player?
ja: ヂスプレイ名をプレーヤーから提供されたデバイス名にロックしますか？

en: Locked
ja: ロック済み

en: Locked Layout
ja: ロックされたレイアウト

en: Log
ja: ログ

en: Log Level
ja: ログレベル

en: Log Truncated
ja: ログが削減されました

en: Log file path name.
ja: ログファイルのパス名

en: Logged In
ja: ログイン中

en: Logged In?
ja: ログイン中

en: Login
ja: ログイン

en: Login instead?
ja: 代わりにログインしますか？

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logout
ja: ログアウト

en: Logout User
ja: ログアウトユーザー

en: Logs
ja: ログ

en: Long
ja: 長い

en: Longitude
ja: 経度

en: Lookup Tables cannot be deleted
ja: ルックアップテーブルは削除できません

en: Loop?
ja: ループ

en: Lower Row Limit
ja: 下限行数

en: MPEG Noise Reduction
ja: MPEGノイズリダクション

en: Mac Address
ja: MACアドレス

en: Macedonian
ja: マケドニア

en: Mail will be sent from this address
ja: このアドレスからメールが送信されます

en: Mail will be sent under this name
ja: メールはこの名前で送信されます

en: Main
ja: メイン

en: Main Background Colour
ja: メインの背景色

en: Main Template
ja: メインテンプレート

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Make new copies of all media on this playlist?
ja: このプレイリストのすべてのメディアの新しいコピーを作成しますか？

en: Make new copies of all media?
ja: すべてのメディアの新しいコピーを作成しますか？

en: Make this Region full screen, dimensions will be set to [width] by [height].
ja: このリージョンをフルスクリーンにすると、寸法は [width] × [height] に設定されます。

en: Malformed JSON body, rows and uniqueKeys are required
ja: JSON bodyの形式に問題があります、行とユニークキーが必要です

en: Manage
ja: 管理

en: Manage %displayName%
ja: ％displayName％を管理

en: Manage Membership
ja: メンバーシップの管理

en: Manage Membership for %displayGroupName%
ja: %displayGroupName%のメンバーシップを管理

en: Manage Users that can authenticate with the CMS. Create and organise them into User Groups to enable 'Group Features'
ja: CMSで認証できるユーザーを管理します。それらを作成してユーザーグループに整理し、「グループ機能」を有効にします

en: Manual
ja: マニュアル

en: Manual Position
ja: 手動位置設定

en: Manually create a user
ja: 手動でユーザーを追加

en: Map
ja: 地図

en: March
ja: 3 月

en: Mark as favourite
ja: お気に入りとしてマーク

en: Marquee Down
ja: 下へマーキー

en: Marquee Left
ja: 左へマーキー

en: Marquee Right
ja: 右へマーキー

en: Marquee Selector
ja: マーキーセレクター

en: Marquee Up
ja: 上へマーキー

en: Max Display Timeout
ja: ディスプレイタイムアウトの最大値

en: Max Duration (s)
ja: 最大継続時間 (秒)

en: Max Log Age
ja: 最大ログ期間

en: Max Statistics Age
ja: 最大統計期間

en: Max number of Items
ja: 項目の最大数

en: Maximum Region Count
ja: 最大リージョン数

en: Maximum Region Count must be a positive number
ja: 最大リージョン数は正の数である必要があります

en: Maximum age for log entries in days. Set to 0 to keep logs indefinitely.
ja: ログエントリの最大保存期間（日数）。ログを無期限に保持するには、0に設定します。

en: Maximum age for statistics entries in days. Entries older than this will not be processed and existing entries will be removed. Set to 0 to keep statistics indefinitely.
ja: 統計エントリの最大経過日数（日数）。これより古いエントリは処理されず、既存のエントリは削除されます。統計を無期限に保持するには、0に設定します。

en: Maximum concurrent downloads
ja: 最大同時ダウンロード数

en: Maximum number of items cannot exceed the limit set in CMS Settings
ja: 項目の最大数は、CMS設定で設定された制限を超えることはできません

en: Maximum plays per hour
ja: 1時間あたりの最大再生回数

en: May
ja: 5 月

en: Media
ja: メディア

en: Media %name%
ja: メディア %name%

en: Media %s moved to Folder %s
ja: メディア%sがフォルダ%sに移動しました

en: Media Add Queue
ja: メディア追加キュー

en: Media Assigned
ja: メディアがアサインされました

en: Media Colouring
ja: メディアカラーリング

en: Media Conversion as a Service
ja: サービスとしてのメディア変換

en: Media Dashboard
ja: メディアダッシュボード

en: Media ID
ja: メディアID

en: Media Library that stores file based content for use in Layouts, DataSets, Playlists and Menu Boards
ja: レイアウト、データセット、プレイリスト、メニューボードで使用するファイルベースのコンテンツを保存するメディアライブラリ

en: Media Manager Dashboard
ja: メディア管理ダッシュボード

en: Media Manager Dashboard showing all Widgets the user has access to modify.
ja: メディア管理ダッシュボード：ユーザーが変更するためにアクセスできるすべてのウィジェットを表示する。

en: Media Manager Dashboard showing only the Widgets the user has access to modify.
ja: ユーザーが変更するためにアクセスできるウィジェットのみを表示するメディア管理ダッシュボード。

en: Media Orientation
ja: メディアの方向

en: Media exists but file missing from library.
ja: メディアは存在しますが、ファイルがライブラリにありません。

en: Media not found
ja: メディアが見つかりません

en: Media upload from URL was successful
ja: URLからのメディアのアップロードが成功しました

en: Media you own already has this name. Please choose another.
ja: あなたが所有するメディアはすでにこの名前を持っています。別のものを選択してください。

en: Medium
ja: 中間

en: Member
ja: メンバー

en: Members
ja: メンバー

en: Membership set for %s
ja: %sにメンバーシップをセットしました

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Board %name%
ja: メニューボード%name%

en: Menu Board %s moved to Folder %s
ja: メニューボード%sがフォルダ%sに移動しました

en: Menu Board Categories for
ja: メニューボードのカテゴリ:

en: Menu Board Category not found
ja: メニューボードのカテゴリが見つかりません

en: Menu Board Product not found
ja: メニューボード製品が見つかりません

en: Menu Board not found
ja: メニューボードが見つかりません

en: Menu Board not selected
ja: メニューボードが選択されていません

en: Menu Boards
ja: メニューボード

en: Menu Structure
ja: メニュー構造

en: Merge?
ja: マージ

en: Message
ja: メッセージ

en: Message to be shown if no events are returned
ja: イベントが返されない場合に表示されるメッセージ

en: Method
ja: メソッド

en: Method does not exist
ja: メソッドがありません

en: Middle
ja: 中段

en: Min Duration (s)
ja: 最小継続時間 (秒)

en: Minimise Window
ja: ウィンドウを最小化

en: Minimum allowed duration
ja: 最小許容期間

en: Minute
ja: 分

en: Minute Counter
ja: 分カウンター

en: Minute hand colour
ja: 短針の色

en: Minutes
ja: 分

en: Minutes this event should be scheduled for
ja: このスケジュールの予定時間（分）

en: Missing API Key
ja: APIキーが指定されていません

en: Missing API Secret
ja: APIシークレットがありません

en: Missing JSON Body
ja: JSON Bodyがありません

en: Missing dataSetColumnTypeId
ja: dataSetColumnTypeIdがありません

en: Missing dataSetId
ja: データセットIDがありません

en: Missing dataTypeId
ja: データタイプIDがありません

en: Missing height property
ja: 高さが指定されていません

en: Missing left property
ja: 左が指定されていません

en: Missing name
ja: 名前が指定されていません

en: Missing params
ja: パラメータがありません

en: Missing regionid property
ja: リージョンIDが指定されていません

en: Missing the admin password.
ja: 管理者パスワードがありません。

en: Missing the admin username.
ja: 管理者のユーザー名がありません。

en: Missing the library location.
ja: ライブラリの場所がありません。

en: Missing the server key.
ja: サーバーキーがありません。

en: Missing top property
ja: トップが指定されていません

en: Missing type
ja: タイプが指定されていません

en: Missing width property
ja: 幅が指定されていません

en: Mixed
ja: 混合

en: Mode for hardware acceleration of web based content.
ja: Webベースのコンテンツのハードウェアアクセラレーションのためのモード。

en: Modified
ja: 更新

en: Modified At
ja: 修正場所

en: Modified By
ja: 修正者

en: Modified Date
ja: 更新日

en: Module
ja: モジュール

en: Module added to favourites!
ja: モジュールがお気に入りに追加されました！

en: Module already installed
ja: モジュールはすでにインストールされています

en: Module has not set the description
ja: モジュールに説明を設定していません

en: Module has not set the module name
ja: モジュールにモジュール名を設定していません

en: Module has not set the module type
ja: モジュールにモジュールタイプを設定していません

en: Module must implement InstallOrUpgrade
ja: モジュールにInstallOrUpgradeを実装する必要があります

en: Module not configured. Missing API Key.
ja: モジュールが設定されていません。 APIキーがありません。

en: Module not enabled!
ja: モジュールが有効になっていません！

en: Module removed from favourites!
ja: モジュールがお気に入りから削除されました！

en: Module type %s does not match any enabled Module
ja: モジュールタイプ%sが有効なモジュールと一致しません

en: Modules
ja: モジュール

en: Modules available to Install
ja: インストール可能なモジュール

en: Monday
ja: 月曜日

en: Monitor / Other
ja: モニター/その他

en: Month
ja: 月

en: Monthly
ja: 月間

en: Monthly bandwidth Limit
ja: ライブラリサイズ制限

en: More
ja: 続き

en: More Statistics
ja: その他の統計

en: Move Folder
ja: フォルダを移動

en: Move Folder -  %name%
ja: フォルダを移動 - %name%

en: Move Window
ja: ウィンドウを移動

en: Move one step left
ja: １ステップ左に移動

en: Move one step right
ja: １ステップ右に移動

en: Move to Folder
ja: フォルダへ移動

en: Move to Selected Folder:
ja: フォルダを移動

en: Move to the top left
ja: 左上に移動

en: Move to the top right
ja: 右上に移動

en: Multi Display
ja: マルチディスプレイ

en: Multi Select Mode
ja: マルチセレクトモード

en: Multiple Items Selected
ja: 複数の項目が選択されています

en: Mute?
ja: ミュート

en: My Applications
ja: マイアプリケーション

en: My Layouts?
ja: マイレイアウト

en: MySQL database (PDO MySql)
ja: MySQLデータベース(PDO MySql)

en: NTLM
ja: NTML

en: Name
ja: 名前

en: Name cannot be empty
ja: ネームは空白ではあってはなりません

en: Name filter
ja: 名前フィルタ

en: Name must be between 1 and 50 characters
ja: 名前は1から50文字の間でなければなりません

en: Name of the Region
ja: リージョンの名前

en: Name that should appear as Issuer when two factor authorisation is enabled
ja: ２要素認証が有効になっている場合に発行者として表示される名前

en: Name your layout so you can easily identify it for scheduling.
ja: レイアウトに名前を付けて、スケジュールのために簡単に識別できるようにします。

en: Navigate to Layout
ja: レイアウトに移動

en: Navigate to Widget
ja: ウィジェットに移動

en: Navigate to layout with code [layoutTag]?
ja: コード[layoutTag]でレイアウトに移動

en: Navigation Menu
ja: ナビゲーションメニュー

en: Neither Playlist or Widget provided
ja: プレイリストもウィジェットも提供されていません

en: Nested Display
ja: ネストされたディスプレイ

en: Network
ja: ネットワーク

en: Never
ja: しない

en: New
ja: 新規

en: New CMS Address
ja: 新しいCMSアドレス

en: New CMS Key
ja: 新しいCMSキー

en: New CMS URL can have maximum of 1000 characters
ja: 新しいCMSURLには最大1000文字を使用できます

en: New Folder
ja: 新規フォルダ

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New Redirect URI
ja: 新しいリダイレクトURI

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: New list content value is invalid as it does not include values for existing data
ja: 既存のデータの値が含まれていないため、新しいリストコンテンツの値は無効です

en: New tags
ja: 新しいタグ

en: Next
ja: 次へ

en: Next Item
ja: 次の項目

en: Next Run
ja: 次の実行

en: Next Widget in the Region Timeline
ja: リージョンタイムラインの次のウィジェット

en: Next item in the Schedule
ja: スケジュールの次の項目

en: Next widget
ja: 次のウィジェット

en: No
ja: いいえ

en: No Client id provided
ja: クライアントIDが提供されていません

en: No Data
ja: データなし

en: No Data Template
ja: データなしのテンプレート

en: No Data returned from the source
ja: ソースからデータが返されていません

en: No Event
ja: イベントなし

en: No IP Address Specified
ja: IPアドレスが指定されていません

en: No Image set, add from Toolbar or Upload!
ja: 画像なし、ツールバーから追加、またはアップロード

en: No Records
ja: レコード無し

en: No Records Message
ja: レコード無し時のメッセージ

en: No Regions: Add a Region to start creating content by clicking here or the Edit Layout icon below!
ja: リージョンなし：リージョンを追加して、ここをクリックするか、下の[レイアウトの編集]アイコンをクリックして、コンテンツの作成を開始してください。

en: No Target
ja: 対象がありません。

en: No Tweets Message
ja: ツイートなしメッセージ

en: No User ID provided
ja: ユーザーIDが提供されていません

en: No attributes could be mapped
ja: 属性をマッピングできませんでした

en: No attributes retrieved from the IdP
ja: IdPから属性が取得されていません

en: No audit log found for these dates
ja: これらの日付の監査履歴は見つかりませんでした

en: No changes for %s
ja: %sに変更はありません。

en: No columns
ja: 列なし

en: No config file recorded for task. Please recreate.
ja: タスクの設定ファイルが記録されていません。再作成してください。

en: No credentials logged for %s
ja: %sに対して認証情報が記録されていません。

en: No data available in table
ja: テーブルにデータがありません

en: No data found at the DataRoot %s
ja: ダータルート%sにデータが見つかりません

en: No data found in request body
ja: リクエストbodyにデータがありません

en: No data returned, please check error log.
ja: データが返されませんでした。エラーログを確認してください。

en: No display groups selected
ja: ディスプレイグループが選択されていません

en: No display groups with View permissions
ja: 表示権限を持つディスプレイグループはありません

en: No displays with View permissions
ja: 表示権限のあるディスプレイはありません

en: No effect - all items are shown
ja: 効果なし - すべての項目が表示されます

en: No email
ja: メールはありません

en: No events for the chosen Display/Display Group on the selected date!
ja: 選択したディスプレイ/ディスプレイグループのイベントは、選択した日付には開催されません。

en: No events message
ja: イベントなしのメッセージ

en: No file to return
ja: 返すファイルがありません

en: No filters have been set for this dynamic Playlist, please click the Filters tab to define
ja: この動的プレイリストにはフィルターが設定されていません。[フィルター]タブをクリックして定義してください

en: No magic packet can been sent, since UDP is unsupported (not a registered socket transport)
ja: マジックパケットが送れません。UDP(socket transport)がサポートされていません。

en: No match for event type
ja: イベントタイプに一致しません

en: No matching records found
ja: 該当する記録は見つかりません

en: No media to display!
ja: 表示するメディアがありません！

en: No more results for this filter!
ja: このフィルターの結果はこれ以上ありません！

en: No nonce cache
ja: ノンスキャッシュなし

en: No regions present
ja: リージョンがありません

en: No response
ja: 応答なし

en: No results for %s
ja: %sの結果はありません

en: No results for %s, truncate with no new data enabled
ja: %sの結果はありません、新しいデータを有効にせずに切り捨てます

en: No super admins to use as the archive owner, please set one in the configuration.
ja: アーカイブの所有者として使用するスーパー管理者はいません。設定で1つを設定してください。

en: No tags to assign
ja: 割りあてるタグがありません

en: No tags to unassign
ja: 解除するタグはありません

en: No token returned
ja: トークンが返ってこない

en: No transition
ja: トランジションなし

en: No tweets
ja: ツイートなし

en: No upcoming events
ja: 近日中のイベントはありません

en: No widgets need saving!
ja: ウィジェットを保存する必要はありません。

en: No widgets to display
ja: 表示するウィジェットはありません

en: No widgets to preview
ja: プレビューするウェジットがありません

en: Noise Reduction
ja: ノイズ減少

en: Nominated File
ja: 候補ファイル

en: Non users
ja: 非ユーザー

en: Nonce mismatch
ja: ノンスの不一致

en: None
ja: なし

en: North
ja: 北

en: North East
ja: 北東

en: North West
ja: 北西

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Norwegian Bokmål
ja: ノルウェー語 (ブークモール)

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Not Required.
ja: 必須ではありません。

en: Not a Draft
ja: ドラフトではありません

en: Not a folder
ja: フォルダではありません

en: Not applicable
ja: 適用できません

en: Not configured by any active connector.
ja: アクティブなコネクタによって構成されていません。

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Not licenced
ja: ライセンスなし

en: Not shared
ja: 非共有

en: Not up to date
ja: 最新以外

en: Note: It will only be updated in layouts you have permission to edit.
ja: 注：編集権限があるレイアウトでのみ更新されます。

en: Nothing to archive
ja: アーカイブするものはありません

en: Nothing to remove
ja: 削除するものはありません

en: Notice
ja: 通知

en: Notification
ja: 通知

en: Notification Centre
ja: 通知センター

en: Notification Centre allows for users to to create/edit Notifications sent to other Users or used in Layouts
ja: 通知センターを使用すると、ユーザーは他のユーザーに送信された通知やレイアウトで使用された通知を作成/編集できます。

en: Notification Tidy
ja: 通知の整理

en: Notifications
ja: 通知

en: Notifications appear in the navigation bar
ja: 通知はナビゲーションバーに表示されます

en: Notify by email?
ja: Eメールで通知

en: Notify current layout
ja: 現在のレイアウトを通知

en: November
ja: 11 月

en: Now Showing
ja: 表示中

en: Now click on the edit icon so we can easily include some text.
ja: 次に、編集アイコンをクリックして、テキストを簡単に含めることができるようにします。

en: Now let's change the background from black to a colour.
ja: 次に、背景を黒から特定の色に変更しましょう。

en: Now marker Colour
ja: 現在マーカーの色

en: Now select Authorise!
ja: 次に、[承認]を選択します。

en: Now you have grasped the basics to create Layouts and Schedule them, take a look at the User Manual for top tips and further guidance!
ja: これで、レイアウトを作成してスケジュールするための基本を理解しました。ユーザーマニュアルで、ヒントと詳細なガイダンスを確認してください。

en: Now you need to select Custom times or set to be Always showing. You can also select Dayparts from the main menu to create your own predefined chunks of time for selection.
ja: 次に、カスタム時間を選択するか、常時表示するように設定する必要があります。メインメニューから[時間帯]を選択して、選択するための独自の事前定義された時間割を作成することもできます。

en: Number
ja: 数値

en: Number of Items
ja: 項目数

en: Number of Layouts
ja: レイアウトの数

en: Number of columns to display
ja: 表示する列数

en: Number of display slots
ja: ディスプレイのスロット数

en: Number of events
ja: イベント数

en: Number of items
ja: アイテム数

en: Number of rows to display
ja: 表示する行数

en: Number of spots must be empty, 0 or a positive number
ja: スポットの数は空、0、または正の数である必要があります

en: Number of times used as a home folder:
ja: ホームフォルダとして使用された回数。

en: Object
ja: オブジェクト

en: Object delete failed: %error%
ja: オブジェクトの削除に失敗しました：％error％

en: October
ja: 10 月

en: Off
ja: オフ

en: Off when transparent
ja: 透明のときはオフ

en: Offline
ja: オフライン

en: Offset
ja: オフセット

en: Offset Left
ja: 左のオフセット

en: Offset Top
ja: トップのオフセット

en: Offset from the Left Corner
ja: 左隅からのオフセット

en: Offset from the Top Corner
ja: 上隅からのオフセット

en: On
ja: オン

en: On Demand
ja: オンデマンド

en: On Windows, should the player launch this command through the windows command line (cmd.exe)? This is useful for batch files. If you try to terminate this command only the command line will be terminated.
ja: Windowsでは、プレイヤーはwindowsコマンドライン（cmd.exe）を通してこのコマンドを起動すべきですか？これはバッチファイルに便利です。このコマンドを終了しようとすると、コマンドラインだけが終了します。

en: On Windows, should the player use taskkill to terminate commands.
ja: Windowsでは、プレイヤーはtaskkillコマンドをを使って終了させるべきです。

en: On except Admin
ja: 管理者以外

en: On/Off Timers
ja: オン/オフタイマー

en: On/Off Timers: Please check the days selected and remove the duplicates or empty
ja: オン/オフタイマー：選択した日を確認して重複を削除するか、空にしてください

en: On/Off Timers: Please enter a on and off date for any row with a day selected, or remove that row
ja: オン/オフタイマー：日が選択されている行のオンとオフの日付を入力するか、その行を削除してください

en: Onboarding Settings
ja: ユーザー登録設定

en: Once downloaded, the Player checks the schedule it has been sent and will show the appropriate content based on the local date and time.
ja: ダウンロードされると、プレーヤーは送信されたスケジュールを確認し、現地の日時に基づいて適切なコンテンツを表示します。

en: Once enabled additional reporting will be shown for your Ad Campaigns in the 'All Reports' section. To vary your cost/impressions per play by date, time of day, day of week or geo location, add a DMA (designated market area) below.
ja: この機能を有効にすると、広告キャンペーンの追加レポートが「すべてのレポート」セクションに表示されます。日付、時間帯、曜日、地域によって再生あたりのコスト/インプレッションを変えるには、以下にDMA（指定市場地域）を追加してください。

en: Once positioned, click outside of the Region so that it's deselected or click the blue Save button on the Edit Layout form.
ja: 配置したら、リージョンの外側をクリックして選択を解除するか、[レイアウトの編集]フォームの青い[保存]ボタンをクリックします。

en: Once the Player software has been installed, licensed (if applicable) and registered with the CMS
ja: プレイヤーソフトウェアがインストールされ、ライセンスが付与され（該当する場合）、CMSに登録されます。

en: Once ticked the two factor authentication will be set to ‘Off’ for this User Profile with any stored secret codes cleared. The User can now set up two factor authentication from the User Profile as before.
ja: チェックすると、保存されているシークレットコードがクリアされた状態で、このユーザープロファイルの2要素認証が「オフ」に設定されます。これで、ユーザーは以前と同様にユーザープロファイルから2要素認証を設定できます。

en: Once you have chosen your Player and installed the software, this tour will take you through the steps needed to connect and authorise Displays with your CMS.
ja: プレーヤーを選択してソフトウェアをインストールしたら、このツアーでは、ディスプレイをCMSに接続して認証するために必要な手順を説明します。

en: One of the Regions on this Layout does not have a Playlist, please contact your administrator.
ja: このレイアウトのリージョンの1つにプレイリストがありません。管理者に連絡してください。

en: Online
ja: オンライン

en: Only 1 default per display type is allowed.
ja: ディスプレイタイプごとに1つのデフォルトのみが許可されています

en: Only Administrator Users can truncate the log
ja: 管理者権限ユーザーのみがログの削減をできます

en: Only Unused
ja: 未使用のみ

en: Only Used
ja: 使用のみ

en: Only my reports?
ja: 地震ののレポートのみ

en: Only my schedules?
ja: 私のスケジュールだけ？

en: Only show Daytime weather conditions
ja: 昼間の気象情報のみ表示

en: Only super and group admins can create users
ja: ユーザースーパーとグループ管理者だけがユーザーを作成できます

en: Open
ja: オープン

en: Open / Close Folder Search options
ja: フォルダ検索オプションを開く/閉じる

en: Open Natively
ja: ネイティブに開く

en: Open Weather Map API Key
ja: Open Weather MapのAPIキー

en: Open Weather Map Version
ja: Open Weather Mapのバージョン

en: Open a new window
ja: 新しいウインドウを開く

en: Open as playlist
ja: プレイリストとして開く

en: Open full screen
ja: 全画面表示

en: Open last saved report
ja: 最後に保存したレポートを開く

en: Open the Manual in a new Window
ja: 新しいウィンドウでマニュアルを開く

en: OpenOOH specification missing
ja: OpenOOH仕様がありません

en: OpenSSL is used to seal and verify messages sent to XMR
ja: OpenSSLは、XMRに送信されたメッセージの封印と検証に使用されます

en: Operating Hours
ja: 運用時間帯

en: Option available only for Super Admins
ja: スーパー管理者のみが利用できるオプション

en: Optional JavaScript
ja: オプションのJavaScript

en: Optional Media name, if left empty it will default to the file name
ja: オプションのメディア名。空​​のままにすると、デフォルトでファイル名になります。

en: Optional Stylesheet
ja: オプションのスタイルシート

en: Optional Stylesheet Template
ja: オプションのスタイルシートテンプレート

en: Optional message to be displayed under the input when entering data for this column
ja: この列のデータを入力するときに入力の下に表示されるオプションのメッセージ

en: Optionally provide a row limit for this DataSet. When left empty the DataSet row limit from CMS Settings will be used.
ja: オプションで、このデータセットの行制限を指定します。空のままにすると、CMS設定のデータセット行制限が使用されます。

en: Optionally select Image or Video to be associated with this Menu Board Category
ja: オプションで、このメニューボードカテゴリに関連付ける画像またはビデオを選択します

en: Optionally select Image or Video to be associated with this Menu Board Product
ja: オプションで、このメニューボード製品に関連付ける画像またはビデオを選択します

en: Optionally set Spot options to expand or shrink each Playlist to a particular size or duration. Leave the Spot options empty to use the count of Widgets in each Playlist.
ja: オプションで、スポットオプションを設定して、各プレイリストを特定のサイズまたは期間に拡大または縮小します。各プレイリストのウィジェットの数を使用するには、スポットオプションを空のままにします。

en: Optionally set specific User Agent for this request, provide only the value, relevant header will be added automatically
ja: オプションで、このリクエストに特定のユーザーエージェントを設定し、値のみを指定すると、関連するヘッダーが自動的に追加されます

en: Options
ja: オプション

en: Or
ja: または

en: Order
ja: オーダー

en: Order Changed
ja: 順序を変更しました

en: Organise
ja: 整理

en: Organise and filter items by using Tags
ja: タグを使用して項目を整理およびフィルタリングする

en: Organise content sharing with Folders
ja: フォルダとのコンテンツ共有を整理する

en: Orientation
ja: 画面の向き

en: Original File Name
ja: 元のファイル名

en: Original Height
ja: 元の高さ

en: Original Padding
ja: 元のパディング

en: Original Width
ja: 元の幅

en: Other
ja: その他

en: Out of date
ja: 期間外

en: Outdoor?
ja: 屋外ですか？

en: Output Audit Trail as CSV
ja: 監査ログをCSVとして出力

en: Overlay Layout
ja: オーバーレイレイアウト

en: Overlay Layouts
ja: オーバーレイレイアウト

en: Override
ja: オーバーライド

en: Override colour template?
ja: カラーテンプレートを上書き

en: Override the template?
ja: テンプレートを上書き

en: Override the update interval for images. This should be kept as high as possible and can be set for all Tickers in Module Settings.
ja: 画像の更新間隔を上書きします。これは可能な限り高く保たれるべきであり、モジュール設定のすべてのティッカーに対して設定することができます。

en: Overwrite existing data?
ja: 既存のデータを上書きしますか？

en: Owner
ja: オーナー

en: Owner Id
ja: 所有者ID

en: Owner User Group
ja: 所有者ユーザーグループ

en: PCRE
ja: PHP PCRE

en: PDF document viewer
ja: PDF文書ビューア

en: PDO support with MySQL drivers must be enabled in PHP.
ja: MySQLドライバを使用したPDOサポートは、PHPで有効にする必要があります。

en: PHP DOM XML extension to function.
ja: PHPのDOM XMLエクステンションが必要です。

en: PHP DOM core functionality enabled.
ja: PHPのDOM機能が必要です。

en: PHP GD extension required to function.
ja: 機能するにはPHP GD拡張モジュールが必要です。

en: PHP Gettext support to function.
ja: PHPのGettext機能が必要です。

en: PHP JSON extension required to function.
ja: PHPのJSONエクステンションが必要です。

en: PHP PCRE support to function.
ja: PHPのPCRE機能が必要です。

en: PHP SOAP extension required to function.
ja: PHPのSOAPエクステンションが必要です。

en: PHP Version
ja: PHPバージョン

en: PHP session support required to function.
ja: PHPセッションのサポートが機能するために必要です。

en: PHP version %s or later required.
ja: PHPバージョン%s以降が必要です

en: Pad
ja: パッド

en: Pad - use the first Playlist to pad any remaining Spots
ja: パッド-最初のプレイリストを使用して、残りのスポットをパッドします

en: Page
ja: ページ

en: Page Height
ja: ページの高さ

en: Page Width
ja: ページの幅

en: Page to show all User Sessions throughout the platform
ja: プラットフォーム全体のすべてのユーザーセッションを表示するページ

en: Page to show debug and error logging which may contain sensitive data
ja: 機密データが含まれている可能性のあるデバッグおよびエラーログを表示するページ

en: Page to show the Audit Trail for all created/modified and removed items throughout the platform
ja: プラットフォーム全体で作成/変更および削除された全ての項目の監査ログを表示するページ

en: Page to view/add/edit/delete Commands
ja: コマンドを表示/追加/編集/削除するページ

en: Page to view/add/edit/delete/download Player Software Versions
ja: プレーヤーソフトウェアバージョンを表示/追加/編集/削除/ダウンロードするページ

en: Page which allows for Help Link Management for the platform
ja: プラットフォームのヘルプリンク管理を可能にするページ

en: Page which allows for Module Management for the platform
ja: プラットフォームのモジュール管理を可能にするページ

en: Page which allows for Task Management for the platform
ja: プラットフォームのタスク管理を可能にするページ

en: Page which allows for Transition Management for the platform
ja: プラットフォームのトランジション管理を可能にするページ

en: Page which shows all Campaigns that have been created for the purposes of Campaign Management
ja: キャンペーン管理の目的で作成されたすべてのキャンペーンを表示するページ

en: Page which shows all DataSets that have been created which can be used in multiple Layouts
ja: 複数のレイアウトで使用できる、作成されたすべてのデータセットを表示するページ

en: Page which shows all Dayparts that have been created
ja: 作成されたすべての時間帯を表示するページ

en: Page which shows all Display Groups that have been created
ja: 作成されたすべての表示グループを表示するページ

en: Page which shows all Display Setting Profiles that have been added
ja: 追加されたすべての表示設定プロファイルを表示するページ

en: Page which shows all Displays added to the platform for the purposes of Display Management
ja: ディスプレイ管理の目的でプラットフォームに追加されたすべてのディスプレイを表示するページ

en: Page which shows all Events added to the Calendar for the purposes of Schedule Management
ja: スケジュール管理の目的でカレンダーに追加されたすべてのイベントを表示するページ

en: Page which shows all Layouts that have been created for the purposes of Layout Management
ja: レイアウト管理の目的で作成されたすべてのレイアウトを表示するページ

en: Page which shows all Playlists that have been created which can be used in multiple Layouts
ja: 複数のレイアウトで使用できる、作成されたすべてのプレイリストを表示するページ

en: Page which shows all Reports that have been Saved
ja: 保存された全レポートを表示するページ

en: Page which shows all Reports that have been Scheduled
ja: スケジュールされた全レポートを表示するページ

en: Page which shows all Resolutions that have been added to the platform
ja: プラットフォームに追加されたすべての解像度を表示するページ

en: Page which shows all Tags that have been added for the purposes of Tag Management
ja: タグ管理の目的で追加されたすべてのタグを表示するページ

en: Page which shows all Templates that have been saved
ja: 保存されたすべてのテンプレートを表示するページ

en: Page which shows all User Groups that have been created
ja: 作成されたすべてのユーザーグループを表示するページ

en: Page which shows all Users in the platform for the purposes of User Management
ja: ユーザー管理の目的でプラットフォーム内のすべてのユーザーを表示するページ

en: Page which shows all items that have been uploaded to the Library for the purposes of Media Management
ja: メディア管理の目的でライブラリにアップロードされたすべての項目を表示するページ

en: Paged
ja: ページング

en: Paid plan?
ja: 有料プラン？

en: Parity:
ja: パリティ：

en: Partner
ja: パートナー

en: Password
ja: パスワード

en: Password Changed
ja: パスワードが変更されました

en: Password Policy Regular Expression
ja: パスワードポリシーの正規表現

en: Password Protect Settings
ja: パスワード保護設定

en: Password Reminder
ja: パスワードリマインダ

en: Password Reset
ja: パスワードのリセット

en: Password change required
ja: パスワード変更が必要

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません。

en: Pattern of MAC-address is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or letter)
ja: MACアドレスの書式が "xx-xx-xx-xx-xx-xx"でありません。xは16進の英数字です。

en: Pattern of SecureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
ja: SecureOn-passwordが、"xx-xx-xx-xx-xx-xx"の書式に従っていません。xは大文字の英数字です。

en: Pattern of secureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
ja: SecureOn-passwordが、"xx-xx-xx-xx-xx-xx"の書式に従っていません。xは大文字の英数字です。

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause Report Schedule
ja: レポートスケジュールの一時停止

en: Paused %s
ja: 一時停止 %s

en: Pending
ja: 保留中

en: Per Minute
ja: 毎分

en: Permissions
ja: 権限

en: Persian (Farsi)
ja: ペルシア語（ペルシア語）

en: Phone
ja: 電話

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Phone home URL
ja: 電話の自宅URL

en: Phone home key
ja: 電話のホームキー

en: Phone home time
ja: 電話のホーム時間

en: Pick a command to send to the Player. If the CMS has XMR enabled this will be sent immediately, otherwise it will show an error.
ja: プレイヤーに送信するコマンドを選択してください。 CMSでXMRが有効になっている場合はこれがすぐに送信され、それ以外の場合はエラーが表示されます。

en: Pick a command type
ja: コマンドタイプを選択

en: Pick a stored command
ja: 保存されているコマンドを選択

en: Picture Settings
ja: 画像設定

en: Picture: Please check the settings selected and remove the duplicates or empty
ja: 画像：選択した設定を確認して重複を削除するか、空にしてください

en: Pie
ja: パイ

en: Pipe
ja: パイプ

en: Play Count
ja: 再生回数

en: Play Layout preview
ja: レイアウトプレビューを再生

en: Play Preview
ja: プレビューを再生

en: Play a video locally stored on the client
ja: クライアントにローカルに保存されているビデオを再生する

en: Play again?
ja: もう一度プレイ

en: Play all - Playlists will play in their entirety one after the other in the order they appear on the General tab
ja: すべて再生-プレイリストは、[全般]タブに表示される順序で次々に全体が再生されます

en: Play count
ja: 再生回数

en: Played?
ja: 実行されたか？

en: Player Code
ja: プレイヤーコー​​ド

en: Player Software
ja: プレイヤーソフトウェア

en: Player Status Window
ja: プレイヤーステータスウィンドウ

en: Player Type
ja: プレイヤータイプ

en: Player Version
ja: プレーヤーのバージョン

en: Player Version Name
ja: プレイヤーのバージョン名

en: Player Versions
ja: プレイヤーバージョン

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Playlist %name%
ja: プレイリスト％name％

en: Playlist %s moved to Folder %s
ja: プレイリスト%sがフォルダ%sに移動しました

en: Playlist Content
ja: プレイリストコンテンツ

en: Playlist Dashboard
ja: プレイリストダッシュボード

en: Playlist Dashboard showing all Playlists configured in Layouts the user has access to modify.
ja: プレイリストダッシュボード：ユーザーが変更するためにアクセスできるレイアウトで構成されたすべてのプレイリストを表示する。

en: Playlist Dashboard showing only the Playlists configured in Layouts the user has access to modify.
ja: ユーザーが変更するためにアクセスできるレイアウトで構成されたプレイリストのみを表示するプレイリストダッシュボード。

en: Playlist Duration Updates
ja: プレイリスト期間の更新

en: Playlist Id
ja: プレイリストID

en: Playlist Ordering
ja: プレイリストの順序

en: Playlist save order failed!
ja: プレイリストの順序の保存に失敗しました。

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Plays
ja: 再生回数

en: Please Select the sourceId
ja: sourceIdを選択してください

en: Please add at least one clock
ja: 少なくとも1つの時計を追加してください

en: Please assign some Categories to the Menu structure
ja: メニュー構造にいくつかのカテゴリを割り当ててください

en: Please check the bandwidth graphs and display status for %s to investigate the issue.
ja: 問題を調査するには、帯域幅グラフと%sの表示ステータスを確認してください。

en: Please choose a template
ja: テンプレートを選択してください

en: Please choose either round-robin or block play order for this list
ja: このリストの順番は、ラウンドロビンまたはブロックプレイのいずれかを選択してください。

en: Please configure your Twitter API key/secret on the Twitter Module.
ja: TwitterモジュールでTwitter APIキー/シークレットを設定してください。

en: Please correct the error with this Widget
ja: このウィジェットでエラーを修正してください

en: Please enter Application name
ja: アプリケーション名を入力してください

en: Please enter Layout code
ja: レイアウトコードを入力してください

en: Please enter Play Count.
ja: 再生回数を入力してください。

en: Please enter a CMS URL, including http(s)://
ja: CMSのURLを入力してください。http(s)://を含む

en: Please enter a CRON expression in the Schedule
ja: スケジュールにCRON書式を入力してください

en: Please enter a Link for this Ticker
ja: このティッカーのリンクを入力してください

en: Please enter a Password.
ja: パスワードを入力してください。

en: Please enter a SQL clause for how this dataset should be ordered
ja: このデータセットの順序を決めるためのSQL句を入力してください

en: Please enter a SQL clause to filter this DataSet.
ja: このデータセットをフィルタ処理するためのSQL句を入力してください。

en: Please enter a code between 1 and 50 characters containing only alpha characters and no spaces
ja: 英字のみを含み、スペースを含まない1〜50文字のコードを入力してください

en: Please enter a command name between 1 and 254 characters
ja: コマンド名を1〜254文字で入力してください

en: Please enter a description between 1 and 1000 characters
ja: 1〜1000文字で説明を入力してください

en: Please enter a display group name
ja: ディスプレイグループ名を入力してください

en: Please enter a duration
ja: 期間を入力してください

en: Please enter a duration.
ja: 期間を入力してください。

en: Please enter a feed URI containing the events you want to display
ja: 表示したいイベントを含むフィードURIを入力してください

en: Please enter a from date
ja: 開始日付を入力してください

en: Please enter a full path name giving the location of this video on the client
ja: クライアント上のこの動画の場所を示すフルパス名を入力してください

en: Please enter a link
ja: リンクを入力してください

en: Please enter a minumum allowed duration in seconds for this Module. This can be used to prevent run-away charges.
ja: このモジュールの最小許容期間を秒単位で入力してください。これは暴走料金を防ぐために使用することができます。

en: Please enter a password for this user.
ja: このユーザーのパスワードを入力してください。

en: Please enter a password for this user. This user will have full access to the system
ja: このユーザーのパスワードを入力してください。このユーザーはシステムにフルアクセスできます

en: Please enter a positive countdown duration.
ja: 正のカウントダウン期間を入力してください。

en: Please enter a positive number of columns.
ja: 正の列数を入力してください。

en: Please enter a positive number of rows.
ja: 正の行数を入力してください。

en: Please enter a search term
ja: APIシークレットがありません

en: Please enter a target
ja: 無効なターゲットタイプ

en: Please enter a user name for the first administrator account.
ja: 最初の管理者アカウントのユーザー名を入力してください。

en: Please enter a valid email address or leave it empty.
ja: 有効なEメールアドレスを入力するか、空のままにしてください。

en: Please enter a valid formula
ja: 有効な数式を入力してください

en: Please enter a zoom level
ja: ズームレベルを入力してください

en: Please enter author name
ja: 著者名を入力してください

en: Please enter countdown date.
ja: カウントダウン日を入力してください。

en: Please enter password for the Admin account.
ja: 管理者アカウントのパスワードを入力してください。

en: Please enter play count
ja: 再生回数を入力してください

en: Please enter playlist name
ja: プレイリスト名を入力してください

en: Please enter some text
ja: テキストを入力してください

en: Please enter the Code identifier for the Layout as assigned in the Add / Edit Layout form.
ja: レイアウトの追加/編集フォームで割り当てられたレイアウトのコード識別子を入力してください。

en: Please enter the Lower Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit)
ja: このデータセットの下限行数を入力してください（制限なしの場合は0を入力してください）

en: Please enter the Lower Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit)')
ja: このデータセットの下限値を入力してください（制限なしの場合は0を入力してください）。

en: Please enter the Upper Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit)
ja: このデータセットの上限行数を入力してください（制限なしの場合は0を入力してください）

en: Please enter the element in your remote data which we should use as the starting point when we match the remote Columns. This should be an array or an object. You can use the test button below to see the structure that is returned.
ja: リモートデータと一致させるときの出発点として使用する必要がある要素を、リモートデータに入力してください。これは配列またはオブジェクトでなければなりません。下のテストボタンを使用して、返される構造を確認できます。

en: Please enter the hostname for the MySQL server. This is usually localhost.
ja: MySQLサーバーのホスト名を入力してください。これは通常localhostです。

en: Please enter the name of the database that should be created.
ja: 作成するデータベースの名前を入力してください。

en: Please enter the name of the database that should be used.
ja: 使用するデータベースの名前を入力してください。

en: Please enter the name of the database user that should be created.
ja: 作成するデータベースユーザーの名前を入力してください。

en: Please enter the name of the database user that should be used.
ja: 使用するデータベースユーザーの名前を入力してください。

en: Please enter the number of rows per page. 0 for no pages.
ja: 1ページあたりの行数を入力してください。ページがない場合は0

en: Please enter the password
ja: パスワードを入力してください

en: Please enter the password you use to connect to %service%
ja: %service%に接続するために使用するパスワードを入力してください。

en: Please enter the private address for XMR.
ja: XMRのプライベートアドレスを入力してください。

en: Please enter the public address for XMR.
ja: XMRのパブリックアドレスを入力してください

en: Please enter the update interval for images in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per hour this could be set to 60.
ja: 画像の更新間隔を分単位で入力してください。これはできるだけ高く保たれるべきです。たとえば、データが1時間に1回しか変更されない場合は、60に設定できます。

en: Please enter the update interval in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per day this could be set to 60.
ja: 更新間隔を分単位で入力してください。これはできるだけ大きくするべきです。たとえば、データが1日に1回しか変更されない場合は、60に設定すべきです。

en: Please enter the update interval in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per hour this could be set to 60.
ja: 更新間隔を分単位で入力してください。これはできるだけ高く保たれるべきです。たとえば、データが1時間に1回しか変更されない場合は、60に設定できます。

en: Please enter the user name of an account that has administrator privileges on the MySQL server.
ja: MySQLサーバーの管理者権限を持つアカウントのユーザー名を入力してください。

en: Please enter the username you use to connect to your dashboard service.
ja: ダッシュボードサービスへの接続に使用するユーザー名を入力してください。

en: Please enter title
ja: タイトルを入力してください

en: Please enter your Two Factor authentication code
ja: 認証コードを入力してください

en: Please enter your new password
ja: 新しいパスワードを入力してください

en: Please enter your password
ja: あなたのパスワードを入力してください

en: Please make sure you select an X-Axis
ja: 必ずX軸を選択してください

en: Please make sure you select an Y-Axis
ja: 必ずY軸を選択してください

en: Please note that removing a media item from the Library will also delete it from the Published version of this Layout and you won't be able to undo that action by discarding your changes. Displays will also be immediately effected.
ja: メディア項目をライブラリから削除すると、このレイアウトの発行済みバージョンからも削除されるため、変更を破棄してその操作を元に戻すことはできません。表示もすぐに行われます。

en: Please note that video scaling and video streaming via RTSP is only supported by Android, webOS and Linux players at the current time. The HLS streaming Widget can be used to show compatible video streams on Windows.
ja: 現時点では、RTSPを介したビデオスケーリングとビデオストリーミングは、Android、webOS、およびLinuxプレーヤーでのみサポートされていることに注意してください。 HLSストリーミングウィジェットを使用して、Windowsで互換性のあるビデオストリームを表示できます。

en: Please note that your CMS needs to make a successful call to our Authentication Service for this feature to work.
ja: この機能を使用するには、CMSが認証サービスを正常に呼び出す必要があることに注意してください。

en: Please note:
ja: ご注意ください：

en: Please note: Once the CMS Address and Key are authenticated in this form the Display will attempt to register with the CMS Instance details entered. Once transferred the Display will stop communicating with this CMS Instance.
ja: 注意：CMSアドレスとキーがこのフォームで認証されると、ディスプレイは入力されたCMSインスタンスの詳細で登録を試みます。転送されると、ディスプレイはこのCMSインスタンスとの通信を停止します。

en: Please note: The folder location for mysqldump must be available in your path environment variable for this to work and the php exec command must be enabled.
ja: 注意してください：mysqldumpのためのフォルダの場所はこれが機能するためにあなたのパス環境変数で利用可能でなければならず、そしてphp execコマンドは有効にされなければなりません。

en: Please open a new window and recreate the problem. While you do that we are going to log all of the actions taken in a text based log. We won't capture screenshots or videos, so if you feel that this would be useful please capture those manually and add them to the zip file you will download in the next step.
ja: 新しいウィンドウを開いて問題を再現してください。あなたがそうしている間、私たちはテキストベースのログでとられるすべての行動を記録するつもりです。スクリーンショットやビデオはキャプチャしませんので、これが便利だと思われる場合は手動でキャプチャして、次のステップでダウンロードするzipファイルに追加してください。

en: Please press Get Forecast
ja: 天気予報を取得を押してください

en: Please press the back button in your browser.
ja: ブラウザの戻るボタンを押して下さい。

en: Please press the button below to go to your homepage or press back in your browser
ja: 下のボタンを押してホームページに移動するか、ブラウザでもう一度押してください

en: Please provide Layout id or Campaign id
ja: レイアウトIDまたはキャンペーンIDを入力してください

en: Please provide Layout specific campaign ID
ja: レイアウト固有のキャンペーンIDを入力してください

en: Please provide Media to Assign
ja: 割りあてるメディアを指定してください

en: Please provide a Layout ID or Campaign ID
ja: レイアウトIDまたはキャンペーンIDを入力してください

en: Please provide a Trigger Code
ja: トリガーコードを入力してください

en: Please provide a body
ja: 本文を入力してください

en: Please provide a calendar feed URL
ja: カレンダーフィードのURLを入力してください

en: Please provide a column heading.
ja: 列見出しを入力してください

en: Please provide a comma separated list of symbols in the items field.
ja: 項目フィールドに、カンマ区切りの記号リストを入力してください。

en: Please provide a database host. This is usually localhost.
ja: データベースホストを指定してください。これは通常localhostです。

en: Please provide a from/to date.
ja: 開始/終了の期日を入れてください

en: Please provide a height
ja: 高さを入力してください

en: Please provide a layout
ja: レイアウトを提供してください

en: Please provide a name
ja: 名前を入力してください

en: Please provide a name for the existing database.
ja: 既存のデータベースの名前を入力してください。

en: Please provide a name for the new database.
ja: 新しいデータベースの名前を入力してください。

en: Please provide a password for the existing database.
ja: 既存のデータベースのパスワードを入力してください。

en: Please provide a password for the new database.
ja: 新しいデータベースのパスワードを入力してください。

en: Please provide a subject
ja: 件名を入力してください

en: Please provide a symbols in the base field.
ja: ベースフィールドに記号を入力してください。

en: Please provide a user for the existing database.
ja: 既存のデータベースのユーザーを指定してください。

en: Please provide a user for the new database.
ja: 新しいデータベースのユーザーを入力してください。

en: Please provide a width
ja: 幅を入力してください

en: Please provide an API key
ja: APIキーを指定してください

en: Please provide an admin user name.
ja: 管理者ユーザー名を入力してください。

en: Please provide an alternative column heading %s can not be used.
ja: 他の見出しを指定してください。%sは利用できません。

en: Please provide the code displayed on the Player screen
ja: プレーヤー画面に表示されるコードを入力してください

en: Please provide the remote URL to the file
ja: ファイルへのリモートURLを入力してください

en: Please provide the value for this Tag and confirm by pressing enter on your keyboard.
ja: このタグの値を入力し、キーボードのEnterキーを押して確認してください。

en: Please provide trigger code
ja: トリガーコードを入力してください

en: Please provide valid email address
ja: 有効なEメールアドレスを入力してください

en: Please provide valid sending email address in CMS Settings on Network tab
ja: [ネットワーク]タブの[CMS設定]に有効な送信Eメールアドレスを入力してください

en: Please provide your Two Factor Authorisation Code
ja: 認証コードを入力してください

en: Please provide your Two Factor Authorisation Recovery Code
ja: ２要素認証リカバリーコードを入力してください

en: Please provide your credentials
ja: 認証情報を入力してください

en: Please provide your user name
ja: ユーザー名を入力してください

en: Please repeat the new Password.
ja: 新しいパスワードをもう一度入力してください。

en: Please save this file to your PC.
ja: このファイルをあなたのPCに保存してください。

en: Please scan the following image with your app:
ja: アプリで次の画像をスキャンしてください。

en: Please select a Action Type for this event.
ja: このイベントのアクションタイプを選択してください。

en: Please select a Action trigger code for this event.
ja: このイベントのアクショントリガーコードを選択してください。

en: Please select a Campaign for this Event to show
ja: 表示するこのイベントのキャンペーンを選択してください

en: Please select a Campaign/Layout for this event.
ja: このイベントのキャンペーン/レイアウトを選択してください。

en: Please select a Command for this event.
ja: このイベントのコマンドを選択してください。

en: Please select a DataSet
ja: データセットを選択してください

en: Please select a Layout code for this event.
ja: このイベントのレイアウトコードを選択してください。

en: Please select a Layout for this Event to show
ja: 表示するこのイベントのレイアウトを選択してください

en: Please select a Layout or Campaign for this Event to show
ja: このイベントのレイアウトまたはキャンペーンを選択してください

en: Please select a Layout to add to this Campaign
ja: このキャンペーンに追加するレイアウトを選択してください。

en: Please select a Layout to assign.
ja: 割り当てるレイアウトを選択してください。

en: Please select a Menu Board
ja: メニューボードを選択してください

en: Please select a Playlist
ja: プレイリストを選択してください

en: Please select a Playlist to manage
ja: 管理するプレイリストを選択してください

en: Please select a Region
ja: リージョンを選択してください

en: Please select a Widget
ja: ウィジェットを選択してください

en: Please select a clock face.
ja: 文字盤を選択してください。

en: Please select a column to be the item content
ja: 項目の内容になる列を選択してください

en: Please select a column to be the item content. We will try to convert this to a date/time and if we can't we will use the current date/time.
ja: 項目の内容になる列を選択してください。これを日付/時刻に変換しようとします。できない場合は現在の日付/時刻を使用します。

en: Please select a column to be the item summary
ja: 商品の概要となる列を選択してください

en: Please select a column to be the item title
ja: 項目のタイトルになる列を選択してください

en: Please select a command for this Event.
ja: このイベントのコマンドを選択してください。

en: Please select a graph type
ja: グラフの種類を選択してください

en: Please select a resolution
ja: 解像度を選択してください

en: Please select a target region
ja: 対象の領域を選択してください。

en: Please select a template
ja: テンプレートを選択してください

en: Please select a theme for the clock.
ja: 時計のテーマを選択してください。

en: Please select action Type
ja: アクションタイプを選択してください

en: Please select at least 1 Playlist to embed
ja: 埋め込むプレイリストを少なくとも1つ選択してください

en: Please select at least one option
ja: 少なくとも１つのオプションを選択してください

en: Please select different folder, cannot move Folder inside of one of its sub-folders
ja: サブフォルダ内のフォルダを移動することはできません。

en: Please select different folder, cannot move Folder to the same Folder
ja: 同じフォルダにフォルダを移動することはできないので、別のフォルダを選択してください。

en: Please select one of the options below.
ja: 以下のオプションから選択してください。

en: Please select one or more Playlists to embed. If selecting more than one use the Configuration tab to adjust how each Playlist is combined.
ja: 埋め込むプレイリストを1つ以上選択してください。複数選択する場合は、[構成]タブを使用して各プレイリストの組み合わせ方法を調整します。

en: Please select one or more Products that should be highlighted.
ja: ハイライト表示する必要がある1つ以上の製品を選択してください。

en: Please select one or more displays
ja: ディスプレイを1つ以上選択してください

en: Please select one or more displays / groups for this event to be shown on.
ja: このイベントを表示する1つ以上のディスプレイ/グループを選択してください。

en: Please select one or more displays / groups for this notification to be shown on - Layouts will need the notification widget.
ja: この通知を表示する1つ以上のディスプレイ/グループを選択してください - レイアウトには通知ウィジェットが必要になります。

en: Please select one or more users / groups who will receive this notification.
ja: この通知を受け取る1人以上のユーザー/グループを選択してください。

en: Please select the Campaign you would like to assign this Layout to. It will be assigned to the end of the Campaign.
ja: このレイアウトを割り当てたいキャンペーンを選択してください。キャンペーンの最後に割当てられます。

en: Please select the Code identifier for the Layout that Player should navigate to when this Action is triggered.
ja: このアクションがトリガーされたときにプレーヤーが移動するレイアウトのコード識別子を選択してください。

en: Please select the DataSet to use as a source of data for this ticker.
ja: このティッカーのデータのソースとして使用するデータセットを選択してください。

en: Please select the DataSet to use as a source of data for this view.
ja: このビューのデータのソースとして使用するデータセットを選択してください。

en: Please select the Event Type
ja: イベントのタイプを選択してください

en: Please select the colours scheme.
ja: カラースキームを選択してください。

en: Please select the effect that will be used to transition between items.
ja: 項目間の移行に使用する効果を選択してください。

en: Please select the effect that will be used to transition between items. If all items should be output, select None. Marquee effects are CPU intensive and may not be suitable for lower power displays.
ja: 項目間の移行に使用する効果を選択してください。すべての項目を出力する場合は、[なし]を選択してください。マーキー効果はCPUを集中的に使用するため、低電力ディスプレイには適していない場合があります。

en: Please select the effect that will be used to transition between items. Marquee effects are CPU intensive and may not be suitable for lower power displays.
ja: 項目間の移行に使用する効果を選択してください。マーキー効果はCPUを集中的に使用するため、低電力ディスプレイには適していない場合があります。

en: Please select the lenght for the week names.
ja: 週の名前の長さを選択してください。

en: Please select the menu to use
ja: 使用するメニューを選択してください

en: Please select the order this event should appear in relation to others when there is more than one event scheduled
ja: 予定されているイベントが複数ある場合に、このイベントを他のイベントとの関連で表示する順序を選択してください

en: Please select the type of calendar to display.
ja: 表示するカレンダーの種類を選択してください。

en: Please select the type of clock to display.
ja: 表示する時計の種類を選択してください。

en: Please select the type of countdown.
ja: カウントダウンの種類を選択してください。

en: Please set Player Software Version
ja: プレーヤーソフトウェアのバージョンを設定してください

en: Please set a URL
ja: URLを設定してください

en: Please set your default duration higher than your minimum
ja: デフォルトの期間を最小期間より長く設定してください

en: Please supply a URL.
ja: URLを指定してください。

en: Please tick the box if you would like to delete all the Data contained in this DataSet
ja: このデータセットに含まれるすべてのデータを削除したい場合は、ボックスをチェックしてください。

en: Please use only alphanumeric characters in Layout Code identifier
ja: レイアウトコード識別子には英数字のみを使用してください

en: Please use the buttons below to generate or show your two factor recovery codes.
ja: 下のボタンを使用して、2要素認証回復コードを生成または表示してください。

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Popular
ja: 人気順

en: Populate with Library Media matching the criteria below and automatically maintain the Playlist.
ja: 以下の基準に一致するライブラリメディアを追加して、自動的にプレイリストを管理してください。

en: Populate with Library Media matching the criteria below. This is a one time assignment and is not automatically maintained.
ja: 以下の基準に一致するライブラリメディアを入力してください。これは1回限りの割り当てであり、自動的には維持されません。

en: Port is not a number within the range of 0 till 65536. Port Provided:
ja: ポート番号が0から65536の数値でありません:

en: Portrait
ja: ポートレート

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Português Brasil
ja: ポルトガル語-ブラジル

en: Positioning
ja: 位置調整

en: Power Only
ja: 電源のみ

en: Preferences
ja: 環境設定

en: Preload?
ja: プリロード

en: Preset
ja: プリセット

en: Press <b>Save</b>.
ja: <b>保存</b>を押します。

en: Pressure
ja: 気圧

en: Prev
ja: 前へ

en: Prevent Sleep?
ja: スリープを禁止

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview Campaign
ja: キャンペーンをプレビュー

en: Preview Draft Layout
ja: ドラフトレイアウトのプレビュー

en: Preview Enabled
ja: プレビュー有効

en: Preview Enabled variable must be a number
ja: プレビューを有効にする変数は数値である必要があります

en: Preview Enabled?
ja: プレビュー有効

en: Preview Layout
ja: プレビュー

en: Preview failed!
ja: プレビューに失敗しました。

en: Preview for Layout
ja: レイアウトのプレビュー

en: Preview in new window
ja: 新しいウィンドウでプレビュー

en: Preview media
ja: プレビューメディア

en: Preview stopped!
ja: プレビューが停止しました！

en: Preview your selection in a new tab
ja: 新しいタブで選択内容をプレビューする

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Item
ja: 前の項目

en: Previous Run
ja: 前回の実行

en: Previous Widget in the Region Timeline
ja: リージョンタイムラインの前のウィジェット

en: Previous item in the Schedule
ja: スケジュールの前の項目

en: Previous widget
ja: 前のウィジェット

en: Price
ja: 価格

en: Price cannot be empty
ja: 価格を空白にすることはできません

en: Primary
ja: プライマリ

en: Print
ja: 印刷

en: Priority
ja: 優先度

en: Priority must be 0 or a positive number
ja: 優先順位は0または正数でなければなりません

en: Privacy Policy
ja: プライバシーポリシー

en: Privacy Url
ja: プライバシーに関するURL

en: Private Folder
ja: 個人フォルダ

en: Private Item
ja: プライベート項目

en: Problem copying file in the Library Folder
ja: ライブラリフォルダ内のファイルのコピーの問題

en: Problem copying provided file into the Library Folder
ja: 提供されたファイルをライブラリフォルダにコピーする際の問題

en: Problem moving downloaded file into the Library Folder
ja: ダウンロードしたファイルをライブラリフォルダに移動する際の問題

en: Problem moving uploaded file into the Attachment Folder
ja: アップロードしたファイルを添付ファイルフォルダに移動する際の問題

en: Problem moving uploaded file into the Library Folder
ja: アップロードされたファイルをライブラリフォルダに移動する際の問題

en: Problem with Form Template
ja: フォームテンプレートに問題があります

en: Problem with template
ja: テンプレートの問題

en: Processing %d results into %d potential columns
ja: %d個の結果を%d個の対応する列に処理しています

en: Processing Result with Data Root %s
ja: データルート%sでの処理結果

en: Processing as Multiple Rows
ja: 複数行としての処理

en: Processing as a Single Row
ja: 単一行として処理

en: Processing...
ja: 処理中...

en: Product Options
ja: 製品オプション

en: Product border colour
ja: 商品のボーダーカラー

en: Production
ja: プロダクション

en: Products for
ja: 製品:

en: Products for
ja: 製品:

en: Profile
ja: プロファイル

en: Projector
ja: プロジェクター

en: Proof of Play
ja: 実行証明

en: Proof of Play Reports which include summary and distribution by Layout, Media or Event
ja: レイアウト、メディア、またはイベントごとの要約と配布を含む実行証明レポート

en: Property
ja: プロパティ

en: Protected
ja: 保護

en: Provide Column number relative to the spreadsheet, numeration starts from 0 ie to get values from Column A from spreadsheet to this column enter 0
ja: スプレッドシートの列番号を指定します。数値は0から始まります。つまり、スプレッドシートからこの列に列Aから値を取得するには、0を入力します。

en: Provide a Password which will be required to access settings
ja: 設定にアクセスするために必要となるパスワードを入力してください

en: Provide a custom clause instead of using the clause builder above.
ja: 上記の句ビルダーを使用する代わりにカスタム句を指定します。

en: Provide a date and time to end the Repeat for this Event. Leave empty to Repeat indefinitely.
ja: このイベントの繰り返しを終了する日時を指定してください。無期限に繰り返すには、空白のままにします。

en: Provide an optional Value for this Tag. If no Value is required, this field can be left blank
ja: このタグにオプションの値を指定します。値が不要な場合、このフィールドは空白のままにすることができます

en: Provide an optional Value for this Tag. If no Value is required, this field can be left blank.
ja: このタグにオプションの値を指定します。値が不要な場合は、このフィールドを空白のままにすることができます。

en: Provide the Licence Code (formerly Licence email address) to license Players using this Display Profile.
ja: このディスプレイプロファイルを使用するプレーヤーをライセンスするために、ライセンスコード（旧ライセンスメールアドレス）を入力します。

en: Provided CMS Key is invalid
ja: 提供されたCMSキーが無効です

en: Provided CMS URL is invalid
ja: 指定されたCMSURLが無効です

en: Provided Data Type doesn't exist
ja: 指定されたデータ型は存在しません

en: Provided DataSet Column Type doesn't exist
ja: 指定されたデータセット列タイプは存在しません

en: Provided Object not under permission management
ja: 権限管理下にない提供オブジェクト

en: Provided Tag %s, requires a value
ja: 提供されたタグ%s、値が必要

en: Provided URL is invalid
ja: 指定されたURLが無効です

en: Provided formula is invalid
ja: 指定された式が無効です

en: Provided source is invalid.
ja: 指定されたソースは無効です。

en: Provided tag value %s, not found in tag %s options
ja: 提供されたタグ値%s、タグ%sオプションに見つかりません

en: Provided user_code does not exist
ja: 指定されたuser_codeが存在しません

en: Provider
ja: プロバイダ

en: Proxy Credentials
ja: プロキシ認証情報

en: Proxy Exceptions
ja: プロキシ例外

en: Proxy Port
ja: プロキシポート

en: Proxy URL
ja: プロキシURL

en: Publish
ja: 公開

en: Publish %layout%
ja: %layout%を公開

en: Publish Date
ja: 公開日

en: Publish Now?
ja: 今すぐ公開しますか？

en: Publish failed.
ja: 公開に失敗

en: Publish layout
ja: レイアウトを公開

en: Published
ja: 公開済み

en: Published %s
ja: %sが公開されました

en: Published Date Column
ja: 公開日列

en: Publishing
ja: 公開中

en: Publishing layouts with set publish dates
ja: 公開日が設定されたレイアウトの公開

en: Purge All
ja: すべてパージ

en: Purge List Cleanup Start
ja: パージリストのクリーンアップ開始

en: Purge all Media files
ja: すべてのメディアファイルを削除します

en: Quaterly
ja: 四半期毎

en: Query builder
ja: クエリビルダー

en: Query params builder
ja: クエリパラメータビルダー

en: Query params:
ja: クエリパラメータ：

en: Quick Chart URL
ja: クイックチャートURL

en: RIGHT NOW
ja: 今すぐ

en: RSS Feeds for %dataSetName%
ja: %dataSetName%のRSSフィード

en: RSS Ticker.
ja: RSSティッカー.

en: RSS/Atom Feed to be displayed on the Status Dashboard
ja: ステータスダッシュボードに表示されるRSS / Atomフィード

en: Radar
ja: レイダー

en: Raining
ja: 雨

en: Random Widget each cycle?
ja: 各サイクルをランダムなウィジェット

en: Randomise?
ja: ランダム化

en: Read Only
ja: 読取り専用

en: Reason
ja: 理由

en: Reassign all items this User owns to the selected User.
ja: このユーザーが所有するすべての項目を選択したユーザーに再割り当てします。

en: Reassign items to another User
ja: 他のユーザーに項目を再割り当てする

en: Reassign objects from this Folder before deleting.
ja: 削除する前に、このフォルダからオブジェクトを再割り当てしてください。

en: Rebuild Fonts?
ja: フォントを再構築

en: Receive Display Notifications?
ja: ディスプレイ通知を受信

en: Receive System Notifications?
ja: システム通知を受信

en: Recent
ja: 最新順

en: Recent shows only the most recent tweets, Popular the most popular and Mixed includes both popular and recent results.
ja: 最近のツイートは最新のツイートのみ、人気のものは最も人気のあるもの、ミックスは人気のものと最近のものの両方が含まれています。

en: Reconfigure XMR
ja: XMRを再設定する

en: Record geolocation on each Proof of Play?
ja: 各実行証明でジオロケーションを記録

en: Recovery Code
ja: リカバリーコード

en: Recovery codes will become active only after this form is successfully saved
ja: リカバリコードは、このフォームが正常に保存された後にのみアクティブになります

en: Recovery for Display %s
ja: ディスプレイ%sの復旧

en: Recreate the Problem in a new window.
ja: 新規ウインドウで問題を再現させてください。

en: Recurring
ja: 繰り返し

en: Red
ja: 赤

en: Ref 1
ja: 備考１

en: Ref 2
ja: 備考２

en: Ref 3
ja: 備考３

en: Ref 4
ja: 備考４

en: Ref 5
ja: 備考５

en: Reference
ja: リファレンス

en: Reference 1
ja: 備考１

en: Reference 2
ja: 備考２

en: Reference 3
ja: 備考３

en: Reference 4
ja: 備考４

en: Reference 5
ja: 備考５

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Refresh the Log
ja: ログを更新する

en: Refresh the Table
ja: テーブルを更新する

en: Region
ja: リージョン

en: Region Actions:
ja: リージョンアクション：

en: Region ID
ja: リージョンID

en: Region Option not found
ja: リージョンオプションが見つかりません

en: Region Options
ja: リージョンオプション

en: Region not found
ja: リージョンが見つかりません

en: Regional
ja: 地域

en: Regular Expression for password complexity, leave blank for no policy.
ja: パスワードの複雑さを表す正規表現。ポリシーがない場合は空白のままにします。

en: Regular Maintenance
ja: 通常のメンテナンス

en: Relationship Tree
ja: 関係ツリー

en: Release Date
ja: リリース日

en: Released
ja: リリース済み

en: Remaining Widgets
ja: 残りのウィジェット

en: Remember Folder tree state globally?
ja: フォルダのツリー状態をグローバルに記憶していますか？

en: Reminder
ja: リマインダ

en: Reminder email has been sent to your email address
ja: 通知メールがあなたのメールEアドレスに送信されました

en: Reminder for %s
ja: %sのリマインダ

en: Remote
ja: リモート

en: Remote Data Path
ja: リモートデータパス

en: Remote DataSet %s failed to synchronise
ja: リモートデータセット%sは同期に失敗しました

en: Remote field is required when the column type is set to Remote
ja: 列タイプが[リモート]に設定されている場合、[リモート]フィールドは必須です

en: Remote?
ja: リモート接続

en: Remove
ja: 削除

en: Remove %layout%
ja: %layout%を削除

en: Remove Hashtags?
ja: ハッシュタグを削除

en: Remove Mentions?
ja: メンションを削除

en: Remove Old Screenshots
ja: 古いスクリーンショットを削除

en: Remove Retweets?
ja: リツイートを削除

en: Remove URLs?
ja: URLを削除

en: Remove all changes failed!!
ja: 失敗したすべての変更を削除します。

en: Remove all media not currently in use?
ja: 現在使用されていないすべてのメディアを削除しますか？

en: Remove any cached data for this display.
ja: このディスプレイ用にキャッシュされているデータをすべて削除します。

en: Remove file from the Media Library
ja: メディアライブラリからファイルを削除します

en: Remove old revisions
ja: 古いリビジョンを削除する

en: Remove tags from the list to remove them from elements that contain them.
ja: リストからタグを削除して、タグを含む要素からタグを削除します。

en: Remove the XMR configuration for this Player and send a rekey action.
ja: このプレイヤーのXMR設定を削除して、キーの再生成アクションを送信します。

en: Removed %d old Display screenshots
ja: %dの古いディスプレイスクリーンショットを削除しました

en: Removed %d rows
ja: %d行を削除しました

en: Removed Audio
ja: オーディオを削除しました

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Rename and Delete existing Folders
ja: 既存のフォルダの名前を変更して削除する

en: Repeat
ja: 繰り返す

en: Repeat - Uses the Playlist with the most Widgets and repeats remaining Widgets on the shorter Playlists
ja: 繰り返し-ウィジェットが最も多いプレイリストを使用し、短いプレイリストで残りのウィジェットを繰り返します

en: Repeat - repeat the Widgets in this Playlist until the number of Spots have been filled
ja: 繰り返し-スポットの数がいっぱいになるまで、このプレイリストのウィジェットを繰り返します

en: Repeat every must be a positive number
ja: 「周期」は正数にする必要があります

en: Repeat the new Password for this user.
ja: このユーザーに対して新しいパスワードを再度入力します。

en: Repeats
ja: 繰り返し

en: Repeats selection is invalid for Always or Daypart events
ja: 「繰り返し」の選択は、「常時」または「デイパート」イベントには無効

en: Replace
ja: 置換

en: Replace Existing Media?
ja: 既存のメディアを置換

en: Replace existing media files by clicking on a Spot and select the new media file you wish to use.
ja: スポットをクリックして既存のメディアファイルを置き換え、使用する新しいメディアファイルを選択します。

en: Replacements
ja: 置換

en: Report Fault
ja: 不具合報告

en: Report Name
ja: レポート名

en: Report Schedule
ja: レポートスケジュール

en: Report Schedule not found
ja: レポートスケジュールが見つかりません

en: Report Schedules
ja: レポートスケジュール

en: Report Type
ja: レポートタイプ

en: Report an application fault
ja: アプリケーション障害を報告する

en: Report class not found
ja: レポートクラス%sが見つかりません

en: Report schedule
ja: レポートスケジュール

en: Report schedule cannot be deleted. Please ensure there are no saved reports against the schedule.
ja: レポートスケジュールは削除できません。スケジュールに対して保存レポートがないことを確認してください。

en: Reported Player Faults
ja: 報告されたプレーヤーの障害

en: Reporting
ja: レポート

en: Reports
ja: レポート

en: Request Screen Shot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Request date: {{DATE}}
ja: リクエスト日付: {{DATE}}

en: Request method:
ja: リクエストメソッド：

en: Request sent for %s
ja: %sのリクエストが送信されました

en: Request time: {{TIME}}
ja: リクエスト時間: {{TIME}}

en: Required Value?
ja: 値が必要

en: Required file not found for Display and Layout Combination
ja: ディスプレイとレイアウトの組み合わせに必要なファイルが見つかりません

en: Required file not found for Display and Layout Widget
ja: ディスプレイとレイアウトウェジットに必要なファイルが見つかりません

en: Required file not found for Display and Media Combination
ja: ディスプレイとメディアの組み合わせに必要なファイルが見つかりません

en: Required?
ja: 必須

en: Requires PHP FileInfo support to function. If you are on Windows you need to enable the php_fileinfo.dll in your php.ini file.
ja: PHPのFileInfo機能が必要です。Windowsの場合、php.iniファイルを編集して、php_fileinfo.dllを有効にしてください。

en: Reset Password
ja: パスワードを再設定する

en: Reset Report Schedule
ja: レポートスケジュールのリセット

en: Reset Secret?
ja: シークレットをリセット

en: Reset Two Factor Authentication
ja: ２要素認証をリセットする

en: Reset all Widgets to the minimum duration?
ja: すべてのウィジェットを最小期間にリセットしますか？

en: Reset to previous run
ja: 前の実行にリセット

en: Reset your client secret to prevent access from any existing application.
ja: クライアントシークレットをリセットして、既存のアプリケーションからのアクセスを防ぎます。

en: Reset zoom
ja: ズームをリセット

en: Reshow welcome
ja: ウェルカムを再表示

en: Resize Limit
ja: サイズ変更制限

en: Resize Threshold
ja: サイズ変更のしきい値

en: Resolution
ja: 解像度

en: Resolution not found
ja: 解像度が見つかりません

en: Resolutions
ja: 解像度

en: Resting Log Level
ja: 復帰時のログレベル

en: Restricted high level access advised - potentially damaging system settings
ja: 制限された高レベルのアクセスをお勧めします-システム設定に損傷を与える可能性があります

en: Results
ja: 結果

en: Resume
ja: 再開

en: Resume Report Schedule
ja: レポートスケジュールを再開する

en: Resumed %s
ja: 再開 %s

en: Retest
ja: 再テスト

en: Retire
ja: 稼働停止

en: Retire %layout%
ja: %layout%を稼働停止

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
ja: このレイアウントを稼働停止しますか？レイアウント一覧に表示されなくなります。

en: Retire this media?
ja: このメディアを稼働停止

en: Retire this template or not? It will no longer be visible in lists
ja: このテンプレートを稼働停止させますか？リストに表示されなくなります

en: Retire? It will no longer be visible when scheduling
ja: 稼働停止？ スケジュール時に表示されなくなります

en: Retired
ja: 稼働停止

en: Retired %s
ja: 稼働停止した%s

en: Retired media remains on existing Layouts but is not available to assign to new Layouts.
ja: 稼働停止されたメディアは既存のレイアウトに残りますが、新しいレイアウトに割り当てることはできません。

en: Retired?
ja: 稼働停止中

en: Return Display Groups that contain the selected Display somewhere in the nested Display Group relationship tree.
ja: ネストされたディスプレイグループの関係ツリーのどこかに、選択されたディスプレイを含むディスプレイグループを返します。

en: Return Display Groups that directly contain the selected Display.
ja: 選択したディスプレイを直接含むディスプレイグループを返します。

en: Return to Layout View
ja: レイアウトビューに戻る

en: Retype New Password
ja: 新しいパスワード再入力

en: Reverse Landscape
ja: 反転ランドスケープ

en: Reverse Order?
ja: 逆順

en: Reverse Portrait
ja: 反転ポートレート

en: Reverse conversion?
ja: 逆変換

en: Revert %target% assignment
ja: %target%の割り当てを元に戻す

en: Revert %target% creation
ja: %target%の作成を元に戻す

en: Revert %target% form save
ja: %target%フォームを元に戻す

en: Revert %target% order
ja: %target% の順序を元に戻す

en: Revert %target% transformation
ja: %target% の変換を元に戻す

en: Revert failed: %error%
ja: 復元に失敗：%error%

en: Revert last change
ja: 最後の変更を元に戻す

en: Revised
ja: 改訂

en: Revoke
ja: 取り消し

en: Revoke Access for this Application
ja: このアプリケーションへのアクセスを取り消す

en: Right
ja: 右

en: Right click a Folder for further Options
ja: その他のオプションについては、フォルダを右クリックしてください

en: Right now
ja: 今すぐ

en: Right to Left (RTL)
ja: 右から左（RTL）

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Round Robin - take one Widget from each Playlist in the order they appear on the General tab and repeat
ja: ラウンドロビン-各プレイリストから[全般]タブに表示される順序で1つのウィジェットを取得し、繰り返します

en: Round-robin
ja: ラウンドロビン

en: Route is available through the API
ja: APIからはルートが利用可能です

en: Row Limit
ja: 行制限

en: Row Menu
ja: 行メニュー

en: Rows per page
ja: 1ページの表示件数

en: Run
ja: 実行

en: Run Intent
ja: 実行インテント

en: Run Now
ja: 今すぐ実行

en: Run Now set on %s
ja: %sの実行が指定されました

en: Run Task Now
ja: 今すぐタスクを実行

en: Run Test-Request for %s
ja: %sのテスト依頼を実行

en: Run at CMS Time should only be used for Events you need to run according to the set Timezone for the CMS and not the local time set on the Player.
ja: CMS時間で実行は、プレーヤーに設定された現地時間ではなく、CMSに設定されたタイムゾーンに従って実行する必要があるイベントにのみ使用する必要があります。

en: Run at CMS Time?
ja: CMSタイムで実行

en: Run once a day, midnight
ja: 1日1回、深夜に実行

en: Run once a month, midnight, first of month
ja: 月に1回、深夜、月の初めに実行

en: Run once a week, midnight on Monday
ja: 週に1回、月曜日の深夜に実行

en: Run once a year, midnight, Jan. 1
ja: 1月1日深夜に年に1回実行

en: Run report results: %s.
ja: 実行レポートの結果：%s。

en: Run reporting on a variety of different KPI's and metrics applicable to the Features enabled.
ja: 有効な機能に適用可能なさまざまなKPIおよびメトリックについてレポートを実行します。

en: Run this event from now and dont stop.
ja: 今からこのイベントを実行します。中止しないでください。

en: Run through the library and remove unused and unnecessary files
ja: ライブラリを調べて、使われていない不要なファイルを削除する

en: Russian
ja: ロシア語

en: SOAP Extension
ja: PHP SOAP エクステンション

en: STS Time out
ja: STSタイムアウト

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Saturdays and Sundays wont be shown
ja: 土曜日と日曜日は表示されません

en: Save
ja: 保存

en: Save Template
ja: テンプレートとして保存

en: Save all changes failed!
ja: すべての変更を保存できませんでした。

en: Save as
ja: 名前を付けて保存

en: Save changes
ja: 変更内容を保存

en: Save editor changes
ja: エディタの変更を保存する

en: Save order failed: %error%
ja: 順序の保存に失敗しました：%error%

en: Save this Layout as a Template?
ja: このレイアウトをテンプレートとして保存しますか？

en: Save!
ja: 保存！

en: Saved %s
ja: %sを保存しました

en: Saved Report Converted to Schema Version 2
ja: 保存レポートがスキーマバージョン2に変換されました

en: Saved Reports
ja: 保存レポート

en: Saved as
ja: 保存名

en: Saved report cannot be deleted
ja: 保存したレポートは削除できません

en: Saved reports
ja: 保存レポート

en: Saving into root folder is disabled, please select a different folder
ja: ルートフォルダへの保存が無効になっていますので、他のフォルダを選択してください

en: Scale
ja: スケール

en: Scale Content?
ja: コンテンツをスケール

en: Scale Percentage
ja: スケール率

en: Scale type
ja: スケールタイプ

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Schedule Event
ja: イベントをスケジュール

en: Schedule ID
ja: スケジュールID

en: Schedule Layouts / Campaigns to tell the system when they should show and on what Display(s).
ja: レイアウト/キャンペーンをスケジュールして、いつ表示するか、どのディスプレイに表示するかをシステムに通知します。

en: Schedule Name
ja: スケジュール名

en: Schedule Now
ja: 今すぐスケジュール

en: Schedule reminder
ja: スケジュールのリマインダ

en: Schedule with view sharing?
ja: ビュー共有でスケジュールしますか？

en: Scheduled Action Event ID %d contains an invalid Layout linked to it by the Layout code.
ja: スケジュールされたアクションイベントID%dには、レイアウトコードによってリンクされた無効なレイアウトが含まれています。

en: Scheduled At
ja: 予定日時

en: Scheduling
ja: スケジューリング

en: Scopes
ja: スコープ

en: Scopes grant the Application access to specific routes, all GET,POST and PUT calls for the selected scopes, will be available to use by this Application.
ja: スコープは、アプリケーションに特定のルートへのアクセスを許可します。選択したスコープのすべてのGET、POST、およびPUT呼び出しは、このアプリケーションで使用できるようになります。

en: Screen
ja: スクリーン

en: Screen Dimensions
ja: 画面サイズ

en: Screen Shot Size
ja: スクリーンショットのサイズ

en: Screen Size
ja: スクリーンサイズ

en: Screen shot interval
ja: スクリーンショット取得間隔

en: Screen shot?
ja: スクリーンショット

en: Screen size
ja: スクリーンサイズ

en: Screenshots can be seen in the Display Grid by selecting Column Visibility and enabling the Screenshot column.
ja: スクリーングリッドは、列の表示/非表示を選択してスクリーンショット列を有効にすることで表示グリッドに表示されます。

en: Scroll Horizontal
ja: 水平にスクロール

en: Scroll Vertical
ja: 垂直にスクロール

en: Scroll left!
ja: 左にスクロール

en: Scroll or use the search field to find the 'Text' Widget.
ja: スクロールするか、検索フィールドを使用して、「テキスト」ウェジットを探します。

en: Scroll right!
ja: 右にスクロール

en: Scroll to selected widget
ja: 選択したウィジェットまでスクロール

en: Scroll to the end!
ja: 最後までスクロール

en: Scroll to the start!
ja: 最初までスクロール

en: Search
ja: 検索

en: Search Term
ja: 検索語

en: Search in all folders
ja: 全てのフォルダ内を検索:

en: Search term. You can test your search term in the twitter.com search box first.
ja: 検索語。あなたは最初にtwitter.comの検索ボックスであなたの検索語をテストすることができます。

en: Search:
ja: 検索:

en: Second factor secret
ja: 第2ファクター シークレット

en: Secondary
ja: セカンダリ

en: Secondary steps colour
ja: 第２ステップの色

en: Seconds
ja: 秒

en: Seconds hand colour
ja: 秒針の色

en: Seconds this event should be scheduled for
ja: このイベントがスケジュールされている秒数

en: Section
ja: セクション

en: Select
ja: 選択

en: Select All
ja: 全て選択

en: Select Displays
ja: ディスプレイを選択

en: Select Folder
ja: フォルダを選択

en: Select Publish!
ja: [公開]を選択します。

en: Select Standard or DOOH to see relevant content
ja: 標準またはDOOHを選択して、関連するコンテンツを表示します

en: Select a Date range to return events instead?
ja: 代わりにイベントを返す日付範囲を選択

en: Select a User Group for this User so that they get access to the parts of the application they need.
ja: このユーザーのユーザーグループを選択して、ユーザーが必要なアプリケーションの部分にアクセスできるようにします。

en: Select a campaign
ja: キャンペーンを選択

en: Select a custom font - leave empty to use the default font.
ja: カスタムフォントを選択します - デフォルトのフォントを使用するには空のままにします。

en: Select a day part that should act as operating hours for this display -  email alerts will not be sent outside of operating hours
ja: この表示の可動時間として機能する日の部分を選択します-稼働時間外にEメールアラートは送信されません

en: Select a day part that should act as operating hours for this display - email alerts will not be sent outside of operating hours
ja: 運用時間帯として機能する配信時間帯を選択します-運用時間外にEメールアラートは送信されません

en: Select a display
ja: ディスプレイの選択

en: Select a layout template and press <b>Next</b>
ja: レイアウトテンプレートを選択し、<b>次へ</b>を押します。

en: Select a property to display inputs
ja: 入力を表示するプロパティを選択

en: Select a target region for this widget in the layout designer drawer!
ja: レイアウトデザイナードロワー内のこのウィジェットの対象の領域を選択してください！

en: Select a target region!
ja: 対象の領域を選択してください！

en: Select a type and an item (i.e., layout/media/tag)
ja: タイプと項目を選択します（レイアウト/メディア/タグ）

en: Select an Image
ja: 画像を選択

en: Select an Image or Video
ja: 画像または動画を選択

en: Select an optional background colour to put behind the agenda, leaving this blank will make the widget transparent.
ja: オプションの背景色を選択して議題の後ろに置きます。これを空白のままにすると、ウィジェットが透明になります。

en: Select an optional background colour to put behind the chart, leaving this blank will make the graph transparent.
ja: チャートの背後に配置するオプションの背景色を選択します。この空白のままにすると、グラフは透明になります。

en: Select any folders the new user should have shared with them for viewing and editing.
ja: 新しいユーザーが表示および編集するために共有する必要のあるフォルダを選択します。

en: Select images from the media library to replace the default weather backgrounds.
ja: メディアライブラリから画像を選択して、デフォルトの天気の背景を置き換えます。

en: Select media to add
ja: 追加するメディアを選択してください

en: Select multiple widgets
ja: 複数のウィジェットを選択

en: Select one or more rows to delete
ja: 削除する1つ以上の行を選択します

en: Select sharing to grant to this application (scopes).
ja: このアプリケーション（スコープ）に付与する共有を選択します。

en: Select source type of the provided remote Dataset URL
ja: 提供されたリモートデータセットURLのソースタイプを選択します

en: Select the Column Type
ja: 列タイプを選択

en: Select the Default setting to use for the collection for Proof of Play statistics for all Widgets.
ja: すべてのウィジェットの実行証明の収集に使用するデフォルト設定を選択します。

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Layout Items.
ja: すべてのレイアウト項目の実行証明の収集に使用するデフォルト設定を選択します。

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Media Items.
ja: すべてのメディア項目の実行証明の収集に使用するデフォルト設定を選択します。

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Playlists.
ja: すべてのプレイリストの実行証明の収集に使用するデフォルト設定を選択します。

en: Select the Display / Display Group from the list you want to schedule to.
ja: スケジュールするリストからディスプレイ/ディスプレイグループを選択します。

en: Select the Region this Widget will be loaded into.
ja: このウィジェットがロードされるリージョンを選択します。

en: Select the audio file that should be played when this Widget starts.
ja: このウィジェットの起動時に再生するオーディオファイルを選択してください。

en: Select the authentication requirements for the remote data source. These will be added to the request.
ja: リモートデータソースの認証要件を選択します。これらはリクエストに追加されます。

en: Select the dashboards type below
ja: ダッシュボードの種類を以下から選択します。

en: Select the date and time after which this media should be removed from the CMS - it will be removed from any existing widgets as well
ja: このメディアをCMSから削除する日時を選択します。これにより、既存のウィジェットからも削除されます。

en: Select the date and time to publish the layout
ja: レイアウトを公開する日時を選択します

en: Select the dayparting information for this event. To set your own times select custom and to have the event run constantly select Always.
ja: このイベントの配信予定日を選択します。自分の時間を設定するには[カスタム]を選択し、イベントを常に実行するには[常時]を選択します。

en: Select the end date for this DMA
ja: このDMAの終了日を選択

en: Select the end date for this campaign
ja: キャンペーンの終了日を選択してください

en: Select the end time for this DMA
ja: このDMAの終了時刻を選択

en: Select the end time for this event
ja: このイベントの終了時間を選択してください

en: Select the end time for this widget
ja: このウィジェットの終了時間を選択してください\

en: Select the language you would like to use.
ja: 使用したい言語を選択してください。

en: Select the role which most closely matches what you want this User to do, or select manual.
ja: このユーザーに実行させたい役割に最も近い役割を選択するか、手動を選択します。

en: Select the start date for this DMA
ja: このDMAの開始日を選択

en: Select the start date for this campaign
ja: キャンペーンの開始日を選択してください

en: Select the start time for this DMA
ja: このDMAの開始時刻を選択

en: Select the start time for this event
ja: このイベントの開始時間を選択してください

en: Select the start time for this widget
ja: このウィジェットの開始時間を選択してください

en: Select the target date and time.
ja: 目的の日時を選択します。

en: Select the task you would like to run
ja: 実行したいタスクを選択してください

en: Select the template colours you would like to apply.
ja: 適用したいテンプレートの色を選択します。

en: Select the template you would like to apply.
ja: 利用したいテンプレートを選択してください。

en: Select the template you would like to apply. This can be overridden using the check box below.
ja: 適用したいテンプレートを選択してください。以下のチェックボックスを使用してこれを上書きすることができます。

en: Select the type of Repeat required for this Event.
ja: このイベントに必要な繰り返しの種類を選択します。

en: Select the type of event to schedule
ja: スケジュールするイベントの種類を選択します

en: Select the units you would like to use.
ja: 使用したい単位を選択してください。

en: Select to create a new database
ja: 新しいデータベースを作成することを選択します

en: Select to provide a specific duration for this Widget
ja: このウィジェットに特定の期間を指定する場合に選択します

en: Select to provide a specific duration for this Widget.
ja: このウィジェットに特定の期間を指定する場合に選択します。

en: Select to use an existing database. Please note that when you use an existing database it must be empty of all other contents.
ja: 既存のデータベースを使用することを選択します。既存のデータベースを使用するときは、他のすべてのコンテンツが空になっている必要があります。

en: Select when you would like the Data to be truncated out of this DataSet. The criteria is assessed when synchronisation occurs and is truncated before adding new data.
ja: このデータセットからデータを切り捨てる時期を選択します。同期が行われたときに基準が評価され、新しいデータを追加する前に切り捨てられます。

en: Select where the Navigation Menu should be positioned by default. Users can set an alternate view in their Preferences under their User Profile.
ja: ナビゲーションメニューをデフォルトで配置する場所を選択します。ユーザーは、自分のユーザープロファイルの環境設定で別のビューを設定できます。

en: Select where the Navigation Menu should be positioned. Once selected please refresh your browser window to apply changes.
ja: ナビゲーションメニューを配置する場所を選択します。選択したら、ブラウザウィンドウを更新して変更を適用してください。

en: Select which type of chart to Display.
ja: 表示するチャートの種類を選択します。

en: Select which video engine should be used to playback video. ExoPlayer is usually better, but if you experience issues you can revert back to Android Media Player. HLS always uses ExoPlayer. Available from v3 R300.
ja: ビデオの再生に使用するビデオエンジンを選択します。通常はExoPlayerの方が優れていますが、問題が発生した場合はAndroidMediaPlayerに戻すことができます。 HLSは常にExoPlayerを使用します。 v3R300から利用できます。

en: Select your DataSet
ja: データセットを選択してください

en: Select your Menu Board
ja: メニューボードを選択してください

en: Selecting only one of the Authorisation Code or Client Credentials grants improves security by allowing us to revoke access tokens more effectively.
ja: 認証コードとクライアント認証のどちらか一方のみを選択することで、より効果的にアクセストークンを失効させることができ、セキュリティが向上します。

en: Selecting this option will direct you to the Add User form where you can manually
                                        create user.
ja: このオプションを選択すると、手動でユーザーを追加する[ユーザーの追加]フォームに移動します。

en: Selecting this option will remove any generic files that is are not currently linked to Displays. This process cannot be reversed.
ja: このオプションを選択すると、現在ディスプレイにリンクされていない一般的なファイルはすべて削除されます。このプロセスを元に戻すことはできません。

en: Selecting this option will remove any media that is not currently being used in Layouts or linked to Displays. This process cannot be reversed.
ja: このオプションを選択すると、現在レイアウトで使用されていない、またはディスプレイにリンクされていないメディアが削除されます。このプロセスを元に戻すことはできません。

en: Semicolon
ja: セミコロン

en: Send Command
ja: コマンド送信

en: Send Reset
ja: リセットを送信

en: Send Schedule in advance?
ja: 事前にスケジュールを送信しますか？

en: Send files in advance?
ja: 事前にファイルを送信しますか？

en: Send progress while downloading
ja: ダウンロード中に進行状況を送信する

en: Send repeat Display Timeouts
ja: ディスプレイタイムアウトを繰り返し送信

en: Sending email address
ja: 送信Eメールアドレス

en: Sending email address in CMS Settings is not configured
ja: CMS設定でのEメールアドレスの送信が構成されていません

en: Sending email name
ja: 送信Eメール名

en: September
ja: 9 月

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Series Identifier
ja: シリーズ識別子

en: Server Key
ja: サーバーキー

en: Server Mode
ja: サーバーモード

en: Session
ja: PHP Session

en: Session has expired, please log in again
ja: セッションの有効期限が切れました。もう一度ログインしてください

en: Sessions
ja: セッション

en: Set Bandwidth
ja: 帯域幅を設定する

en: Set Default Layout
ja: デフォルトレイアウトを設定

en: Set Expiry Dates
ja: 有効期限を設定

en: Set Home Folder
ja: ホームフォルダを設定

en: Set View, Edit and Delete Sharing for Widgets and Regions
ja: ウィジェットとリージョンの共有の表示、編集、削除を設定する

en: Set a duration?
ja: 期間を設定

en: Set a future date and time to end the schedule. Leave blank to run indefinitely.
ja: 将来の日時を設定して、スケジュールを終了します。無期限に実行するには、空白のままにします。

en: Set a future date and time to run this report. Leave blank to run from the next collection point.
ja: レイアウトデザイナの既存のレイアウトからテンプレートを追加することもできます。

en: Set a home folder for a user
ja: ユーザーのホームフォルダを設定する

en: Set a home folder to use as the default folder for new content.
ja: 新しいコンテンツのデフォルトフォルダとして使用するホームフォルダを設定します。

en: Set a priority for this DMA. Higher priorities take precedence.
ja: このDMAの優先順位を設定します。高い優先順位が優先されます。

en: Set access to any device that uses the monitors USB port. Set to ‘False’ the monitor will not accept input or read from USB ports.
ja: モニターのUSBポートを使用するデバイスへのアクセスを設定します。 「False」に設定すると、モニターはUSBポートからの入力または読み取りを受け付けません。

en: Set access to the monitor settings via the remote control. Set To ‘False’ the remote control will not change the volume, brightness etc of the monitor.
ja: リモコンでモニター設定へのアクセスを設定します。 「False」に設定すると、リモコンはモニターの音量、明るさなどを変更しません。

en: Set as Home
ja: ホームに設定

en: Set dimensions to be used for the Player window ensuring that they do not exceed the actual screen size. Enter the following values representing the pixel sizings for; Left,Top,Width,Height. This requires a Player Restart to action.
ja: プレーヤーウィンドウに使用するサイズを設定して、実際の画面サイズを超えないようにします。のピクセルサイズを表す次の値を入力します。左、上、幅、高さ。これには、プレーヤーの再起動が必要です。

en: Set home folder
ja: ホームフォルダを設定

en: Set intended orientation for the Menu, this is for filtering templates only.
ja: メニューの意図した方向を設定します。これはテンプレートのフィルタリング専用です。

en: Set intended orientation for this Media, this is for filtering purpose only.
ja: メニューの意図した方向を設定します。これはテンプレートのフィルタリング専用です。

en: Set the Default Settings for Proof of Play statistics to apply to all Displays. This can be toggled off by using Display Profiles.
ja: すべてのディスプレイに適用するように、実行証明のデフォルトを設定します。これは、ディスプレイプロファイルを使用してオフに切り替えることができます。

en: Set the Default setting to use for the level of collection for Proof of Play Statistics to be applied to Layouts / Media and Widget items.
ja: レイアウト/メディアおよびウィジェット項目に適用される実行証明の収集レベルに使用するデフォルトを設定します。

en: Set the Player Version to install, making sure that the selected version is suitable for your device
ja: インストールするプレーヤーのバージョンを設定し、選択したバージョンがデバイスに適していることを確認します。

en: Set the allowed key input for the monitor.
ja: モニターに許可されるキー入力を設定します。

en: Set the default timezone for the application
ja: アプリケーションのデフォルトのタイムゾーンを設定します。

en: Set the device time using the CMS. Only available on rooted devices or system signed players.
ja: CMSの時刻を使用してデバイスの時刻を設定します。接続デバイスまたはシステムに署名したプレーヤーでのみ利用可能です。

en: Set the duration of all Widgets in the Playlist to a specific value in seconds. Leave empty to use each Widget duration.
ja: プレイリスト内のすべてのウィジェットの期間を秒単位の特定の値に設定します。各ウィジェットの期間を使用するには、空のままにします。

en: Set the font size
ja: 文字サイズを設定

en: Set the font size for all text that will show on the chart.
ja: チャートに表示されるすべての文字の文字サイズを設定します。

en: Set the level of collection for Proof of Play Statistics to be applied to selected Layouts / Media and Widget items.
ja: 選択したレイアウト/メディアおよびウェジットに適用される実行証明の集約レベルを設定します。

en: Set the level of logging the CMS should record. In production systems "error" is recommended.
ja: CMSが記録するログ記録のレベルを設定します。プロダクションシステムでは「エラー」をお勧めします。

en: Set the level of the resting log level. The CMS will revert to this log level after an elevated period ends. In production systems "error" is recommended.
ja: 復帰時のログレベルのレベルを設定します。期間の経過後、CMSはこのログレベルに戻ります。プロダクションシステムでは「エラー」をお勧めします。

en: Set the orientation of the device (portrait mode will only work if supported by the hardware) Application Restart Required.
ja: デバイスの向きを設定します（ポートレートモードはハードウェアでサポートされている場合にのみ機能します）。アプリケーションの再起動が必要です。

en: Set the owner of this Application. If you are not an admin you will not be able to reverse this action.
ja: このアプリケーションの所有者を設定してください。あなたが管理者でない場合は、この操作を元に戻すことはできません。

en: Set the scale for the text element on the calendar.
ja: カレンダーの文字サイズを設定します。

en: Set this by using the row menu and selecting Default Layout, use the drop down to select the Layout to use.
ja: 行メニューを使用して[デフォルトレイアウト]を選択し、ドロップダウンを使用して使用するレイアウトを選択して、これを設定します。

en: Set to expire
ja: 期限切れに設定

en: Set to start
ja: 開始するように設定

en: Sets the default user type selected when creating a user. We recommend that this is set to User
ja: ユーザー作成時に選択されたデフォルトのユーザータイプを設定します。これをUserに設定することをお勧めします。

en: Sets the event priority - events with the highest priority play in preference to lower priority events.
ja: イベントの優先順位を設定します。優先順位が最も高いイベントは、優先順位の低いイベントより優先されます。

en: Setting
ja: 設定

en: Setting Spots to 0 will omit the first Playlist from the play order, and will be used as a Spot Fill option.
ja: スポットを0に設定すると、再生順序から最初のプレイリストが省略され、スポットフィルオプションとして使用されます。

en: Setting for enabling statistic collection
ja: 統計収集を有効にするための設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings File System Permissions
ja: 設定ファイルシステムのアクセス許可

en: Settings Profile?
ja: プロファイルを設定

en: Settings Updated
ja: 設定を更新しました

en: Shadow
ja: シャドウ

en: Share
ja: 共有

en: Share of Voice
ja: 声のシェア

en: Share of Voice must be a whole number between 0 and 3600
ja: シェアオブボイスは0から3600までの整数でなければなりません

en: Share option Updated
ja: 共有オプションが更新されました

en: Shared with:
ja: 共有:

en: Sharing
ja: 共有

en: Sharing Colouring
ja: 着色の共有

en: Sharing for %objectName%
ja: %objectName%の共有

en: Sharing form requested without an object
ja: オブジェクトなしでリクエストされた共有フォーム

en: Sharing requested without an entity
ja: エンティティなしで共有が要求されました

en: Sharpness
ja: シャープネス

en: Shelf-edge Display
ja: セルフエッジディスプレイ

en: Shell Command
ja: シェルコマンド

en: Shell Command Allow List
ja: シェルコマンド許可リスト

en: Shift+Enter will drop a single line. Enter alone starts a new paragraph.
ja: Shift + Enterを押すと1行削除されます。単独で入力すると新しい段落が始まります。

en: Short
ja: 短い

en: Should Displays be forced to use HTTPS connection to the CMS?
ja: ディスプレイはCMSへのHTTPS接続を使用するように強制する必要がありますか？

en: Should Hashtags (#something) be removed from the Tweet Text?
ja: ハッシュタグ（#something）をツイートテキストから削除する必要がありますか？

en: Should Layouts be automatically Published?
ja: レイアウトは自動的に公開する必要がありますか？

en: Should Microsoft PowerPoint be Enabled? The Player will need PowerPoint installed to Display PowerPoint files.
ja: Microsoft PowerPointを有効にする必要がありますか。プレイヤーには、PowerPointファイルを表示するためにPowerPointがインストールされている必要があります。

en: Should URLs be removed from the Tweet Text? Most URLs do not compliment digital signage.
ja: ツイートテキストからURLを削除する必要がありますか。ほとんどのURLはデジタルサイネージを補完するものではありません。

en: Should Videos we fail to play be blacklisted and no longer attempted?
ja: 再生できなかった動画をブラックリストに載せて、今後試行しないようにする必要がありますか？

en: Should events with descriptions display them?
ja: 説明付きのイベントはそれらを表示する必要がありますか？

en: Should items be shown side by side?
ja: 項目を並べて表示する必要がありますか？

en: Should members of this Group receive Display notifications for Displays they have permission to see?
ja: このグループのメンバーは、許可されたディスプレイのディスプレイ通知を受信する必要がありますか？

en: Should members of this Group receive system notifications?
ja: このグループのメンバーはシステム通知を受け取るべきですか？

en: Should mentions (@someone) be removed from the Tweet Text?
ja: ツイートのテキストからメンション（@someone）を削除する必要がありますか？

en: Should new Video Widgets default to Muted?
ja: 新しいビデオウィジェットはデフォルトでミュートにする必要がありますか？

en: Should retweets be filtered?
ja: リツイートをフィルタリングする

en: Should the CMS send an email if a display is in an error state every time maintenance runs?
ja: メンテナンスが実行されるたびにディスプレイがエラー状態になった場合、CMSはEメールを送信する必要がありますか？

en: Should the CMS send anonymous statistics to help improve the software?
ja: ソフトウェアの改善に役立つように、CMSから匿名の統計を送信する必要がありますか？

en: Should the CMS send future schedule information to Players?
ja: CMSは将来のスケジュール情報をプレーヤーに送信する必要がありますか？

en: Should the CMS use Apache X-Sendfile, Nginx X-Accel, or PHP (Off) to return the files from the library?
ja: CMSは、ライブラリからファイルを返すためにApache X-Sendfile、Nginx X-Accel、またはPHP（Off）のどちらを使用するべきですか？

en: Should the Dashboard show latest news? The address is provided by the theme.
ja: ダッシュボードに最新のニュースを表示する必要がありますか？アドレスはテーマによって提供されます。

en: Should the DataSet data be truncated even if no new data is pulled from the source?
ja: ソースから新しいデータがプルされていない場合でも、データセットデータを切り捨てる必要がありますか？

en: Should the Player information screen require the CTRL key?
ja: プレーヤー情報画面にはCTRLキーが必要ですか？

en: Should the Player try to use Multiple Video Decoders when preparing and showing Video content.
ja: プレーヤーがビデオコンテンツを準備および表示するときに複数のビデオデコーダーを使用する必要があります。

en: Should the Table headings be shown?
ja: 表の見出しを表示する必要がありますか？

en: Should the Widget be shown with a transparent background? Also requires the embedded content to have a transparent background.
ja: ウィジェットは透明な背景で表示する必要がありますか？また、埋め込まれたコンテンツの背景が透明である必要があります。

en: Should the application icon be shown in the task bar?
ja: アプリケーションアイコンをタスクバーに表示しますか？

en: Should the application send proof of play stats to the CMS.
ja: アプリケーションがCMSに実行証明を送信しますか

en: Should the audio loop if it finishes before the widget has finished?
ja: ウィジェットが終了する前にオーディオが終了した場合、オーディオはループしますか

en: Should the calendar show a marker for the current time?
ja: カレンダーに現在の時刻のマーカーを表示する必要がありますか？

en: Should the clock show seconds or not?
ja: 時計は秒を表示する必要がありますか？

en: Should the currently unavailable products appear in the menu?
ja: 現在利用できない製品をメニューに表示する必要がありますか？

en: Should the date sort applied to the feed be disabled?
ja: フィードに適用されている日付の並べ替えを無効にする必要がありますか？

en: Should the embedded content be scaled along with the layout?
ja: 埋め込みコンテンツはレイアウトに合わせて拡大縮小する必要がありますか？

en: Should the navigation side bar be hidden for this User?
ja: このユーザーのナビゲーションサイドバーを非表示にしますか？

en: Should the notification be emailed?
ja: 通知をEメールで送信する必要がありますか？

en: Should the notification interrupt nagivation in the Web Portal? Including Login.
ja: 通知はWebポータルでの操作に割り込むべきですか？ログインを含む。

en: Should the order of the feed be randomised? When enabled each time the Widget is shown the items will be randomly shuffled and displayed in a random order.
ja: フィードの順番はランダムにするべきですか？ウィジェットが表示されるたびに有効にすると、項目はランダムにシャッフルされ、ランダムな順序で表示されます。

en: Should the player forcefully terminate the command after the duration specified. Leave unchecked to let the command terminate naturally.
ja: プレイヤーは指定された期間の後にコマンドを強制的に終了するべきです。コマンドを自然に終了させるには、チェックしないでください。

en: Should the selected template have a header?
ja: 選択したテンプレートにヘッダーが必要

en: Should the update command include dynamic link libraries? Only change this if your updates are failing.
ja: updateコマンドにダイナミックリンクライブラリを含めるべきですか？更新に失敗した場合にのみこれを変更してください。

en: Should the value for this Column be required?
ja: この列の値は必須ですか？

en: Should the video be muted?
ja: ビデオをミュートする

en: Should the video expand over the top of existing content and show in full screen?
ja: ビデオを既存のコンテンツの上に広げてフルスクリーンで表示する必要がありますか？

en: Should the video loop if it finishes before the provided duration?
ja: 提供された期間より前に終了した場合、ビデオはループするべきですか？

en: Should this Event Repeat by Day of the month (eg. Monthly on Day 21) or by a Weekday in the month (eg. Monthly on the third Thursday)
ja: このイベントは、月の日（例：21日目の月ごと）または月の日（例：3日目の木曜日）で繰り返す必要がありますか。

en: Should this Event Repeat by Day of the month (eg. Monthly on Day 21) or by a Weekday in the month (eg. Monthly on the third Thursday).
ja: このイベントは、月のうちの日（例：21日目の毎月）または毎月の平日（例：3日目の木曜日）で繰り返す必要があります。

en: Should this Product appear as available?
ja: この製品を利用可能として表示しますか？

en: Should this User Group be available for selection when creating a New User via the onboarding form?
ja: 登録フォームを使用して新しいユーザーを作成するときに、このユーザーグループを選択できるようにする

en: Should this User be forced to change password next time they log in?
ja: このユーザーは、次回ログイン時にパスワードの変更を強制されるべきですか？

en: Should this User receive Display notifications for Displays they have permission to see?
ja: このユーザーは、自分が見る権限を持つディスプレイの通知を受け取るべきですか？

en: Should this User receive system notifications?
ja: このユーザーはシステム通知を受け取るべきですか？

en: Should this User see the new user guide when they log in?
ja: このユーザーはログイン時に新しいユーザーガイドを見るべきですか？

en: Should this User see the new user guide when they log in? This will be set to hidden if the User has dismissed the guide themselves.
ja: このユーザーには、ログイン時に新しいユーザーガイドを表示しますか？ユーザーが自分でガイドを解除した場合、これは非表示に設定されます。

en: Should this Widget be loaded entirely off screen so that it is ready when shown? Dynamic content will start running off screen.
ja: このウィジェットは、表示準備ができるように、完全に画面外にロードする必要がありますか？動的コンテンツは画面外に表示されます。

en: Should this display be tested against the global time out or the Player collection interval?
ja: このディスプレイは、グローバルタイムアウトまたはプレーヤーの収集間隔に対してテストする必要がありますか？

en: Should this event be location aware? Enable this checkbox and select an area by drawing a polygon or rectangle layer on the map below.
ja: このイベントは場所を認識する必要がありますか？このチェックボックスを有効にし、下のマップにポリゴンまたは長方形のレイヤーを描画して領域を選択します。

en: Should this event have an order?
ja: このイベントには順序が必要ですか？

en: Should this layout only be shown on selected day parts?
ja: このレイアウトは、選択された配信時間帯にのみ表示されるべきですか？

en: Should users with View sharing on displays be allowed to schedule to them?
ja: ディスプレイでビューを共有しているユーザーは、スケジュールを設定できるようにする必要がありますか？

en: Should we allow access to the Player Embedded Web Server from WAN? You may need to adjust the device firewall to allow external traffic
ja: WANからのプレイヤー組み込みのWebサーバーへのアクセスを許可する必要がありますか？外部トラフィックを許可するために、デバイスのファイアウォールを調整する必要がある場合があります

en: Should we connect to this partners test or production system?
ja: このパートナーのテストシステムと本番システムのどちらに接続すべきなのか？

en: Should we copy all file and layout assignments to the new Display Group?
ja: すべてのファイルとレイアウトの割り当てを新しい表示グループにコピーする必要がありますか？

en: Should we copy all members to the new Display Group?
ja: すべてのメンバーを新しいディスプレイグループにコピーする必要がありますか？

en: Should we copy all tags to the new Display Group?
ja: すべてのタグを新しい表示グループにコピーする必要がありますか？

en: Should we copy all the row data from the original dataSet?
ja: 元のデータセットからすべての行データをコピーする必要がありますか。

en: Should we decode the HTML entities in this feed before parsing it?
ja: 解析する前に、このフィードのHTMLエンティティをデコードする必要がありますか？

en: Should we merge content of the original folder into the selected folder?
ja: 元のフォルダのコンテンツを選択したフォルダにマージする必要がありますか？

en: Should we reverse the order of the feed items?
ja: フィード項目の順序を逆にする必要がありますか？

en: Show
ja: 表示

en: Show All
ja: すべて表示する

en: Show All option does not work for this filter, one or more specific Display/Display Group need to be selected!
ja: このフィルターでは[すべて表示]オプションは機能しません。1つ以上の特定のディスプレイ/ディスプレイグループを選択する必要があります。

en: Show Content From
ja: コンテンツの表示

en: Show Environment checks
ja: 環境チェックを表示

en: Show Full Screen?
ja: 全画面表示

en: Show Layout Designer tour
ja: レイアウトデザイナーツアーを表示

en: Show Layouts active on the selected Display / Display Group
ja: 選択したディスプレイ/ディスプレイグループでアクティブなレイアウトを表示

en: Show Seconds?
ja: 秒を表示しますか？

en: Show Synchronise this Event checkbox on applicable events?
ja: 該当するイベントに[このイベントを同期する]チェックボックスを表示しますか？

en: Show System tags?
ja: システムタグを表示しますか？

en: Show Unavailable Products?
ja: 利用できない商品を表示

en: Show _MENU_ entries
ja: _MENU_ 項目を表示

en: Show all items
ja: すべての項目を表示

en: Show as a filter option on the Data Entry Page?
ja: データ入力ページにフィルタオプションとして表示しますか？

en: Show category images?
ja: カテゴリ画像を表示

en: Show command preview!
ja: コマンドプレビューを表示！

en: Show current events and hide all other events from the feed
ja: 現在のイベントを表示し、フィードから他のすべてのイベントを非表示にします

en: Show event Layout regardless of User permission?
ja: ユーザー許可に関わらずイベントレイアウトを表示しますか？

en: Show event description?
ja: イベントの説明を表示

en: Show existing recovery codes
ja: 既存のリカバリコードを表示する

en: Show header?
ja: ヘッダーを表示

en: Show inner digital clock?
ja: 内側のデジタル時計を表示しますか？

en: Show items belong to a report.
ja: レポートに属する項目を表示します。

en: Show items owned by the selected User.
ja: 選択したユーザーが所有する項目を表示します。

en: Show items owned by users in the selected User Group.
ja: 選択したユーザーグループのユーザーが所有する項目を表示します。

en: Show items side by side?
ja: 項目を並べて表示する

en: Show items which match the provided code
ja: 入力されたコードに一致する項目を表示する

en: Show label?
ja: ラベルを表示しますか？

en: Show legend?
ja: 凡例を表示

en: Show more
ja: さらに表示

en: Show now marker?
ja: 現在マーカーを表示

en: Show only current events?
ja: 現在のイベントのみを表示

en: Show only tags with values?
ja: 値のあるタグのみを表示しますか？

en: Show product images?
ja: 商品画像を表示

en: Show raw body data
ja: 生のボディデータを表示する

en: Show raw data
ja: 生データを表示する

en: Show raw headers
ja: 生のヘッダーを表示する

en: Show seconds hand?
ja: 秒針を表示しますか？

en: Show steps?
ja: ステップを表示しますか？

en: Show the Logo on report exports?
ja: レポートのエクスポートにロゴを表示しますか？

en: Show the icon in the task bar?
ja: タスクバーにアイコンを表示

en: Show the table headings?
ja: 表の見出しを表示

en: Show tour!
ja: ツアー

en: Show when onboarding a new user?
ja: 新しいユーザーを登録するときに表示

en: Show/Hide Tooltips
ja: ツールチップの表示/非表示

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ja: 0項目中 0から０を表示中

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ja: 全_TOTAL_ 項目中   _START_ から_END_ を表示中

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: SimpleXML
ja: OpenSSL

en: SimpleXML is used to parse RSS feeds and other XML data sources
ja: SimpleXMLはRSSフィードや他のXMLデータソースを解析するために使用されます

en: Simplified Chinese
ja: 簡体字中国語

en: Single Display
ja: シングルディスプレイ

en: Size
ja: サイズ

en: Size (bytes)
ja: サイズ（バイト）

en: Size and coordinates must be generic
ja: サイズと座標は一般的でなければなりません

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Smart Mirror
ja: スマートミラー

en: Snippets
ja: スニペット

en: Snowing
ja: 雪

en: Something went wrong: target region is not available in the current layout
ja: 問題が発生：対象の領域は現在のレイアウトでは使用できません。

en: Sorry but a file based Widget must be assigned not created
ja: 申し訳ありませんが、ファイルベースのウィジェットは作成されずに割り当てられる必要があります

en: Sorry the form has expired. Please refresh.
ja: 申し訳ありませんが、フォームの有効期限が切れています。リフレッシュしてください。

en: Sorry there has been an unknown error.
ja: 不明なエラーが発生しました。

en: Sorry there is an error with this request, cannot set inherited permissions
ja: このリクエストにエラーがあり継承された権限を設定できません

en: Sorry this account does not exist or cannot be authenticated.
ja: 申し訳ありませんが、このアカウントは存在しないか、認証できません。

en: Sorry this account does not exist or does not have permission to access the web portal.
ja: 申し訳ありませんが、このアカウントは存在しないか、Webポータルにアクセスする権限がありません。

en: Sorry this function is disabled.
ja: この関数は利用できません

en: Sorry this is a corrupted upload, the file size doesn't match what we're expecting.
ja: 申し訳ありませんが、これは破損したアップロードです。ファイルサイズが予想しているサイズと一致しません。

en: Sorry we cannot delete a system connector.
ja: 申し訳ありませんが、システムコネクタを削除することはできません。

en: Sorry we could not find that page.
ja: 申し訳ありませんが、そのページが見つかりませんでした。

en: Sorry we encountered an error getting Proof of Play data, please consult your administrator
ja: 実行証明データの取得中にエラーが発生しました。管理者にご相談ください

en: Sorry we encountered an error getting total number of Proof of Play data, please consult your administrator
ja: 実行証明データの合計数の取得中にエラーが発生しました。管理者にご相談ください

en: Sorry you cannot add a sub-playlist to the Drawer
ja: サブプレイリストをドロワーには追加できません

en: Sorry, Fonts do not have any editable properties.
ja: フォントには編集可能なプロパティがありません

en: Sorry, no items have been selected.
ja: 申し訳ありません、項目は選択されていません。

en: Sorry, no modules available to install
ja: インストールするモジュールがありません

en: Sorry, you are not allowed to directly access this page.
ja: このページへのアクセスは許可されていません。

en: Sort?
ja: ソート

en: Source
ja: ソース

en: South
ja: 南

en: South East
ja: 南東

en: South West
ja: 南西

en: Space
ja: スペース

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Specified Media item is not in use.
ja: 指定メディア項目は使用されていません。

en: Specified Playlist item is not in use.
ja: 指定されたプレイリスト項目は使用されていません。

en: Speed
ja: 速度

en: Spend
ja: 消費

en: Spot Fill
ja: スポットフィル

en: Spot Length
ja: スポット長

en: Spot length must be empty, 0 or a positive number
ja: スポット長は空、0、または正の数である必要があります

en: Spots
ja: スポット

en: Square
ja: 四角形

en: Standard
ja: 標準

en: Start
ja: 開始

en: Start Date
ja: 開始日

en: Start Import
ja: インポートを開始

en: Start Replace
ja: 置換開始

en: Start Time
ja: 開始時刻

en: Start Upload
ja: アップロードを開始

en: Start again
ja: 再開

en: Start and end time will be defined by the daypart's configuration for this day of the week. Use a repeating schedule to apply this event over multiple days
ja: 開始時間と終了時間は、この曜日の配信時間帯の設定によって定義されます。繰り返し予定を使用して、このイベントを複数日にわたって適用する

en: Start by clicking on <b>Layouts</b> under the Design section of the main menu.
ja: メインメニューの[デザイン]セクションの下にある[<b>レイアウト</b>]をクリックして開始します。

en: Start by clicking on Schedule on the main menu.
ja: メインメニューの[スケジュール]をクリックして開始します。

en: Start delay for device start up
ja: デバイス起動後の遅延時間

en: Start during device start up?
ja: デバイスの起動時に開始します

en: Start of the Feed
ja: フィードの開始

en: Start time
ja: 開始時刻

en: Start time cannot be earlier than today
ja: 開始時刻を今日より早くすることはできません

en: Start upload
ja: アップロードを開始

en: Start/End time are empty or in an incorrect format
ja: 開始/終了時刻が空か、形式が正しくありません

en: Statistics
ja: 統計

en: Stats Archive
ja: 統計アーカイブ

en: Stats Export %s to %s - %s
ja: 統計は%sを%sにエクスポートします-%s

en: Stats need to be enabled on the Displays and Layouts selected on this campaign
ja: このキャンペーンで選択されたディスプレイとレイアウトで統計情報を有効にする必要があります。

en: Stats?
ja: 統計

en: Status
ja: ステータス

en: Status Dashboard
ja: ステータスダッシュボード

en: Status Dashboard Widget
ja: ステータスダッシュボードウィジェット

en: Status Dashboard showing key platform metrics, suitable for an Administrator.
ja: 管理者に適した主要なプラットフォームメトリックを示すステータスダッシュボード。

en: Status Dashboard showing key platform metrics, usually for an administrator.
ja: ステータスダッシュボード：通常は管理者向けで、主要なプラットフォームメトリックを表示する。

en: Status Pending
ja: ステータス保留

en: Steps colour
ja: ステップの色

en: Stock Symbols
ja: 株式シンボル

en: Stocks
ja: 株式

en: Stocks Module
ja: 株式モジュール

en: Stop Bits:
ja: ストップビット：

en: Stop Layout preview
ja: レイアウトプレビューの停止

en: Stop Syncing
ja: 同期を停止

en: Stop the player PC power management from Sleeping the PC
ja: プレーヤーのPCの電源管理がスリープ状態にならないようにする

en: Storage Available
ja: 利用可能なストレージ

en: Storage Free %
ja: ストレージ空き容量％

en: Storage Total
ja: ストレージ合計

en: Store HTML resources on the Internal Storage?
ja: HTMLリソースを内部ストレージに保存しますか？

en: Store all HTML resources on the Internal Storage? Should be selected if the device cannot display text, ticker, dataset media.
ja: すべてのHTMLリソースを内部ストレージに保存しますか？デバイスがテキスト、ティッカー、データセットメディアを表示できない場合に選択する必要があります。

en: Stored Command
ja: 保存されたコマンド

en: Stored Command: %s
ja: 格納されたコマンド：%s

en: Stretch
ja: ストレッチ

en: String
ja: 文字列

en: Strip Tags
ja: ストリップタグ

en: Style
ja: スタイル

en: Style Sheet
ja: スタイルシート

en: Sub-Playlist
ja: サブプレイリスト

en: Sub-Playlist: %s
ja: サブプレイリスト：%s

en: Subject
ja: 件名

en: Substitute
ja: 代替

en: Success
ja: 成功

en: Success! Your Layout is now ready for to be scheduled to Displays / Display Groups!
ja: 成功！これで、レイアウトをディスプレイ/ディスプレイグループにスケジュールする準備が整いました。

en: Summarize
ja: 要約する

en: Summarize: Values in this field will be summarized and stored in one column.
ja: 要約：このフィールドの値は要約され、1列に格納されます。

en: Summary Column
ja: 要約列

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Super Admin
ja: スーパー管理者

en: Super Resolution
ja: 超解像

en: Support for uploading large files is recommended.
ja: 大きなファイルのアップロードをサポートすることをお勧めします。

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Switched to Debug Mode
ja: デバッグモードへ切り替え

en: Switched to Normal Mode
ja: 通常モードへ切り替え

en: Synchronise this event?
ja: この予定を同期

en: System
ja: システム

en: System User
ja: システムユーザー

en: TODAY
ja: 今日

en: TV / Panel
ja: TV/パネル

en: Tab
ja: タブ

en: Tablet
ja: タブレット

en: Tag
ja: タグ

en: Tag filter
ja: タグフィルタ

en: Tag must be between 1 and 50 characters
ja: タグは1〜50文字である必要があります

en: Tag not found
ja: タグが見つかりません

en: Tag this media. Comma Separated.
ja: このメディアにタグ。カンマ区切り。

en: Tag value
ja: タグの値

en: Tagged %s
ja: タグ付けされた%s

en: Tagging
ja: タグ付け

en: Tags
ja: タグ

en: Tags Edited
ja: 編集されたタグ

en: Tags for this Campaign - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
ja: このキャンペーンのタグ - カンマで区切られたタグの文字列、またはタグ|値の形式です。関連する値を持つタグを選択した場合、その値は以下で選択できるように表示されます。

en: Tags for this Display - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
ja: このディスプレイのタグ - カンマで区切られたタグの文字列、またはタグ|値の形式。関連する値を持つタグを選択した場合、その値は以下で選択できるように表示されます。

en: Tags for this Display Group - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
ja: このディスプレイ・グループのタグ - カンマで区切られたタグの文字列、またはタグ|値の形式。関連する値を持つタグを選択した場合、その値は以下で選択できるように表示されます。

en: Tags for this Layout - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
ja: このレイアウトのタグ - カンマで区切られたタグの文字列、またはタグ|値の形式。関連する値を持つタグを選択した場合、その値は以下で選択できるように表示されます。

en: Tags for this Media - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
ja: このメディアのタグ - カンマで区切られたタグの文字列、またはタグ|値の形式。関連する値を持つタグを選択した場合、その値は以下で選択できるように表示されます。

en: Tags for this Playlist - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
ja: このプレイリストのタグ - カンマで区切られたタグの文字列、またはタグ|値の形式です。関連する値を持つタグを選択した場合、その値は以下で選択できるように表示されます。

en: Tags for this Template - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
ja: このテンプレートのタグ - カンマで区切られたタグの文字列、またはタグ|値の形式。関連する値を持つタグを選択した場合、その値は以下で選択できるように表示されます。

en: Take items from the
ja: 項目の取得

en: Take the items from the beginning or the end of the list
ja: リストの先頭または末尾から項目を取り出す

en: Target
ja: 目標

en: Target Region
ja: 目標のリージョン

en: Target Type
ja: ターゲット

en: Target region set
ja: 対象のリージョンを設定

en: Task
ja: タスク

en: Task with class name %s not found
ja: クラス名%sのタスクが見つかりません

en: Tasks
ja: タスク

en: TeamViewer Serial
ja: チームビューアシリアル

en: TeamViewer to this Display
ja: このディスプレイへのチームビューワ

en: Template
ja: テンプレート

en: Template Colours
ja: テンプレートの色

en: Template Missing
ja: テンプレートが見つかりません

en: Template not found, please edit the Widget and select another.
ja: テンプレートが見つかりません。ウィジェットを編集して別のウィジェットを選択してください。

en: Templates
ja: テンプレート

en: Terminate the command once the duration elapses?
ja: 期間が経過したらコマンドを終了

en: Terms
ja: 利用規約

en: Terms URL
ja: 利用条件のURL

en: Test
ja: テスト

en: Test data URL
ja: データ取得URLをテスト

en: Test mode?
ja: テストモード？

en: Tetum
ja: テトゥム語

en: Text
ja: テキスト

en: Text Colour
ja: 文字の色

en: Text direction
ja: テキストの向き

en: Text scale
ja: 文字サイズ

en: Text. With Directional Controls.
ja: テキスト。方向制御付き。

en: Thai
ja: タイ語

en: Thank you for choosing %themeName%. This installation wizard will take you through
                    setting up %themeName% one step at a time. There are 6 steps in total, the first one is below.
ja: %themeName%を選択していただきありがとうございます。このインストールウィザードでは、一度に1ステップずつ％themeName％を設定します。全部で6つのステップがあります、最初のものは以下です。

en: That is not a valid date interval, please use natural language such as 1 week
ja: 有効な期間ではありません。1weekなどの自然言語を使用してください\

en: That's it!
ja: 全て完了です！

en: The %productName% system comprises a central content management system (the CMS you are currently logged into) and Player software to download content from the CMS and play on screens.
ja: %productName%システムは、中央のコンテンツ管理システム（現在ログインしているCMS）と、CMSからコンテンツをダウンロードして画面で再生するためのプレーヤーソフトウェアで構成されています。

en: The Add Display (code) button allows for connection to the CMS by providing a 6 character 'Activation Code' shown on the Player screen, for supported Players. Please refer to the documentation for more information.
ja: [ディスプレイの追加（コード）]ボタンを使用すると、サポートされているプレーヤーに対して、プレーヤー画面に表示される6文字の「アクティベーションコード」を入力することにより、CMSに接続できます。詳細については、ドキュメントを参照してください。

en: The Address of this Display
ja: このディスプレイの設置アドレス

en: The Allergy Information for this Menu Board Product
ja: このメニューボード製品のアレルギー情報

en: The Authentication information for this proxy. username:password
ja: このプロキシの認証情報。ユーザー名:パスワード

en: The CMS has already been installed. Please contact your system administrator.
ja: CMSはすでにインストールされています。システム管理者に連絡してください。

en: The CMS is temporarily off-line as an upgrade is in progress. Please check with your system administrator for updates or refresh your page in a few minutes.
ja: アップグレードが進行中のため、CMSは一時的にオフラインです。更新についてシステム管理者に確認するか、数分でページを更新してください。

en: The CMS main menu allows for navigation to all key areas.
ja: CMSのメインメニューでは、すべてのキーエリアに移動できます。

en: The CMS may not be working as expected because MySQL BINLOG format is set to STATEMENT. This can effect sessions and should be set to ROW or MIXED.
ja: MySQL BINLOGフォーマットがSTATEMENTに設定されているため、CMSが期待どおりに機能していない可能性があります。これはセッションに影響を与える可能性があるため、ROWまたはMIXEDに設定する必要があります。

en: The Category for this Help Link
ja: このヘルプリンクのカテゴリ

en: The Code identifier for this Menu Board
ja: このメニューボードのコード識別子

en: The Code identifier for this Menu Board Category
ja: このメニューボードカテゴリのコード識別子

en: The Code identifier for this Menu Board Product
ja: このメニューボード製品のコード識別子

en: The Code number of this installer file, this should be correctly populated on upload, otherwise adjust it here
ja: このインストーラファイルのコード番号。アップロード時に正しく入力されているはずです。それ以外の場合はここで調整します。

en: The Command String for this Command on this display
ja: このディスプレイにたいするコマンドのコマンド文字列

en: The Command String for this Command. An override for this can be provided in Display Settings.
ja: このコマンドのコマンド文字列。これに対するオーバーライドは、ディスプレイ設定で設定できます。

en: The DataSet results can be filtered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated filter be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
ja: データセットの結果は、どの列でもフィルタリング設定できます。現在の行の末尾にあるプラスアイコンを選択して、新しいフィールドを追加できます。より複雑なフィルタが必要な場合は、詳細チェックボックスをチェックして、カスタムSQL構文を入力してください。

en: The DataSet results can be ordered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated order be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
ja: データセットの内容は、任意の列で並べ替えできます。現在の行の末尾にあるプラスアイコンを選択して、新しいフィールドを追加できます。より複雑な順序が必要な場合は、チェックボックスを選択をチェックし、カスタムSQL構文を入力できます。

en: The DataSet you select here will be processed in advance and have its values available for subsitution in the data to add to this request on the Remote tab.
ja: ここで選択したデータセットは事前に処理され、[リモート]タブでこの要求に追加するためにデータ内の代入に使用できる値があります。

en: The DataType of the Intended Data
ja: 対象データのデータタイプ

en: The Date Format to use when displaying dates in the CMS.
ja: CMSに日付を表​​示するときに使用する日付形式。

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
ja: ディスクプレイのデフォルトレイアウトがコンテンツを含んでおりません。

en: The Default Layout to display where there is no other content scheduled. If left empty with no other content scheduled the splash screen will be displayed
ja: 他のコンテンツがスケジュールされていない場所に表示するデフォルトのレイアウト。他のコンテンツがスケジュールされていない状態で空のままにすると、スプラッシュ画面が表示されます

en: The Description for this Menu Board Product
ja: このメニューボード製品の説明

en: The Display Group being edited is in bold. The list is ordered so that items above the current Display Group are its ancestors and items below are its descendants.
ja: 編集中のディスプレイグループは太字で表示されています。現在のディスプレイグループの上の項目がその親であり、下の項目がその子であるように、リストは順序付けされています。

en: The Email Address for this user.
ja: ユーザーのEメールアドレス

en: The Extensions allowed on files uploaded using this module. Comma Separated.
ja: このモジュールを使用してアップロードされたファイルに許可されている拡張子。カンマ区切り。

en: The Height for this Resolution
ja: このレゾリューションの高さ

en: The Height of the Display Window. 0 means full height.
ja: 表示ウィンドウの高さ0は全高を意味します

en: The IP address of the remote host's broadcast address (or gateway)
ja: リモートホストのブロードキャストアドレス（またはゲートウェイ）のIPアドレス

en: The Intent Action to use for requesting a screen shot. Leave empty to natively create an image from the player screen content.
ja: スクリーンショットを要求するために使用するインテントアクション。プレーヤー画面のコンテンツからネイティブにイメージを作成するには、空のままにします。

en: The Languages supported in this display location
ja: このディスプレイの位置でサポートされている言語

en: The Latitude for this widget
ja: このウィジェットの緯度

en: The Latitude of this display
ja: このディスプレイの緯度

en: The Latitude to apply for any Geo aware Previews
ja: 位置を意識したプレビューに適用する緯度

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
ja: ライブラリの場所として指定されたディレクトリが空ではありませんでした。空のディレクトリを指定してください。

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
ja: ライブラリの場所として指定されたディレクトリが書き込み可能になっていません。Webサーバ上のパーミッションを変更してください。

en: The Library Location you have picked is not writeable
ja: 指定したライブラリの位置は書き込み不可能です

en: The Limit for the Library Size in KB
ja: KB単位のライブラリサイズの制限

en: The Link for the RSS feed
ja: RSSフィードへのリンク

en: The Link for the iCal Feed
ja: iCalフィードへのリンク

en: The Link to open for this help topic and category
ja: このヘルプトピックとカテゴリを開くためのリンク

en: The Location (URL) of the webpage
ja: Webページの場所（URL）

en: The Location/Venue of this display
ja: このディスプレイの場所/会場

en: The Login Name of the user.
ja: ユーザーのログイン名

en: The Longitude for this widget
ja: このウィジェットの経度

en: The Longitude of this Display
ja: このディスプレイの経度

en: The Name for the copy (1 - 50 characters)
ja: コピーの名前（1〜50文字）

en: The Name for this Campaign
ja: このキャンペーンの名前

en: The Name for this Command
ja: このコマンドの名前

en: The Name for this Daypart
ja: この配信時間枠の名前

en: The Name for this Display Group
ja: このディスプレイグループの名前

en: The Name for this Display Profile
ja: このディスプレイプロファイルの名前

en: The Name for this Menu Board
ja: このメニューボードの名前

en: The Name for this Menu Board Category
ja: このメニューボードカテゴリの名前

en: The Name for this Menu Board Product
ja: このメニューボード製品の名前

en: The Name for this Tag
ja: このタグの名前

en: The Name for this Task
ja: このタスクの名前

en: The Name for this User Group
ja: このユーザーグループの名前

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
ja: ディスプレイ名称 - （50文字以内）

en: The Name of the Display - your administrator has locked this to the device name
ja: ディスプレイの名前 - 管理者がこれをデバイス名にロックしました

en: The Name of the Layout - (1 - 50 characters)
ja: レイアウトの名称 (1-50文字)

en: The Name of the Media - (1 - 50 characters)
ja: メディアの名前 - （1  -  50文字）

en: The Name of the Playlist - (1 - 50 characters)
ja: プレイリストの名前 - （1  -  50文字）

en: The Name of the Profile - (1 - 50 characters)
ja: プロファイルの名前 - （1  -  50文字）

en: The Name of the Template - (1 - 50 characters)
ja: テンプレートの名前 - （1  -  50文字）

en: The Name of the player version application, this will be displayed in Version dropdowns in Display Profile and Display
ja: プレイヤーバージョンアプリケーションの名前。これは、ディスプレイプロファイルとディスプレイのバージョンドロップダウンに表示されます。

en: The Name of this DMA - (1 - 50 characters)
ja: このDMAの名前 - (1〜50文字)

en: The Name of this item - Leave blank to use the file name
ja: この項目の名前 - ファイル名を使用するには空白のままにします

en: The Number of RSS items you want to display
ja: 表示したいRSS項目の数

en: The Number of items you want to display
ja: 表示したい項目の数

en: The Password for this user.
ja: このユーザーのパスワード。

en: The Percentage to Scale this Webpage (0 - 100)
ja: このWebページを拡大縮小する割合（0〜100）

en: The Player application needs to run on a device attached to each screen that is to be used and will connect over the network to the CMS to download any new content at regular defined intervals.
ja: プレイヤーアプリケーションは、使用する各画面に接続されたデバイスで実行する必要があり、ネットワーク経由でCMSに接続して、定義された定期的な間隔で新しいコンテンツをダウンロードします。

en: The Player linked to the submitted code, will make regular calls to our Authentication Service to retrive the CMS details and configure itself with them.
                         Your details are removed from the temporary storage once the Player is configured
ja: 送信されたコードにリンクされたプレーヤーは、認証サービスを定期的に呼び出してCMSの詳細を取得し、それを使用して自身を構成します。
    プレーヤーが設定されると、あなたの詳細は一時ストレージから削除されます

en: The Price for this Menu Board Product
ja: このメニューボード製品の価格

en: The Proxy Port
ja: プロキシポート

en: The Proxy URL
ja: プロキシURL

en: The Region dimensions cannot be empty or negative
ja: リージョンのサイズは空または負にすることはできません

en: The Screen size of this Display
ja: このディスプレイのスクリーンサイズ

en: The Text Widget will now show the updated duration for the Region in the Timeline.
ja: テキストウィジェットは、タイムラインにリージョンの更新された期間を表示します。

en: The Theme to apply to all pages by default
ja: デフォルトですべてのページに適用するテーマ。

en: The Time to Live (maxage) of the STS header expressed in seconds.
ja: 秒単位STSヘッダーの最大存続時間（maxage）

en: The Timeline will now update and show that the Text Widget has been added.
ja: タイムラインが更新され、テキストウィジェットが追加されたことが示されます。

en: The Toolbar includes buttons for you to add media items straight from your Library, apply actions using the Tools menu and assign Widgets to your Layouts.
ja: ツールバーには、ライブラリから直接メディア項目を追加したり、[ツール]メニューを使用してアクションを適用したり、ウィジェットをレイアウトに割り当てたりするためのボタンが含まれています。

en: The Topic for this Help Link
ja: このヘルプリンクのトピック

en: The Traffic Widget has not been configured yet, please ask your CMS Administrator to look at it for you.
ja: トラフィクウェジットはまだ設定されていません。CMS管理者に確認してください。

en: The Type of this Display
ja: このディスプレイの種類

en: The URL to connect to to PHONE_HOME (if enabled)
ja: PHONE_HOMEに接続するためのURL（有効な場合）

en: The URL where the %service% is hosted
ja: %service% がホストされている URL

en: The URL your players use to connect to your CMS.
ja: プレーヤーがCMSに接続するために使用するURL。

en: The User account you are using has full access to the CMS and all of its features and configuration. If you are not adding an administrator type User, then it is likely you'll want to restrict and simplify what this new User can do. <br><br>You may even want to create a simplified User for your own usage to administer the system in a way tailored to your needs.
ja: 使用しているユーザーアカウントには、CMSとそのすべての機能および構成へのフルアクセス権があります。管理者タイプのユーザーを追加しない場合は、この新しいユーザーが実行できることを制限および簡素化することをお勧めします。 <br> <br>ニーズに合わせた方法でシステムを管理するために、独自の使用法のために簡略化されたユーザーを作成することもできます。

en: The User's First Name.
ja: ユーザーの名。

en: The User's Last Name.
ja: ユーザーの姓。

en: The User's Phone Number.
ja: ユーザーの電話番号

en: The Validation String for this Command on this display
ja: このディスプレイのこのコマンドの検証文字列

en: The Validation String for this Command. An override for this can be provided in Display Settings.
ja: このコマンドの検証文字列。これに対するオーバーライドは、ディスプレイ設定で設定できます。

en: The Version number of this installer file, this should be correctly populated on upload, otherwise adjust it here
ja: このインストーラファイルのバージョン番号。アップロード時に正しく入力されているはずです。それ以外の場合はここで調整します。

en: The Video Module must have a default duration of 0 to detect the end of videos.
ja: ビデオの終わりを検出するには、ビデオモジュールのデフォルトの期間を0にする必要があります。

en: The Weather Widget has not been configured yet, please ask your CMS Administrator to look at it for you.
ja: 天気予報ウィジェットはまだ設定されていません。CMS管理者に確認してください。

en: The Width for this Resolution
ja: このレゾリューションの幅

en: The Width of the Display Window. 0 means full width.
ja: 表示ウィンドウの幅。 0は全幅を意味します

en: The address of the user manual, which will be used as a prefix for all help links.
ja: ユーザーマニュアルのアドレス。すべてのヘルプリンクのプレフィックスとして使用されます。

en: The amount of time this Layout should be shown, in seconds per hour.
ja: このレイアウトが表示される時間（秒/時間）。

en: The array of ids is empty!
ja: IDの配列は空です！

en: The author for this Rss
ja: このRssの作者

en: The bandwidth limit that should be applied. Enter 0 for no limit.
ja: 適用する必要のある帯域幅制限。制限なしの場合は0を入力します。

en: The base currency.
ja: 基本通貨

en: The cost per play
ja: 1再生あたりのコスト

en: The countdown will show in a warning mode from the end duration entered.
ja: カウントダウンは、入力された終了期間から警告モードで表示されます。

en: The countdown will show in a warning mode from the warning date entered.
ja: カウントダウンは、入力された警告日時から警告モードで表示されます。

en: The created Event icon will now be available to view in the calendar. Mouse over it to see further details and click on it to make any edits.
ja: 作成されたイベントアイコンがカレンダーで表示できるようになります。その上にマウスを置くと詳細が表示され、クリックして編集します。

en: The current layout will be unlocked to other users. You will also be redirected to the Layouts page
ja: 現在のレイアウトは他のユーザーに対してロック解除されます。また、レイアウトページにリダイレクトされます

en: The currently selected audio has been retired, please select a new item or cancel to keep the current one.
ja: 現在選択されているオーディオは稼働停止されました。現在のものを維持するには新しい項目を選択するかキャンセルしてください。

en: The date when this notification will be published
ja: この通知が公開される日付

en: The default User Group for new Users
ja: 新規ユーザー用のデフォルトのユーザーグループ

en: The default duration for Widgets of this Module when the user has elected to not set a specific duration.
ja: ユーザーが特定の期間を設定しないことを選択したときの、このモジュールのウィジェットのデフォルト期間。

en: The default language to use
ja: 使用するデフォルトの言語

en: The default layout to assign for new displays and displays which have their current default deleted.
ja: 新しいディスプレイおよび現在のデフォルトが削除されているディスプレイに割り当てるデフォルトレイアウト。

en: The default size in pixels for the Display Screenshots
ja: ディスプレイのスクリーンショットのデフォルトサイズ（ピクセル単位）

en: The default upper limit of items that can be assigned to a dynamic Playlist
ja: ダイナミックプレイリストに割り当てることができる項目のデフォルトの上限

en: The default value for max number of items on a new dynamic Playlist
ja: 新しいダイナミックプレイリストの項目の最大数のデフォルト値

en: The delete scopes are separate, without these Application will not have access to delete any existing content
ja: 削除スコープは別個のものであり、これらのアプリケーションがないと、既存のコンテンツを削除するためのアクセス権がありません。

en: The description for this Display Profile
ja: この表示プロファイルの説明

en: The direction for this transition. Only appropriate for transitions that move, such as Fly.
ja: このトランジションの方向。 フライなど、移動するトランジションにのみ適しています。

en: The duration between status screen shots in minutes. 0 to disable. Warning: This is bandwidth intensive.
ja: ステータス画面の間隔は分単位で表示されます。無効にするには0。警告：これは帯域幅を多用するものです。

en: The duration for this transition, in milliseconds.
ja: このトランジションの期間（ミリ秒）。

en: The duration in seconds this item should be displayed
ja: この項目が表示される秒数

en: The duration in seconds this item should be displayed.
ja: この項目が表示される秒数です。

en: The duration in seconds this should be displayed
ja: 表示される秒数

en: The duration in seconds this should be displayed (default = 60).
ja: 表示されるべき秒数（デフォルト= 60）。

en: The duration in seconds.
ja: 秒単位の期間。

en: The duration specified is per item otherwise it is per feed.
ja: 指定された期間は項目毎です。それ以外の場合はフィード毎です。

en: The duration specified is per page otherwise it is overall Widget duration.
ja: 指定された期間はページごとであり、それ以外の場合は全体のウィジェット期間です。

en: The duration specified is per page otherwise it is per document.
ja: 指定された期間はページごとです。それ以外の場合はドキュメントごとです。

en: The duration specified is per page/item otherwise the widget duration is divided between the number of pages/items.
ja: 指定された期間はページ/項目ごとです。それ以外の場合、ウィジェットの期間はページ/項目の数で分割されます。

en: The end of the time window to connect to the CMS and download updates.
ja: CMSに接続してアップデートをダウンロード終了する時刻

en: The end of the time window to install application updates.
ja: アプリケーションの更新をインストールする時間枠の終了時刻

en: The event (%s) has %s %d %s ago
ja: イベント（%s）には %s %d %s があります

en: The event (%s) is %s in %d %s
ja: イベント（%s）は %s %d の %sです

en: The expected duration of each ad served by the SSP.
ja: SSPによって提供される各広告の予想期間。

en: The format to apply to all dates returned by the Widget.
ja: ウィジェットによって返されるすべての日付に適用する形式。

en: The format to apply to dates. See the <a href="%manualUrl%">Manual</a> for allowed formats.
ja: 日付に適用する形式許可されている形式については、<a href=“%manualUrl%”>マニュアル</a>をご覧ください。

en: The format to apply to event time (default HH:mm).
ja: イベント時間に適用する形式（デフォルトはHH：mm）。

en: The from date is too far in the past.
ja: 開始日が過去すぎます。

en: The fully qualified path to the CMS library location.
ja: ライブラリディレクトリへの完全修飾パス。

en: The heading for this Column
ja: このコラムの見出し

en: The height of the page. Leave empty to use the region height.
ja: ページの高さ領域の高さを使用するには、空のままにします。

en: The iCal provided is not valid, please choose a valid feed
ja: 提供されたiCalは無効です。有効なフィードを選択してください

en: The impressions per play
ja: 一日当たりの表示回数

en: The last time we PHONED_HOME in seconds since the epoch
ja: エポック以降の最後のPHONED_HOME（秒）

en: The latitude entered is not valid.
ja: 入力された緯度は有効ではありません

en: The layering order of the background image (z-index). Advanced use only.
ja: 背景画像の積層順（zインデックス）。高度な使用のみ。

en: The layering order of this region (z-index). Advanced use only.
ja: この領域の重ね順（z-index）。高度な使用のみ。

en: The layout dimensions cannot be empty
ja: レイアウトサイズは空にできません

en: The left pixel position the display window should be sized from.
ja: 表示ウィンドウの左端のピクセル位置

en: The logging level that should be recorded by the Player.
ja: プレーヤーによって記録されるログレベル

en: The longitude entered is not valid.
ja: 入力された軽度は有効ではありません

en: The longitude to apply for any Geo aware Previews
ja: 位置を意識したプレビューに適用する経度

en: The maximum dimensions to be considered when an image is resized, based on the longest side
ja: 最長の辺に基づいて、画像のサイズを変更するときに考慮される最大サイズ

en: The maximum duration of an ad served by the SSP.
ja: SSPが配信する広告の最大継続時間。

en: The maximum number of concurrent downloads the Player will attempt.
ja: プレーヤーが試行する同時ダウンロードの最大数。

en: The maximum number of licensed Players for this server installation. 0 = unlimited
ja: このサーバーインストール用にライセンスされたプレーヤーの最大数。 0 =無制限

en: The maximum number of rows per DataSet, once the limit is met the limit policy defined per DataSet will dictate further action.
ja: データセットごとの最大行数。制限に達すると、データセットごとに定義された制限ポリシーによって、以降のアクションが指示されます。

en: The minimum duration for this Widget is %d.
ja: このウィジェットの最小期間は%dです。

en: The minimum duration of an ad served by the SSP.
ja: SSPが配信する広告の最小継続時間。

en: The name must be between 1 and 100 characters
ja: 名前は1から100文字の間でなければなりません

en: The new Password for this user.
ja: このユーザーの新しいパスワード。

en: The number of Tweets to return (default = 15).
ja: 返すツイートの数（デフォルト= 15）。

en: The number of Tweets to return (default = 60).
ja: 返すツイートの数（デフォルト= 60）。

en: The number of Tweets to show per page (default = 5).
ja: 1ページに表示するツイートの数（デフォルト= 5）。

en: The number of log files to upload concurrently. The lower the number the longer it will take, but the better for memory usage.
ja: 同時にアップロードするログファイルの数。数値が小さいほど時間がかかりますが、メモリ使用量は少なくなります。

en: The number of seconds after which player will remove HTML Package files from its local library after they are no longer required
ja: プレイヤーが不要になった後にローカルライブラリからHTMLパッケージファイルを削除するまでの秒数

en: The number of seconds to wait before starting the application after the device has started. Minimum 10.
ja: デバイスの起動後にアプリケーションを起動するまでに待機する秒数。最小10秒。

en: The offset in minutes that should be applied to the current time, or if a counter then date/time to run from in the format Y-m-d H:i:s.
ja: 現在の時刻に適用する必要がある分単位のオフセット、またはカウンタがY-m-d H：i：sの形式で実行する日付/時刻の場合。

en: The order this column should be displayed in when entering data
ja: データ入力時にこの列が表示される順序

en: The port number to use for the embedded web server on the Player. Only change this if there is a port conflict reported on the status screen.
ja: プレーヤーの内蔵Webサーバーに使用するポート番号。ステータス画面にポートの競合が報告されている場合にのみこれを変更してください。

en: The position of the cursor when the Player starts up.
ja: プレーヤー起動時のカーソル位置。

en: The quota that should be applied. Enter 0 for no quota.
ja: 適用する必要がある割り当て量。無い場合は0を入力してください。

en: The red rectangle reflects the size of the region you are editing.
ja: 赤い長方形は、編集しているリージョンのサイズを表します。

en: The report will be available 6AM every day.
ja: レポートは毎日午前6時に利用可能になります。

en: The request %d is too large to fit inside the configured memory limit. %d
ja: リクエスト%dが大きすぎるため、構成されているメモリ制限内に収まりません。 %d

en: The result of this check will be immediately actioned and the status reported in Commercial Licence column.
ja: このチェックの結果はすぐに実行され、ステータスは商用ライセンスの列に報告されます。

en: The schedule for this task in CRON syntax
ja: このタスクのスケジュールをCRON構文で

en: The selected effect works best with a background colour. Optionally add one here.
ja: 選択した効果は背景色に最も適しています。必要に応じて追加してください。

en: The selector to use for stacking marquee items in a line when scrolling Left/Right.
ja: 左/右にスクロールするときにマーキーアイテムを1行に積み重ねるために使用するセレクタ。

en: The settings for this display are shown below. They are taken from the active Display Profile for this Display, which can be changed in Display Settings. If you have altered the Settings Profile above, you will need to save and re-show the form.
ja: このディスプレイの設定は以下のとおりです。これらは、このディスプレイのアクティブディスプレイプロファイルから取得され、ディスプレイ設定で変更できます。上記の設定プロファイルを変更した場合は、フォームを保存して再表示する必要があります。

en: The size of the largest dimension. Empty or 0 means the screen size.
ja: 最大のサイズ。空または0は画面サイズを意味します。

en: The size of the screenshot to return when requested.
ja: 要求されたときに返されるスクリーンショットのサイズ。

en: The standard browser cache will be used - we recommend this is switched off unless specifically required. Effects Web Page and Embedded.
ja: 標準のブラウザキャッシュが使用されます。特に必要な場合を除き、これは無効にすることをお勧めします。 Webページと埋め込みの効果を反映するために。

en: The start of the time window to connect to the CMS and download updates.
ja: CMSに接続してアップデートをダウンロード開始する時刻

en: The start of the time window to install application updates.
ja: アプリケーションの更新をインストールする時間枠の開始時刻

en: The starting point from the left in pixels
ja: 左からの始点（ピクセル単位）

en: The starting point from the top in pixels
ja: 上からの始点（ピクセル単位）

en: The substitution [DisplayId] can be used in filter clauses and will be substituted at run time with the Display ID. When shown in the CMS it will be substituted with 0.
ja: 置換[ディスプレイID]はフィルタ句で使用でき、実行時にディスプレイIDで置換されます。 CMSに表示されると、0に置き換えられます。

en: The system User for this CMS
ja: このCMSのシステムユーザー

en: The target attribute for the above link
ja: 上記リンクのターゲット属性

en: The template for formatting your notifications. Enter [Subject] and [Body] with your desired formatting.
ja: 通知をフォーマットするためのテンプレート。希望のフォーマットで[Subject]と[Body]を入力します。

en: The theme "%s" does not exist
ja: "%s" というテーマはありません

en: The time this display should receive the WOL command, using the 24hr clock - e.g. 19:00. Maintenance must be enabled.
ja: このディスプレイがWOLコマンドを受け取るべき時間 - 例えば24時間時計を使用して「19:00からメンテナンス」を有効にする必要があります。

en: The timezone for this display, or empty to use the CMS timezone
ja: このディスプレイのタイムゾーン。CMSタイムゾーンを使用する場合は空です。

en: The title for this Rss
ja: このRSSのタイトル

en: The top pixel position the display window should be sized from.
ja: 表示ウィンドウのサイズを変更する必要がある一番上のピクセル位置

en: The total duration of the layout will be displayed here in seconds.
ja: レイアウトの合計時間は秒単位でここに表示されます。

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000) or the Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1).
ja: 選択したエフェクトのトランジション速度（ミリ秒）（通常 = 1000）またはマーキー速度（ローからハイスケール）（通常= 1）。

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000).
ja: 選択したエフェクトのトランジション速度（ミリ秒）（ノーマル= 1000）。

en: The uploaded image is too large and cannot be processed, please use another image.
ja: アップロードした画像が大きすぎて処理できません。別の画像を使用してください。

en: The upper limit on number of Media items that can be dynamically assigned to this Playlist
ja: このプレイリストに動的に割り当てることができるメディア項目の数の上限

en: The value in Number of Items must be numeric.
ja: 項目数の値は数値でなければなりません。

en: The width of the page. Leave empty to use the region width.
ja: ページの幅領域幅を使用するには空のままにします。

en: Theme
ja: テーマ

en: There are %countSchedules% scheduled events that will also be deleted.
ja: 削除される予定の%countSchedules%スケジュール済みイベントがあります。

en: There are %d entries in total
ja: 合計%d個のエントリがあります

en: There are items on this Layout that can only be assessed by the Display
ja: このレイアウトには特定ディスプレイからしかアクセスできない要素があります

en: There are no more templates to show
ja: 表示するテンプレートはこれ以上ありません

en: There are no tweets to display
ja: 表示するツイートはありません

en: There can only be one category per zone!
ja: ゾーンごとに存在できるカテゴリは1つだけです。

en: There is %sumExcludingGeneric% of data stored in %countExcludingGeneric% files . Are you sure you want to proceed?
ja: %countExcludingGeneric% ファイルに格納されているデータの%sumExcludingGeneric%があります。続行してよろしいですか？

en: There is %sumGeneric% of data stored in %countGeneric% generic files. To delete these check here
ja: %countGeneric%汎用ファイルに格納されているデータの%sumGeneric%があります。ここでこれらのチェックを削除する

en: There is a critical error that you should resolve first.
ja: 最初に解決しなければならない重大なエラーがあります。

en: There is a problem with this installation. "install.php" should be deleted.
ja: このインストールに問題があります。 "install.php"を削除する必要があります。

en: There is a warning on the checklist that you should resolve.
ja: チェックリストには解決すべき警告があります。

en: There is already a group with this name. Please choose another.
ja: この名前のグループはすでにあります。別のものを選択してください。

en: There is already a user with this name. Please choose another.
ja: この名前のユーザーは既に存在します。別の名前を選択してください。

en: There is already dataSet called %s. Please choose another name.
ja: すでに%sというデータセットがあります。別の名前を選択してください

en: There is an error the module used by your widget, we advise that you delete it.
ja: ウィジェットで使用されているモジュールにエラーがあります。削除することをお勧めします。

en: There is an error with this Layout: %s
ja: このレイアウトにエラーがあります：%s

en: There is an error with this module, please save to disable it.
ja: このモジュールにエラーがあります。保存して無効にしてください。

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
ja: このデータセット内にデータがあるので、削除できません。

en: There was a problem loading the Layout!
ja: レイアウトの読み込みに問題がありました。

en: There was a problem loading the Playlist!
ja: プレイリストの読み込みに問題がありました。

en: There was a problem processing your request, please try again
ja: リクエストの処理に問題が発生しました、再度実行してください。

en: These are the widgets you can add.
ja: これらは、追加できるウィジェットです。

en: Third party extensions to the platform.
ja: プラットフォームのサードパーティ拡張。

en: This Command has a default Command String.
ja: このコマンドには、デフォルトのコマンド文字列があります。

en: This Command has a default Valildation String.
ja: このコマンドには、デフォルトの検証文字列があります。

en: This Display Profile is currently assigned to one or more Displays
ja: このディスプレイプロファイルは現在、1つ以上のディスプレイに割り当てられています

en: This Display hasn't connected since updates have been made in the CMS. The below information will be updated when it has.
ja: CMSで更新が行われて以来、このディスプレイは接続されていません。下記の情報は更新されます。

en: This Folder is already a sub-folder of the selected Folder,
                         if you wish to move its content to the parent Folder, please check the merge checkbox.
ja: このフォルダはすでに選択されたフォルダのサブフォルダになっています。
                         このフォルダの内容を親フォルダに移動させたい場合は、結合チェックボックスをチェックしてください。

en: This Layout has enable stat collection set to OFF
ja: このレイアウトでは、有効な統計収集がオフに設定されています

en: This Layout has enable stat collection set to ON
ja: このレイアウトでは、有効な統計収集がオンに設定されています

en: This Layout has not been built yet
ja: このレイアウトはまだ作成されていません

en: This Layout is Published and cannot be edited. You can checkout the Layout for editing below, or continue to view it in a read only mode.
ja: このレイアウトは公開されており、編集できません。以下の編集用にレイアウトをチェックアウトするか、読み取り専用モードで引き続き表示できます。

en: This Layout is invalid and should not be scheduled
ja: このレイアウトは無効なため、スケジュールできません

en: This Layout is not a Draft, please checkout.
ja: このレイアウトはドラフトではありません。チェックアウトしてください。

en: This Layout is ready to play
ja: このレイアウトは実行可能です

en: This Layout is used as the global default and cannot be retired
ja: このレイアウトはグローバルデフォルトとして使用され、廃止することはできません

en: This Media has enable stat collection set to INHERIT
ja: このメディアでは、統計収集を継承に設定しています。

en: This Media has enable stat collection set to OFF
ja: このメディアでは、有効な統計収集がオフに設定されています

en: This Media has enable stat collection set to ON
ja: このメディアでは、有効な統計収集がオンに設定されています

en: This Module is compatible with webOS, Tizen and Philips SOC Players only
ja: このモジュールは、webOS、Tizen、およびPhilipsSOCプレーヤーとのみ互換性があります

en: This Player is not configured or ready to receive push commands over XMR. Please contact your administrator.
ja: このプレイヤーは、XMR経由でプッシュコマンドを受信するように設定されていないか、または受信する準備ができていません。管理者に連絡してください。

en: This Playlist belongs to a Region, please delete the Region instead.
ja: この再生リストはリージョンに属しています。代わりにリージョンを削除してください。

en: This Playlist does not have any Spots for you to manage. Please choose another.
ja: このプレイリストには、管理するスポットがありません。別のものを選択してください。

en: This Playlist has enable stat collection set to INHERIT
ja: このプレイリストでは、有効な統計収集が継承に設定されています

en: This Playlist has enable stat collection set to OFF
ja: このプレイリストでは、有効な統計収集がオフに設定されています

en: This Playlist has enable stat collection set to ON
ja: このプレイリストでは、有効な統計収集がオンに設定されています

en: This Playlist has more than 10 widgets. The first ten widgets are shown as they appear
ja: このプレイリストには10​​以上のウィジェットがあります。最初の10個のウィジェットが表示されたとおりに表示されます

en: This Playlist is dynamically managed so cannot accept manual assignments.
ja: このプレイリストは動的に管理されているため、手動割り当てを受け入れることはできません。

en: This Playlist is not shared with you with edit permission
ja: このプレイリストは編集権限であなたと共有されていません

en: This User is set as System User and cannot be deleted.
ja: このユーザーはシステムユーザーとして設定されており、削除できません。

en: This User is set as System User and cannot be retired
ja: このユーザーはシステムユーザーとして設定されており、廃止することはできません

en: This User is set as System User and needs to be super admin
ja: このユーザーはシステムユーザーとして設定されており、スーパー管理者である必要があります

en: This Widget is not shared with you
ja: このウィジェットはあなたと共有されていません

en: This Widget is not shared with you with delete permission
ja: このウィジェットは削除権限であなたと共有されていません

en: This Widget is not shared with you with edit permission
ja: このウィジェットは編集権限であなたと共有されていません

en: This action cannot be undone.
ja: この操作を元に戻すことはできません。

en: This action will be immediately actioned. Player will remove all existing Media files from its local storage and request fresh copies of required files from the CMS
ja: このアクションはすぐに実行されます。プレイヤーは、既存のすべてのメディアファイルをローカルストレージから削除し、CMSに必要なファイルの新しいコピーを要求します

en: This assignment creates a circular reference
ja: この指定は循環参照となります

en: This assignment creates a loop because the Playlist being assigned contains the Playlist being worked on.
ja: 割り当てられているプレイリストには作業中のプレイリストが含まれているため、この割り当てによってループが発生します。

en: This audio will play for %mediaDuration% seconds. To cut the audio short set a lower duration below, to wait on the last frame or select to Loop set a higher duration.
ja: この音声は%mediaDuration%秒間再生されます。短いオーディオを短く設定するには、最後のフレームを待つか、または[ループ]を選択して長めに設定します。

en: This campaign is not compatible with the Campaign builder
ja: このキャンペーンはキャンペーンビルダーと互換性がありません

en: This connector will be installed when you save.
ja: このコネクタは、保存時にインストールされます。

en: This display has no mac address recorded against it yet. Make sure the display is running.
ja: ディスプレイにMACアドレスが設定されていません。ディスプレイが動作しているか確かめてください。

en: This edit icon will open the Edit Layout mode so you can add, position and resize Regions.
ja: この編集アイコンは、レイアウトの編集モードを開き、リージョンを追加、配置、およびサイズ変更できます。

en: This enables import / export of layouts.
ja: これにより、レイアウトのインポート/エクスポートが可能になります。

en: This enables us to get a list of time zones supported by the hosting server.
ja: これにより、ホスティングサーバーでサポートされているタイムゾーンの一覧を取得できます

en: This feature has been disabled by your administrator
ja: この機能は管理者によって無効にされています

en: This feature has not been enabled for your user.
ja: この機能はユーザーに対して有効になっていません。

en: This file size exceeds your environment Max Upload Size %s
ja: このファイルサイズが最大アップロードサイズ%sを超えています

en: This form accepts files up to a maximum size of %s
ja: このフォームは最大サイズ%sまでのファイルを受け入れます

en: This function is available only to User who originally locked this Layout.
ja: この機能は、このレイアウトを最初にロックしたユーザーのみが使用できます。

en: This image will be resized according to set thresholds and limits.
ja: この画像は、設定されたしきい値と制限に従ってサイズ変更されます。

en: This is a Display specific Display Group and its assignments cannot be modified.
ja: これはディスプレイ特有のディスプレイグループで、そのアサインは変更できません

en: This is a feature preview and should not be used in production
ja: これは機能プレビューであり、実稼働環境では使用しないでください。

en: This is an unknown type of Player and there are no special settings for it.
ja: これは不明な種類のプレイヤーであり、特別な設定はありません。

en: This is inuse and cannot be deleted.
ja: これは使用中であり、削除することはできません。

en: This is the <b>Editor</b>, where we can change layout properties, region options and assigned widgets.
ja: これが<b>エディター/b>で、レイアウトのプロパティ、リージョンのオプション、割り当てられたウィジェットを変更できます。

en: This is the <b>Layout Timeline</b>, which shows the total layout duration as well as the duration of assigned media.
ja: これが<b>レイアウトタイムライン</b>で、レイアウトの合計期間と割り当てられたメディアの期間が表示されます。

en: This is the <b>Preview</b> window, that shows previews for layouts, regions and widgets.
ja: これは[<b>プレビュー</b>]ウィンドウで、レイアウト、リージョン、ウィジェットのプレビューが表示されます。

en: This is the <b>Toolbar</b>, used to interact with the layout designer.
ja: これは、レイアウトデザイナーとやり取りするために使用される<b>ツールバー</b>です。

en: This is the Display grid which shows all Displays that have been added and registered.
ja: これは、追加および登録されたすべてのディスプレイを表示するディスプレイグリッドです。

en: This is the Layout Timeline which displays the the duration of individual Widgets and will give you an overview of how your media will play on the Layout.
ja: これは、個々のウィジェットの期間を表示し、メディアがレイアウト上でどのように再生されるかについての概要を示すレイアウトタイムラインです。

en: This is the Layout View, where you can view your designs as you create them.
ja: これはレイアウトビューで、作成時にデザインを表示できます。

en: This is the Navigator edit mode, where you can edit regions and change their properties.
ja: これはナビゲーター編集モードで、リージョンを編集してそのプロパティを変更できます。

en: This is the intended height of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
ja: これはテンプレートの指定された高さであり、テンプレートが適用されるときにその領域内でウィジェットを拡大縮小するために使用されます。

en: This is the intended number of items on each page.
ja: これは各ページの指定された項目数です。

en: This is the intended padding of the template and is used to position the Widget within its region when the template is applied.
ja: これはテンプレートの意図的なパディングで、テンプレートが適用されたときにウィジェットをその領域内に配置するために使用されます。

en: This is the intended tweet content type.
ja: これは意図されたツイートコンテンツタイプです。

en: This is the intended width of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
ja: これはテンプレートのしたいされた幅であり、テンプレートが適用されるときにその領域内でウィジェットを拡大縮小するために使用されます。

en: This is the layout designer screen where you will add and configure content.
ja: これは、コンテンツを追加および構成するレイアウトデザイナ画面です。

en: This is the layout designer screen where you will add and configure content. By default, your layout is in read-only mode, and needs to be checked out, to enable editing.
ja: これは、コンテンツを追加および構成するレイアウトデザイナ画面です。デフォルトでは、レイアウトは読み取り専用モードになっており、編集を有効にするにはチェックアウトする必要があります。

en: This is the layout grid and from here is where you can add new and manage existing layouts.
ja: これがレイアウトグリッドです。ここから、新しいレイアウトを追加したり、既存のレイアウトを管理したりできます。

en: This is the overall CMS adminstrator who will receive copies of all email notifications generated by the CMS.
ja: これは、CMSによって生成されたすべてのEメール通知のコピーを受け取る、CMS全体の管理者です。

en: This is the schedule view which will show the current month by default.
ja: これは、デフォルトで現在の月を表示するスケジュールビューです。

en: This key must be entered into each Player to authenticate the Player with the CMS.
ja: このキーは、プレーヤーをCMSで認証するために各プレーヤーに入力する必要があります。

en: This layout is being locked by another user. Lock expires on: [expiryDate]
ja: このレイアウトは別のユーザーによってロックされています。ロックの有効期限：[expiryDate]

en: This layout is used as the global default and cannot be deleted
ja: このレイアウトはグローバルデフォルトとして使用され、削除することはできません

en: This layout will not be shown as there are higher priority layouts scheduled at this time
ja: 現時点では優先度の高いレイアウトがスケジュールされているため、このレイアウトは表示されません。

en: This library item has been used somewhere in the system. You will only be allowed to delete it if you check this.
ja: このライブラリー項目は、システム内のどこかで使用されています。これをチェックした場合にのみ削除することができます。

en: This library item is in use.
ja: このライブラリは使用中です

en: This link has expired.
ja: このリンクは期限切れです。

en: This media is directly assigned to %countDisplays% displays, the ones you have permission to see are shown below.
ja: このメディアは%countDisplays%ディスプレイに直接割り当てられています、あなたが見る権限を持っているものは以下に示されています。

en: This module is rendered on the Player which means the Player must have an internet connection.
ja: このモジュールはプレーヤー上でレンダリングされます。つまりプレーヤーはインターネットに接続している必要があります。

en: This module uses 3rd party data. Please enter the number of seconds you would like to cache results.
ja: このモジュールはサードパーティーのデータを使用しています。結果をキャッシュする秒数を入力してください。

en: This module uses the Google Traffic JavaScript API which is a paid-for API from Google.
ja: このモジュールは、Googleの有料APIであるGoogle Traffic JavaScript APIを使用します。

en: This object is not shared with you with edit permission
ja: このオブジェクトは編集権限であなたと共有されていません

en: This player is too old to show faults. Please upgrade it to v3 or later.
ja: このプレーヤーは古すぎるため、不具合が表示されません。v3以降にアップグレードしてください。

en: This report has already been converted to the latest version.
ja: このレポートはすでに最新バージョンに変換されています。

en: This report schedule is active
ja: このレポートスケジュールはアクティブです

en: This report schedule is paused
ja: このレポートスケジュールは一時停止されています

en: This setting is a memory limit protection setting which will stop rendering regions beyond the limit set. Leave at 0 for no limit.
ja: この設定は、制限セットを超える領域のレンダリングを停止するメモリ制限保護設定です。制限なしの場合は0のままにします。

en: This should be a textual description of what the command is trying to achieve. It should not be the command string.
ja: これは、コマンドが達成しようとしていることのテキストによる説明である必要があります。コマンド文字列であってはなりません。

en: This should only be set if you want to display the maximum allowed error messaging through the user interface. <br /> Useful for capturing critical php errors and environment issues.
ja: これは、ユーザーインターフェイスを介して最大許容エラーメッセージを表示する場合にのみ設定してください。 <br />重大なphpエラーと環境問題を把握するのに役立ちます。

en: This tag requires a set value, please select one from the Tag value dropdown or provide Tag value in the dedicated field.
ja: このタグには設定値が必要です。[タグ値]ドロップダウンから1つを選択するか、専用フィールドにタグ値を入力してください。

en: This type of chart does not support a Series Identifier
ja: このタイプのチャートはシリーズ識別子をサポートしていません

en: This user cannot be deleted as it has %d child items
ja: このユーザーは%d 個の項目を持っているので削除できません

en: This value can be adjusted on a per dynamic Playlist basis, it cannot exceed value set in the Limit below
ja: この値は、動的プレイリストごとに調整できます。以下の制限で設定された値を超えることはできません。

en: This video will play for %mediaDuration% seconds. Cut the video short by setting a shorter duration below. Wait on the last frame or set to Loop by setting a higher duration below.
ja: この動画は%mediaDuration%秒間再生されます。下の時間を短く設定してビデオを短くします。最後のフレームを待つか、または下のより高い期間を設定してループに設定します。

en: This widget is linked to Media in the Library which is also in use elsewhere. If the Library item should be deleted then please do so from the Library page.
ja: このウィジェットは、他の場所でも使用されているライブラリ内のメディアにリンクされています。ライブラリ項目を削除する場合は、ライブラリページから削除してください。

en: This widget is linked to Media in the Library which is also in use elsewhere. If this should be deleted then please do so from the Library page.
ja: このウィジェットは、他の場所でも使用されているライブラリ内のメディアにリンクされています。これを削除する必要がある場合は、ライブラリページから削除してください。

en: This widget is linked to Media in the Library. Check this option to also delete that Media.
ja: このウィジェットはライブラリのメディアにリンクされています。このメディアも削除するには、このオプションをオンにします。

en: This will create a dump file of your database that you can restore later using the import functionality.
ja: これにより、インポート機能を使用して後で復元できるデータベースのダンプファイルが作成されます。

en: This will duplicate all media that is currently assigned to the Playlist being copied.
ja: これにより、コピー中のプレイリストに現在割り当てられているすべてのメディアが複製されます。

en: This will duplicate all media that is currently assigned to the item being copied.
ja: これにより、コピー中の項目に現在割り当てられているすべてのメディアが複製されます。

en: This will use the Players Date/Time to work out if the event showing is current.
ja: これは、表示されているイベントが最新のものであれば、プレーヤーの日付/時刻を使用して解決します。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnail not found for Layout
ja: レイアウトのサムネイルが見つかりません

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Tick if you would like to only show the Daytime weather conditions.
ja: 昼間の気象条件だけを表示したい場合は、チェックマークを付けます。

en: Tick if you would like to override the template.
ja: テンプレートを上書きしたい場合はチェックしてください。

en: Tick if you would like to show a more detailed look for the clock ( using shadows and 3D effects ).
ja: 時計のより詳細な外観を表示する場合は、チェックマークを付けます（影と3D効果を使用）。

en: Tick if you would like to show a small inner digital clock.
ja: 小さな内側のデジタル時計を表示したい場合はチェックしてください。

en: Tick if you would like to show the clock steps.
ja: 時計のステップを表示したい場合はチェックしてください。

en: Tick if you would like to show the seconds hand.
ja: 秒針を表示したい場合はチェックしてください。

en: Tick if you would like to show the timezone label.
ja: タイムゾーンラベルを表示する場合はチェックマークを付けます。

en: Tick if you would like your base currency to be used as the comparison currency for each currency you've entered. For example base/compare becomes compare/base - USD/GBP becomes GBP/USD.
ja: 入力した各通貨を比較通貨として、基本通貨を使用する場合は、チェックマークを付けます。たとえば、基本通貨/ 比較通貨は比較通貨/ 基本通貨になります -  USD / GBPはGBP / USDになります。

en: Tick this box if you want to generate a new address for this RSS feed. You might want to do this if you think someone is accessing it unauthorised.
ja: このRSSフィードの新しいアドレスを生成したい場合は、このボックスをチェックしてください。誰かが不正にアクセスしていると思われる場合は、これを実行することをお勧めします。

en: Tick to ensure that a value is selected when assigning this Tag
ja: このタグを割り当てるときに値が選択されていることを確認するためにチェックマークを付けます

en: Tick to uninstall this Connector. All settings will be removed.
ja: このコネクタをアンインストールするためにチェックマークを付けます。すべての設定が削除されます。

en: Ticker
ja: ティッカー

en: Ticker with a DataSet providing the items
ja: 項目を提供するデータセットのティッカー

en: Tidy Cache
ja: キャッシュの整理

en: Tidy Library
ja: ライブラリを整理

en: Tidy Logs
ja: ログの整理

en: Tidy Stats
ja: 統計の整理

en: Tidying the Library will delete any temporary files. Are you sure you want to proceed?
ja: ライブラリを整理すると、一時ファイルがすべて削除されます。続行してよろしいですか？

en: Tidying your Library will delete any media that is not currently in use.
ja: ライブラリを整理すると、現在使用されていないメディアはすべて削除されます。

en: Tile Blind
ja: タイルブラインド

en: Tile Slide
ja: タイルスライド

en: Time Format
ja: 時刻の書式

en: Timed
ja: 時限

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Tint
ja: 色合い

en: Title
ja: タイトル

en: Title Column
ja: タイトル欄

en: Tizen Command
ja: Tizenコマンド

en: To Date
ja: 終了日

en: To connect to a MySQL server over SSL, enter the path to the CA file.
ja: SSL経由でMySQLサーバーに接続するには、CAファイルへのパスを入力します。

en: Today
ja: 今日

en: Toggle Authorise
ja: 承認の切り替え

en: Toggle Fullscreen Mode
ja: フルスクリーンモードを切り替えます

en: Toggle drawer
ja: トグル引き出し

en: Tools
ja: ツール

en: Tools to diagnose problems when seeking help
ja: ヘルプを求めるときに問題を診断するためのツール

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Tooltips disabled!
ja: ツールチップが無効になっています！

en: Tooltips enabled!
ja: ツールチップが有効になりました！

en: Tooltips?
ja: ツールチップ

en: Top
ja: トップ

en: Top Coordinate
ja: トップ座標

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Right
ja: 右上

en: Topic
ja: トピック

en: Topic is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
ja: トピックは必須フィールドです。 1〜254文字である必要があります。

en: Total ad plays
ja: 総広告再生回数

en: Total count
ja: 合計カウント

en: Total duration
ja: 期間の合計

en: Total impressions
ja: 総インプレッション数

en: Total number of records to be exported
ja: エクスポートされるレコードの総数

en: Totem
ja: トーテム

en: Touch/Click
ja: タッチ/クリック

en: Tour playing!
ja: ツアー実行！

en: Tour seen!
ja: 見学のシーン！

en: Trace
ja: トレース

en: Traditional Chinese
ja: 繁体中国語

en: Transfer to another CMS
ja: 別のCMSに転送する

en: Transform region failed!
ja: リージョンの変換が失敗しました。

en: Transition
ja: トランジション

en: Transition Config Locked
ja: トランザクション設定はロックされました

en: Transition In
ja: トランジションイン

en: Transition Out
ja: トランジションアウト

en: Transitions
ja: トランジション

en: Trial
ja: トライアル

en: Trigger
ja: トリガー

en: Trigger Code
ja: トリガーコード

en: Trigger Type
ja: トリガー

en: Trigger a web hook
ja: ウェブフックをトリガー

en: Trigger on page load error
ja: ページ読み込みエラーのトリガー

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Truncate
ja: 切り捨て

en: Truncate DataSet
ja: データセットを切り捨てる

en: Truncate the Log
ja: ログを切り捨てる

en: Truncate with no new data?
ja: 新しいデータがない場合は切り捨てますか？

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turn Features on/off for %group%
ja: %group%の機能のオン/オフを切り替える

en: Turn Features on/off for this User
ja: このユーザーの機能のオン/オフを切り替える

en: Turn ON full auditing and debugging.
ja: 全ての検査とデバッグをオンにします。

en: Turn full auditing and debugging OFF.
ja: 全ての検査とデバッグをオフにします。

en: Turn the display name in display management into a link using the IP address last collected. The %s is replaced with the IP address. Leave blank to disable.
ja: 表示管理の表示名を、最後に収集したIPアドレスを使用してリンクに変換します。 %sはIPアドレスに置き換えられます。無効にするには空白のままにします。

en: Turn this off for self-signed certificates.
ja: 自己署名証明書の場合はこれをオフにします。

en: Tweets Per Page
ja: ツイート/ページ

en: Tweets with text and image content
ja: テキストと画像の内容を含むツイート

en: Tweets with text only content
ja: テキストのみのコンテンツを含むツイート

en: Twig Error
ja: 些細なエラー

en: Twitter Metro
ja: Twitterメトロ

en: Twitter Metro Search Module
ja: Twitterメトロ検索モジュール

en: Twitter Search Module
ja: Twitter検索モジュール

en: Two Factor
ja: 2要素認証

en: Two Factor Authentication
ja: ２要素認証

en: Two Factor Code
ja: 二要素コード

en: Two Factor Issuer
ja: 二要素発行者

en: Two factor code email has been sent to your email address
ja: 認証コードはあなたのメールアドレスに送信されました

en: Two substitutions are available for Formula columns: [DisplayId] and [DisplayGeoLocation]. They will be substituted at run time with the Display ID / Display Geo Location (MySQL GEOMETRY).
ja: 数式列には、[DisplayId]と[DisplayGeoLocation]の2つの置換を使用できます。これらは、実行時にDisplay ID / Display Geo Location（MySQL GEOMETRY）に置き換えられます。

en: Type
ja: タイプ

en: Type:
ja: タイプ：

en: URL to the Remote DataSet for GET and POST.
ja: GETおよびPOST用のリモートデータセットへのURL。

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Unable to delete install/index.php. Please ensure the web server has permission to unlink this file and retry
ja: install/ ndex.phpを削除できません。 Webサーバーにこのファイルのリンクを解除する権限があることを確認してから再試行してください

en: Unable to download feed
ja: フィードをダウンロードできません

en: Unable to find Tag %s
ja: タグ%sが見つかりません

en: Unable to generate schedule, unknown event
ja: 不明なイベントでスケジュールを生成できません

en: Unable to get Data for %s because %s.
ja: %sのデータを取得できません。理由は%s。

en: Unable to get Data for %s because the response was not valid JSON.
ja: 応答が有効なJSONでなかったため、%sのデータを取得できません。

en: Unable to get file pointer
ja: ファイルポインタが取得できません

en: Unable to import row %d
ja: 行%dをインポートできません

en: Unable to open ZIP
ja: ZIPを開けません

en: Unable to send two factor code to email address associated with this user
ja: このユーザーに関連付けられているEメールアドレスに2要素コードを送信できません

en: Unable to set the user details. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
ja: ユーザー詳細情報を設定できません。これは予期しないエラーです。サポートに連絡してください。エラーメッセージ= [%s]

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
ja: setting.phpに書き込みできません。以前の段階で書き込み可能であったことは確認済みです。何かが変更されてます。

en: Unassigned Categories
ja: 割り当てられていないカテゴリ

en: Unchanged
ja: 変更なし

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Unexpected Error, please contact support.
ja: 予期せぬエラーが発生しました。サポートにコンタクトしてください。

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Uninstall Module
ja: モジュールのアンインストール

en: Uninstall?
ja: アンインストール？

en: Uninstalled %s
ja: アンインストールされた%s

en: Units
ja: ユニット

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Column
ja: 不明な列：

en: Unknown Display Status
ja: ステータス不明のディスプレイ

en: Unknown Error
ja: 原因不明のエラー

en: Unknown FileType Requested.
ja: 不明なファイルタイプが指定されました

en: Unknown Grouping
ja: 不明なグループ

en: Unknown Module Type
ja: 未知のモジュールタイプ

en: Unknown Transition Type Requested
ja: 不明なトランジションタイプが要求されました

en: Unknown class %s
ja: 不明なクラス%s

en: Unknown client exception processing your request, error code is %s
ja: リクエストを処理で不明なクライアント例外が発生しました、エラーコード%s

en: Unknown error
ja: 未知のエラー

en: Unknown homepage, please edit to update.
ja: 不明なホームページ、編集して更新してください。

en: Unknown or removed report.
ja: 不明または削除されたレポート。

en: Unknown transition type
ja: 不明のトランジションタイプ

en: Unknown type
ja: 不明なタイプ

en: Unknown type
ja: 不明なタイプ：

en: Unknown type %s
ja: 不明な型%s

en: Unlock layout
ja: レイアウトのロックを解除

en: Unretire
ja: 稼働再開

en: Unretire %layout%
ja: 稼働再開

en: Unretired %s
ja: 稼働再開 %s

en: Untagged %s
ja: タグ付け解除された%s

en: Until
ja: 終了

en: Up to date
ja: 最新

en: Update Interval
ja: 更新間隔

en: Update Interval (mins)
ja: 更新間隔（分）

en: Update Interval Images (mins)
ja: インターバルイメージの更新（分）

en: Update Interval Images must be greater than or equal to 0
ja: イメージの更新間隔は0以上でなければなりません

en: Update Interval must be a positive number
ja: 更新間隔は正数でなければなりません

en: Update Interval must be greater than or equal to 0
ja: 更新間隔は0以上でなければなりません

en: Update Window End Time
ja: 更新枠の終了時刻

en: Update Window Start Time
ja: 更新の開始時刻

en: Update this media in all layouts it is assigned to?
ja: 割り当てられているすべてのレイアウトでこのメディアを更新

en: Updated Preference
ja: プリファレンスが更新されました

en: Updated Preferences
ja: 環境設定が更新されました

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Audio files to assign to Widgets
ja: ウィジェットに割り当てるオーディオファイルをアップロードする

en: Upload Layout
ja: レイアウトをアップロード

en: Upload Version
ja: バージョンをアップロード

en: Upload files to this Folder
ja: このフォルダにファイルをアップロードする

en: Upload media
ja: メディアをアップロード

en: Upload new
ja: 新規アップロード

en: Upper Row Limit
ja: 上限行数

en: Upper limit must be higher than lower limit
ja: 上限は下限より高くなければなりません

en: Uptime
ja: 稼働時間

en: Url pointing to the Cover Image
ja: カバー画像を指すURL

en: Url pointing to the logo
ja: ロゴを指すURL

en: Url pointing to the privacy policy for this Application
ja: このアプリケーションのプライバシーポリシーを指すURL

en: Url pointing to the terms for this Application
ja: このアプリケーションの利用条件を指すURL

en: Usage Report
ja: 利用状況レポート

en: Usage Report for %mediaName%
ja: %mediaName%の使用量レポート

en: Usage Report for %playlistName%
ja: ％playlistName％の使用状況レポート

en: Use CMS time?
ja: CMS時間を使う

en: Use Date
ja: 目標日時

en: Use Multiple Video Decoders
ja: 複数のビデオデコーダーを使用する

en: Use Recovery Code instead?
ja: リカバリコードを使用しますか？

en: Use Regex?
ja: 正規表現を使用

en: Use Two Factor Code instead?
ja: 代わりに2要素認証コードを使用しますか？

en: Use a SurfaceView for Video Rendering?
ja: ビデオレンダリングにSurfaceViewを使用しますか？

en: Use a global command to work with all the player types.
ja: グローバルコマンドを使用して、すべてのプレーヤータイプを操作します。

en: Use advanced filter clause?
ja: 高度なフィルタ句を使用

en: Use advanced order clause?
ja: 高度なオーダー句を使用

en: Use an alternative template for Current Events?
ja: 現在のイベントの代替テンプレートを使用する

en: Use an existing database
ja: 既存のデータベースを使用する

en: Use calendar timezone?
ja: カレンダータイムゾーンを使用

en: Use event timezone?
ja: イベントタイムゾーンを使用

en: Use existing DataSets matched by name?
ja: 名前が一致する既存のデータセットを使用しますか？

en: Use global command?
ja: グローバルコマンドを使用

en: Use one of the available slots for this display?
ja: このディスプレイに利用可能なスロットの1つを使用しますか？

en: Use taskkill to terminate commands?
ja: taskkillを使用してコマンドを終了

en: Use the Display Location
ja: ディスプレイの位置を使用

en: Use the Edit forms to configure all aspects of your Layout including Regions and Widgets.
ja: 編集フォームを使用して、リージョンやウィジェットを含むレイアウトのすべての側面を構成します。

en: Use the Global Timeout?
ja: グローバルタイムアウトを使用

en: Use the Layout / Campaign selector to pick the Layout / Campaign you want to show.
ja: レイアウト/キャンペーンセレクターを使用して、表示するレイアウト/キャンペーンを選択します。

en: Use the Toolbar tabs to select <b>Widgets</b>
ja: [ツールバー]タブを使用して[<b>ウィジェット</b>]を選択します。

en: Use the check box to set Start and End dates and times for Widgets
ja: チェックボックスを使用して、ウィジェットの開始日時と終了日時を設定します

en: Use the checkbox to return events within defined start and end dates
ja: チェックボックスを使用して、定義された開始日と終了日内のイベントを返します

en: Use the colour picker to select the background colour
ja: カラーピッカーを使って背景色を選択する

en: Use the colour picker to select the border colour
ja: カラーピッカーを使って境界色を選択する

en: Use the colour picker to select the case colour
ja: カラーピッカーを使用してケースの色を選択します

en: Use the colour picker to select the dial centre colour
ja: カラーピッカーを使用して、文字盤の色を選択します

en: Use the colour picker to select the digital clock background colour
ja: カラーピッカーを使用して、デジタル時計の背景色を選択します

en: Use the colour picker to select the digital clock text colour
ja: カラーピッカーを使用して、デジタル時計のテキストの色を選択します

en: Use the colour picker to select the face colour
ja: カラーピッカーを使用して顔の色を選択します

en: Use the colour picker to select the font colour
ja: カラーピッカーを使ってフォントの色を選択する

en: Use the colour picker to select the hour hand colour
ja: カラーピッカーを使用して長針の色を選択します

en: Use the colour picker to select the label background colour
ja: カラーピッカーを使用して、ラベルの背景色を選択します

en: Use the colour picker to select the label text colour
ja: カラーピッカーを使用して、ラベルのテキストの色を選択します

en: Use the colour picker to select the minute hand colour
ja: カラーピッカーを使用して、短針の色を選択します

en: Use the colour picker to select the secondary steps colour
ja: カラーピッカーを使用して、2ステップの色を選択します

en: Use the colour picker to select the seconds hand colour
ja: カラーピッカーを使用して秒針の色を選択します

en: Use the colour picker to select the steps colour
ja: カラーピッカーを使用して、ステップの色を選択します

en: Use the colour pickers to override the element colours.
ja: カラーピッカーを使用して、要素の色をオーバーライドします。

en: Use the default configured by your administrator
ja: 管理者が設定したデフォルトを使用

en: Use the drop down to select the Event type to schedule.
ja: ドロップダウンを使用して、スケジュールするイベントタイプを選択します。

en: Use the drop down to select the type of Dayparting needed for the Event.
ja: ドロップダウンを使用して、イベントに必要なデイパーティングのタイプを選択します。

en: Use the drop-down to select which days of the week this Event should be repeated
ja: ドロップダウンを使用して、このイベントを繰り返す曜日を選択します。

en: Use the drop-down to select which days of the week this Event should be repeated.
ja: ドロップダウンを使用して、このイベントをどの曜日に繰り返すかを選択します。

en: Use the form fields below to create a set of reminders for this event. New fields can be added by clicking on the + icon at the end of the row. Use the tick box to receive a notification by email alternatively reminders will be shown in the message center.
ja: 以下のフォームフィールドを使用して、このイベントの一連のリマインダを作成します。行の最後にある+アイコンをクリックすると、新しいフィールドを追加できます。チェックボックスを使用しEメールで通知を受信するか、メッセージセンターにリマインダーが表示されます。

en: Use the form fields to create On/Off timings for the monitor for specific days of the week as required.
ja: フォームフィールドを使用して、必要に応じて特定の曜日のモニターのオン/オフタイミングを作成します。

en: Use the location configured on the display
ja: ディスプレイに設定されている場所を使用する

en: Use the row menu for the Display!
ja: ディスプレイの行メニューを使用してください！

en: Used
ja: 使用量

en: User
ja: ユーザー

en: User Agent
ja: ユーザーエージェント

en: User Group
ja: ユーザーグループ

en: User Group Name cannot be empty.
ja: ユーザーグループ名は空にできません。

en: User Groups
ja: ユーザーグループ

en: User Groups are an easy way to configure a set of features and sharing which can be applied to multiple users. After adding a User they can be assigned to multiple Groups or have individual sharing assigned to them directly.
ja: ユーザーグループは、複数のユーザーに適用できる一連の機能と共有を構成する簡単な方法です。ユーザーを追加した後、それらを複数のグループに割り当てることも、個別の共有を直接割り当てることもできます。

en: User Logged Out.
ja: ユーザーがログアウトしました。

en: User Management
ja: ユーザー管理

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User Option not found
ja: ユーザーオプションが見つかりません

en: User Profile Saved
ja: ユーザープロファイルを保存しました

en: User Type
ja: ユーザータイプ

en: User does not have the enabled Feature for this Dashboard
ja: ユーザーはこのダッシュボードで有効な機能を持っていません

en: User functions
ja: ユーザーファンクション

en: User load preferences failed!
ja: ユーザーの読み込み環境設定に失敗しました

en: User logged at the IdP but the account does not exist in the CMS and Just-In-Time provisioning is disabled
ja: ユーザーはIdPにログインしましたが、アカウントがCMSに存在せず、ジャストインタイムプロビジョニングが無効になっています

en: User name must be between 1 and 50 characters.
ja: ユーザー名は1から50文字の範囲でなければなりません。

en: User not found
ja: ユーザーが見つかりません

en: User profile preferences for the logged in User
ja: ログインしたユーザーのユーザープロファイル設定

en: User save preferences failed!
ja: ユーザーの環境設定が失敗しました。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username or Password incorrect
ja: ユーザー名またはパスワードが違います

en: Users
ja: ユーザー

en: Users can use the top level folder to store content. Disable to force the use of folders.
ja: ユーザーは、トップレベルのフォルダーを使用してコンテンツを保存することができます。フォルダを強制的に使用させる場合は無効とします。

en: Using "fwrite()" failed, due to error:
ja: "fwrite()" に失敗しました:

en: Using "socket_sendto()" failed, due to error:
ja: "socket_sendto()" に失敗しました:

en: Using "socket_set_option()" failed, due to error:
ja: "socket_set_option()" に失敗しました:

en: Using JSON syntax enter the path below the Data root by which the above aggregation should be applied.
ja: JSON構文を使用して、上記の集計を適用するためのデータルートの下にパスを入力します。

en: Using fsockopen() failed, due to denied permission
ja: fsockopen() に失敗しました。権限がありません。

en: Using natural language enter a string representing the period for which events should be returned, for example 2 days or 1 week.
ja: 自然言語を使用して、イベントが返される期間を表す文字列を入力します。たとえば、2 days または 1 weekです。

en: VNC to this Display
ja: このディスプレイへのVNC

en: Valid Extensions
ja: 有効な拡張子

en: Valid extensions are %s
ja: 有効な拡張子は%sです

en: Valid?
ja: 有効

en: Validation
ja: 検証

en: Value
ja: 値

en: Value too large for %s
ja: 値が%sに対して大きすぎます

en: Values
ja: 値

en: Venue
ja: 場所

en: Verified
ja: 検証済み

en: Verify
ja: 検証

en: Verify All
ja: すべて検証

en: Verify CA Identity?
ja: CA IDを確認しますか？

en: Verify all modules have been installed correctly by reinstalling any module related files
ja: モジュール関連ファイルを再インストールして、すべてのモジュールが正しくインストールされたことを検証します。

en: Verify all modules have been installed correctly.
ja: すべてのモジュールが正しく取り付けられていることを確認してください。

en: Version
ja: バージョン

en: Version %version%
ja: バージョン%version%

en: Version ID
ja: バージョンID

en: Version Information
ja: バーション情報

en: Vertical Align
ja: 垂直方向の配置

en: Vertical Sharpness
ja: 垂直シャープネス

en: Vertically on the left
ja: 左側に垂直

en: Video
ja: 動画

en: Video Engine
ja: ビデオエンジン

en: Video In
ja: ビデオ入力

en: Video Path
ja: ビデオへのパス

en: Videos - support varies depending on the client hardware you are using.
ja: ビデオ - サポートは、使用しているクライアントハードウェアによって異なります。

en: Videos only
ja: 動画のみ

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View
ja: 表示

en: View Categories
ja: カテゴリを表示

en: View Columns
ja: 列を表示

en: View Data
ja: データを表示

en: View Folder Tree on Grids and Forms
ja: グリッドとフォームでフォルダツリーを表示する

en: View Library
ja: ライブラリを表示

en: View Only
ja: 表示のみ

en: View Products
ja: 製品を見る

en: View RSS
ja: RSSを表示

en: View my authenticated applications
ja: 認証済みアプリケーションを表示する

en: View the Menu Board page
ja: メニューボードページを見る

en: Visibility
ja: 可視性

en: Visible
ja: 表示可能

en: Visible area end time
ja: 可視領域の終了時間

en: Visible area start time
ja: 可視領域の開始時間

en: Visible area time span
ja: 可視領域の期間

en: Visual editor
ja: ビジュアルエディタ

en: Volume
ja: 音量

en: Wake On Lan Failed as there are no functions available to transmit it
ja: Wake On Lanを送るのに失敗しました。利用できる関数がありません。

en: Wake on LAN Time
ja: Wake on LAN 時間

en: Wake on Lan is enabled, but you have not specified a time to wake the display
ja: Wake on Lanが有効になっていますが、ディスプレイを起動する時間を指定していません

en: Wake on Lan requires the correct network configuration to route the magic packet to the display PC
ja: Wake on Lanは、マジックパケットをディスプレイPCにルーティングするために正しいネットワーク設定が必要です。

en: Wake on Lan sent for %s
ja: %s にWake on Lanリクエストが送信されました

en: Warm
ja: 暖かい

en: Warning
ja: 警告

en: Warning - starts with or ends with a space, or contains double spaces
ja: 警告 - スペースで始まるかスペースで終わる、または二重スペースが含まれている

en: Warning Date
ja: 警告日時

en: Warning Duration
ja: 警告期間

en: Warning duration needs to be lower than the countdown main duration.
ja: 警告期間は、カウントダウンのメイン期間よりも短くする必要があります。

en: Warning duration needs to be lower than the widget duration.
ja: 警告期間は、ウィジェットの期間よりも短くする必要があります。

en: We are really sorry, but there has been an error. It has been logged in install_log.txt and printed below.
ja: 申し訳ありませんが、エラーが発生しました。これはinstall_log.txtに書き込まれており、以下に表示されています。

en: We can now edit the Text Widget, Click on the Widget in the Timeline (it will go green once selected).
ja: これで、テキストウィジェットを編集できます。タイムラインでウィジェットをクリックします（選択すると緑色になります）。

en: We suggest setting your PHP post_max_size and upload_max_filesize to at least 128M, and also increasing your max_execution_time to at least 120 seconds.
ja: PHPのpost_max_sizeとupload_max_filesizeを少なくとも128Mに設定し、max_execution_timeを少なくとも120秒に増やすことをお勧めします。

en: We support Google Authenticator or similar two factor codes. You get this secret by scanning the QR code.
ja: Google Authenticatorまたは類似の2要素コードに対応しています。QRコードを読み取ることでこのシークレットを取得します。

en: We'd love to know you're running %theme_name%. If you're happy for us to collect anonymous statistics (version number, number of displays) then please leave the box ticked. Please un tick the box if your server does not have direct access to the internet.
ja: %theme_name%を実行していることをお知らせください。匿名の統計情報（バージョン番号、ディスプレイの数）を収集してよければ、チェックマークを付けたままにしてください。サーバーからインターネットに直接アクセスできない場合は、チェックボックスをオフにしてください。

en: Weather
ja: 天気

en: Weather module showing Current and Daily forecasts.
ja: 現在および毎日の予報を表示する天気モジュール。

en: Web Hook triggers can be executed when certain conditions are detected. If you would like to execute a trigger, enter the trigger code below against each event.
ja: ウェブフックトリガーは、特定の条件が検出されたときに実行できます。トリガーを実行する場合は、各イベントに対して以下のトリガーコードを入力してください。

en: Web hook
ja: ウェブフック

en: Web hook trigger code for this Action
ja: このアクションのウェブフックトリガーコード

en: WebView Plugin State
ja: WebViewプラグインの状態

en: Webhook Controller
ja: Webhookコントローラ

en: Webkey Serial
ja: Webkeyシリアル番号

en: Webkey to this Display
ja: このディスプレイへのWebキー

en: Webpage
ja: ウェブページ

en: Webpages.
ja: ウェブページ

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Week
ja: 週

en: Week name length
ja: 週名の長さ

en: Weekly
ja: 週間

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Welcome to the %productName% CMS
ja: ようこそ %productName% CMSへ

en: Welcome to the %themeName% Installation
ja: %themeName% インストールへようこそ

en: West
ja: 西

en: We’d like to take you on a tour of the CMS using a series of short tutorials to get you up and running in no time. If you already know your way around, please skip.
ja: 一連の短いチュートリアルを使用してCMSのツアーに参加し、すぐに稼働できるようにしたいと思います。すでに方法を知っている場合は、スキップしてください。

en: What display profile should this display use? To use the default profile leave this empty.
ja: このディスプレイで使用するディスプレイプロファイルは何ですか？デフォルトのプロファイルを使用するには、これを空のままにします。

en: What does this mean?
ja: 詳しくは

en: What is a Display? A Display is the connection from the Player to the CMS which groups content and schedule information.
ja: ディスプレイとは何ですか？ディスプレイは、プレーヤーからCMSへの接続であり、コンテンツとスケジュール情報をグループ化します。

en: What is the maximum notification age in minutes, 0 for no restrictions.
ja: 最大通知経過時間（分）、制限なしの場合は0

en: What is the source of this impression figure?
ja: このインプレッション図の出所は何ですか？

en: What is the target number for this Campaign over its entire playtime
ja: キャンペーン期間中の目標数値は？

en: What is this users type?
ja: ユーザータイプを選択してください。

en: What items would you like to save?
ja: どの項目を保存しますか？

en: What plugin state should be used when starting a web view.
ja: Webビューを起動するときに使用するプラグインの状態

en: What separator should be used for CSV source?
ja: CSVソースにはどの区切り文字を使用する必要がありますか？

en: What should happen when this Dataset reaches the row limit?
ja: このデータセットが行制限に達するとどうなりますか？

en: What transition should be applied when this item finishes?
ja: この項目が終了したときにどのような移トランジションが適用されるべきですか？

en: What transition should be applied when this item starts?
ja: この項目が開始したときにどのようなトランジションが適用されるべきですか？

en: What transition should be applied when this region is finished?
ja: このリージョンが終了したときにどのようなトランジションが適用されるべきですか？

en: What type of Campaign would you like to create?
ja: どのようなキャンペーンを作りたいですか？

en: What type of display is this profile intended for?
ja: このプロファイルはどのタイプのディスプレイを対象としていますか？

en: What type of request needs to be made to get the remote data?
ja: リモートデータを取得するためにはどのような種類の要求が必要ですか？

en: When Enabled users will be able to add media using this module.
ja: 有効にすると、ユーザーはこのモジュールを使用してメディアを追加できます。

en: When Preview is Enabled users will be able to see a preview in the layout designer.
ja: プレビューが有効になっていると、ユーザーはレイアウトデザイナーでプレビューを見ることができます。

en: When all day events are excluded they are removed from the list of events in the feed and wont be shown
ja: 終日の予定が除外されると、それらはフィード内の予定のリストから削除され、表示されなくなります。

en: When current events are excluded they are removed from the list of events in the feed and wont be shown
ja: 現在のイベントが除外されると、それらはフィード内のイベントのリストから削除され、表示されなくなります。

en: When cycle based playback is enabled only 1 Layout from this Campaign will be played each time it is in a Schedule loop. The same Layout will be shown until the 'Play count' is achieved.
ja: 繰返し再生が有効の場合、スケジュールループに入るたびに、このキャンペーンの1つのレイアウトのみが再生されます。 「再生回数」が達成されるまで、同じレイアウトが表示されます。

en: When cycle based playback is enabled only 1 Widget from this Sub-Playlist will be played each time the Layout is shown. The same Widget will be shown until the 'Play count' is achieved.
ja: 繰返し再生が有効になっている場合、レイアウトが表示されるたびに、このサブプレイリストの1つのウィジェットのみが再生されます。 「再生回数」が達成されるまで、同じウィジェットが表示されます。

en: When enabled a random Widget will be selected at the start of each cycle and shown until its play count has been met.
ja: 有効にすると、各サイクルの開始時にランダムなウィジェットが選択され、再生回数に達するまで表示されます。

en: When enabled draft Layouts will be automatically published 30 minutes after the last edit
ja: ドラフトレイアウトを有効にすると、最後の編集から30分後に自動的に公開されます

en: When enabled the Folder tree state will be saved globally, each Page will remember the same state. If disabled, the Folder tree state will be saved per Page.
ja: 有効な場合、フォルダツリーの状態はグローバルに保存され、各ページは同じ状態を記憶します。無効の場合、フォルダツリーの状態はページごとに保存されます。

en: When enabled the Player will send the current layout to the CMS each time it changes. Warning: This is bandwidth intensive and should be disabled unless on a LAN.
ja: 有効にすると、プレーヤーは表示が変更されるたびに現在のレイアウトをCMSに送信します。警告：これは帯域幅を大量に消費するため、LAN上にない限り無効にする必要があります。

en: When enabled, the default Transition type and duration will be applied to all widgets on this Layout.
ja: 有効にすると、デフォルトのトランジションタイプと期間がこのレイアウトのすべてのウィジェットに適用されます。

en: When enabled, this Connector will start providing the services it lists in its description.
ja: 有効にすると、このコネクタは説明にリストされているサービスの提供を開始します。

en: When enabled, this form will automatically submit in future. Reset this in your User Profile.
ja: 有効にすると、このフォームは将来自動的に送信されます。ユーザープロファイルでこれをリセットします。

en: When exporting a saved report to PDF, should the logo be shown on the PDF?
ja: 保存したレポートをPDFにエクスポートする場合、ロゴをPDFに表示する必要がありますか？

en: When filtering by multiple Tags, which logical operator should be used?
ja: 複数のタグでフィルタリングする場合、どの論理演算子を使用しますか？

en: When filtering by multiple names, which logical operator should be used?
ja: 複数の名前でフィルタリングする場合、どの論理演算子を使用すべきですか

en: When happy with your Layout, you will need to set it to Publish before scheduling to Displays.
ja: レイアウトに満足したら、ディスプレイにスケジュールする前に、レイアウトを公開に設定する必要があります。

en: When happy with your layout you will need to publish before being able to schedule to displays.
ja: あなたのレイアウトに問題なければ、あなたはディスプレイにスケジュールする前に公開する必要があります。

en: When left blank Events scheduled at the same time will be shown in fair rotation.
ja: 空白のままにすると、同時にスケジュールされたイベントが公正なローテーションで表示されます。

en: When matching Media by Tags and name to a dynamic Playlist, this is the maximum number of allowed items that can be assigned to a dynamic Playlist
ja: タグと名前でメディアを動的プレイリストに一致させる場合、これは動的プレイリストに割り当てることができる許可された項目の最大数です。

en: When requesting a screenshot from a display should the Thumbnail column be automatically shown if it's not visible?
ja: ディスプレイからスクリーンショットを要求する際、サムネイルカラムが表示されていない場合、自動的に表示されるようにする必要がありますか？

en: When selected, all selected players will attempt to synchronise the output (Supported on Android player only)
ja: 選択すると、選択したすべてのプレーヤーが出力の同期を試みます（Androidプレーヤーでのみサポート）。

en: When selected, layout will be published immediately, if it should be published at a specific time, uncheck this checkbox and pick a date in the field below
ja: 選択すると、レイアウトはすぐに公開されます。特定の時間に公開する必要がある場合は、このチェックボックスをオフにして、下のフィールドで日付を選択してください

en: When selected, your event will run according to the timezone set on the CMS, otherwise the event will run at Display local time
ja: 選択すると、イベントはCMSに設定されているタイムゾーンに従って実行されます。それ以外の場合、イベントはディスプレイに設定されている時間で実行されます。

en: When set to Run Intent, which intent should be run. Format is: Action|ExtraKey,ExtraMsg
ja: 実行インテントに設定すると、そのインテントを実行する必要があります。形式は、次のとおりです。Action | ExtraKey、ExtraMsg

en: When set, each Display that has this Media in its local storage, will be notified to remove it.
ja: 設定すると、ローカルストレージにこのメディアがある各ディスプレイに削除するように通知されます。

en: When should the Region Loop be enabled?
ja: このリージョンに項目が1つしかない場合はループしますか？

en: When the End Time for this Widget passes should the Widget be removed from the Playlist?
ja: このウィジェットの終了時間が経過したら、ウィジェットをプレイリストから削除する必要がありますか？

en: When the device starts and Android finishes loading, should the Player start up and come to the foreground?
ja: デバイスが起動してAndroidの読み込みが終了したら、プレーヤーを実行してフォアグラウンドに移動しますか？

en: When the monitor is 'Off' it will not be able to receive content updates. With the next timed 'On' the monitor will connect to the CMS and get content/schedule updates.
ja: モニターが「オフ」の場合、コンテンツの更新を受信できません。次回の「オン」のタイミングで、モニターはCMSに接続し、コンテンツ/スケジュールの更新を取得します。

en: When this campaign is scheduled alongside another campaign with the same display order, how should the layouts in both campaigns be ordered?
ja: このキャンペーンと同じ表示順の別のキャンペーンを並行してスケジュールする場合、両キャンペーンのレイアウトはどのように並べればよいのでしょうか。

en: When using the inline editor Shift+Enter will drop a single line. Enter alone starts a new paragraph.
ja: インラインエディタを使用している場合は、Shift + Enterを押すと1行削除されます。単独で入力すると新しい段落が始まります。

en: Where should the legend be positioned.
ja: 凡例はどこに配置しますか。

en: Whether to always put the default layout into the cycle.
ja: デフォルトのレイアウトを常にサイクルに入れますか。

en: Which Calendar Type should the CMS use?
ja: CMSはどのカレンダータイプを使用しますか？

en: Which Widget would you like to Navigate to? The Widget must be in the Interactive drawer for this Layout.
ja: どのウィジェットに移動しますか？このレイアウトでは、ウィジェットがインタラクティブドロワーにある必要があります。

en: Which content types should be allowed on these displays. Most SSPs will be able to further refine this by display.
ja: これらのディスプレイで許可されるべきコンテンツタイプ。ほとんどの SSP は、ディスプレイごとにこれをさらに絞り込むことができます。

en: Which days of the week should the DMA be active?
ja: DMAは何曜日に実行させるべきですか？

en: Which days of the week should the layout be active?
ja: レイアウトを有効にする曜日は？

en: Which device input should be shown
ja: どのデバイス入力を表示するか

en: Which direction does the text in the feed use?
ja: フィード内のテキストはどの方向を使用していますか？

en: Which displays would you like this DMA to apply to?
ja: このDMAをどのディスプレイに適用させたいですか？

en: Which displays would you like to enroll with this SSP. Leave blank to enroll them all.
ja: このSSPにどのディスプレイを割り当てますか。すべて登録する場合は空欄にしてください。

en: Which field would you like to use as the ID for this SSP?
ja: この SSP の ID としてどのフィールドを使用したいですか？

en: Which key should activate the Player information screen? A single character.
ja: どのキーでプレイヤー情報画面をアクティブにする必要がありますか？ 1文字。

en: Which shell commands should the Player execute?
ja: プレーヤーはどのシェルコマンドを実行する必要がありますか？

en: Which version of the Open Weather Map did you choose? If you created your account recently it will be 3.0.
ja: Open Weather Mapのバージョンはどれにしましたか？最近アカウントを作成された方は、3.0になります。

en: White
ja: 白

en: White listed redirect URI's that will be allowed, only application for Authorization Code Grants
ja: 許可されるホワイトリストのリダイレクトURI、認証コード付与の申請のみ

en: Whitelist Load Balancers
ja: ロードバランサのホワイトリスト

en: Widget
ja: ウェジット

en: Widget Actions:
ja: ウィジェットアクション：

en: Widget Duration
ja: ウィジェットの期間

en: Widget ID
ja: ウェジットID

en: Widget List
ja: ウィジェットリスト

en: Widget Option not found
ja: ウィジェットオプションが見つかりません

en: Widget colouring in Playlist editor
ja: プレイリストエディタでのウィジェットのカラーリング

en: Widget not found
ja: ウェジットが見つかりません

en: Widget not found at index %d
ja: ウィジェットがインデックス%dに見つかりません

en: Widget not found with ID %d
ja: ID %d のウィジェットが見つかりません

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Widgets From
ja: からのウィジェット

en: Widgets that have been Published will be displayed below
ja: 公開されたウィジェットは以下に表示されます

en: Width
ja: 幅

en: Width must be greater than 0
ja: 幅は0より大きくなければなりません

en: Width of the Region
ja: リージョンの幅

en: Will rebuild all fonts in the CMS and generate new font files for the Players to download. Do this if there are problems showing fonts.
ja: CMS内のすべてのフォントを再構築し、プレイヤーがダウンロードするための新しいフォントファイルを生成します。フォントの表示に問題がある場合はこれを行ってください。

en: Wind
ja: 風

en: Windows Command
ja: Windowsコマンド

en: Windows format Calendar?
ja: Windows形式のカレンダー

en: Windy
ja: 強風

en: With Override the Template selected enter your own text, html and css by using the Templates drop down menu in the tab header above.
ja: [テンプレートを上書き]を選択した状態で、上のタブヘッダの[テンプレート]ドロップダウンメニューを使用して、独自のテキスト、HTML、およびCSSを入力します。

en: With Selected
ja: 個別選択

en: With merge selected, all Objects (Media, Layouts etc) and any sub-folders currently in the original folder will be moved to the selected folder. Original folder will be deleted
ja: マージを選択すると、全てのオブジェクト（メディア、レイアウトなど）と、オリジナルのフォルダにあるサブフォルダが、選択したフォルダに移動されます。元のフォルダは削除されます。

en: Write permissions are required for cache/
ja: 書き込み権限がcache/に必要です

en: Write permissions are required for web/settings.php
ja: web/settings.phpには書き込み権限が必要です

en: X-Axis
ja: X軸

en: X-Axis Label
ja: X軸ラベル

en: XMDS Transfer Limit in KB/month
ja: XMDS転送制限（KB /月）

en: XMR Private Address
ja: XMRプライベートアドレス

en: XMR Public Address
ja: XMRパブリックアドレス

en: XMR Registered
ja: XMRが登録されました

en: XMR address is not set
ja: XMRアドレスが設定されていません

en: XMR is not configured for this Display
ja: XMRはこのディスプレイ用に構成されていません

en: XMR is not working on this Player yet and therefore the licence check may not occur.
ja: XMRはこのプレーヤーでまだ機能していないため、ライセンスチェックが行われない可能性があります。

en: XMR is not working on this Player yet, the screenshot will be requested the next time the Player connects on its collection interval, expected %nextCollect%.
ja: XMRはまだこのプレーヤに取り組んでいません、次回プレーヤが収集間隔に接続したときにスクリーンショットが要求されます、予想されるのは％nextCollect％です。

en: Y-Axis
ja: 軸

en: Y-Axis Label
ja: Y軸ラベル

en: Yahoo Currencies
ja: ヤフー通貨市場

en: Yahoo Finance
ja: ヤフーファイナンス

en: Yahoo Stocks
ja: ヤフー株式市場

en: Year
ja: 年

en: Yearly
ja: 毎年

en: Yes
ja: はい

en: You already own a Layout called '%s'. Please choose another name.
ja: ’%s’というレイアウトを既に所有しています。別の名前を選択してください。

en: You already own a Playlist called '%s'. Please choose another name.
ja: ’%s’というプレイリストを既に所有しています。別の名前を選択してください。

en: You already own a Tag called '%s'. Please choose another name.
ja: ’%s’というタグを既に所有しています。別の名前を選択してください。

en: You already own a display group called "%s". Please choose another name.
ja: "%s"というディスプレイグループはすでにあります。別の名前にしてください。

en: You already set an exception for this day.
ja: あなたはすでにこの日の例外を設定しました。

en: You are receiving this email because a password reminder was requested for your account. If you did not make this request, please report this email to your administrator immediately.
ja: アカウントにパスワードリマインダが要求されたため、このメールを受信して​​います。このリクエストをしていない場合は、すぐにこのEメールを管理者に報告してください。

en: You are receiving this email because two factor email authorisation is enabled in your CMS user account. If you did not make this request, please report this email to your administrator immediately.
ja: CMSユーザーアカウントでEメール認証が有効になっていますので、このEメールを受信して​​います。¥nこのリクエストを行わなかった場合は、すぐにこのメールを管理者に報告してください。¥n認証コードは以下の通りです。

en: You are trying to assign a Layout that is not shared with you.
ja: あなたに共有されていないレイアウトを割り当てようとしています。

en: You are viewing this Layout in read only mode, checkout by clicking on this message or from the Options menu above!
ja: このレイアウトを読み取り専用モードで表示しています。このメッセージをクリックするか、上の[オプション]メニューからチェックアウトしてください。

en: You can Publish now or untick this option and provide your own Publish Date, confirm your selection by clicking Publish.
ja: 今すぐ公開するか、このオプションのチェックを外して独自の公開日を指定し、[公開]をクリックして選択を確認できます。

en: You can also add a template from an existing Layout from the Layout Designer.
ja: レイアウトデザイナの既存のレイアウトからテンプレートを追加することもできます。

en: You can change the appearance of this template using the options below.
ja: 以下のオプションを使用して、このテンプレートの外観を変更できます。

en: You can only set a target region on a Widget in the drawer.
ja: ドロワー内のウィジェットにしか対象の領域を設定できません。

en: You can optionally give this Widget a name for easier identification.
ja: オプションで、このウィジェットに名前を付けて識別しやすくすることができます。

en: You can take a look at how your layout will look on your displays by clicking on the Play button on the Preview window.
ja: プレビューウィンドウの[再生]ボタンをクリックすると、レイアウトがディスプレイにどのように表示されるかを確認できます。

en: You cannot assign file type %s to a playlist
ja: ファイルタイプ%sをプレイリストに割り当てることはできません

en: You cannot change the assignment of a Layout Specific Campaign
ja: レイアウト独自のキャンペーンの指定を変更する事はできません

en: You cannot replace this media with an item of a different type
ja: このメディアを別の種類の項目と交換することはできません

en: You cannot share the root folder
ja: ルートフォルダを共有することはできません

en: You do not have access to this playlist
ja: このプレイリストにアクセスすることはできません

en: You do not have any library files that are not in use.
ja: 使用されていないライブラリファイルはありません。

en: You do not have permission to assign the provided Layout
ja: このレイアウトをアサインする権限がありません

en: You do not have permission to assign this Layout
ja: このレイアウトを割り当てる権限がありません

en: You do not have permission to assign this user
ja: このユーザーを割り当てる権限がありません

en: You do not have permission to copy this Campaign
ja: このキャンペーンをコピーする権限がありません

en: You do not have permission to delete this profile
ja: このプロファイルを削除する権限がありません

en: You do not have permission to edit all the entities permissions.
ja: すべてのエンティティの権限を編集する権限がありません。

en: You do not have permission to edit these permissions.
ja: この権限を編集するための権限がありません

en: You do not have permission to edit this profile
ja: このプロファイルを編集する権限がありません

en: You do not have permission to use that DataSet
ja: そのデータセットを使用する権限がありません

en: You do not have permission to use that Menu Board
ja: そのメニューボードを使用する権限がありません

en: You do not have permission to use that dataset
ja: そのデータセットを使用する権限がありません

en: You do not have permissions to delete saved reports of this report schedule
ja: このレポートスケジュールの保存レポートを削除する権限がありません

en: You do not have permissions to delete the saved report of this report schedule
ja: このレポートスケジュールの保存レポートを削除する権限がありません

en: You do not have permissions to delete this layout
ja: このレイアウトを削除する権限がありません

en: You do not have permissions to delete this report schedule
ja: このレポートスケジュールを削除する権限がありません

en: You do not have permissions to edit this layout
ja: このレイアウトを編集する権限がありません。

en: You do not have permissions to pause/resume this report schedule
ja: このレポートスケジュールを一時停止/再開する権限がありません

en: You do not have permissions to reset this report schedule
ja: このレポートスケジュールをリセットする権限がありません

en: You do not have permissions to use this media
ja: このメディアを利用する権限がありません

en: You do not have permissions to view this layout
ja: このレイアウトを表示する権限がありません

en: You do not have sufficient access
ja: 十分なアクセス権がありません

en: You don't have available playlists
ja: 利用可能なプレイリストがありません

en: You have exceeded your library quota
ja: あなたはライブラリの容量制限を超えました

en: You have exceeded your maximum number of authorised displays. %d
ja: 許可されたディスプレイの最大数を超えました。 %d

en: You have selected %layoutName% for export. A ZIP file will be downloaded which contains the layout, its widgets and media. It will also contain the structure for associated DataSets.
ja: エクスポート用に%layoutName%を選択しました。レイアウト、ウィジェット、およびメディアを含むZIPファイルがダウンロードされます。関連付けられたデータセットの構造も含まれます。

en: You have selected a layout that you no longer have permission to use. Please reload the form.
ja: 使用権限がなくなっている選択されたレイアウトがあります。フォームをリロードしてください。

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload the form.
ja: 使用権限がなくなっている選択されたメディアがあります。フォームをリロードしてください。

en: You may also need to select a Default Layout for your new Player to run, so that in the event you have no scheduled content, the Player will always have a Layout to show.
ja: また、新しいプレーヤーを実行するためのデフォルトレイアウトを選択する必要がある場合もあります。これにより、スケジュールされたコンテンツがない場合でも、プレーヤーには常時表示するレイアウトがあります。

en: You must enter a command
ja: コマンドを入力してください

en: You must enter a duration.
ja: 期間を入力する必要があります。

en: You must have the curl extension enabled or PHP configured with "allow_url_fopen = On" for the CMS to access external resources. We strongly recommend curl.
ja: CMSが外部リソースにアクセスするには、curl拡張機能を有効にするか、PHPで「allow_url_fopen = On」にする必要があります。を強くお勧めします。

en: You must select a mode.
ja: モードを選択する必要があります。

en: You should also manually take a backup of your library.
ja: 手動であなたのライブラリのバックアップを取るべきです。

en: You will now have an empty Region, resized and positioned on a default black background.
ja: これで、空のリージョンが作成され、サイズが変更され、デフォルトの黒い背景に配置されます。

en: Your API key allows for secure communication between the CMS and the Xibo SSP connector service. It is used to orchestrate the delivery of ads to your players. Enter your API Key from Xibo.
ja: APIキーにより、CMSとXibo SSPコネクタサービス間の安全な通信が可能になります。プレーヤーへの広告配信をオーケストレーションするために使用されます。XiboのAPI Keyを入力してください。

en: Your API key allows for secure communication between the CMS and the Xibo audience service. It is used to analyse your proof of play data for Ad Campaigns and retrieve reports. It is never possible to retrieve credentials.
ja: お客様のAPIキーにより、CMSとオーディエンスサービス間の安全な通信が可能になります。広告キャンペーンの実証データを分析し、レポートを取得するために使用されます。認証情報を取得することは絶対にできません。

en: Your API key is authorised for %numberOfAuthedDisplays% displays.
ja: お客様のAPIキーは%numberOfAuthedDisplays%ディスプレイに対して認証されています。

en: Your authentication provider could not log you in.
ja: 認証プロバイダーにあなたはログインできませんでした。

en: Your client is not the correct version to communicate with this CMS.
ja: あなたのクライアントはこのCMSと通信するための正しいバージョンではありません。

en: Your event will be scheduled from [fromDt] to [toDt] in the CMS timezone, please check this covers each of your Displays in their respective timezones.
ja: あなたのイベントはCMSタイムゾーンの[開始日]から[終了日]までにスケジュールされます。それぞれのタイムゾーンであなたのディスプレイのそれぞれをカバーすることを確認してください。

en: Your library is full. Library Limit: %s K
ja: あなたのライブラリはいっぱいです。ライブラリ容量制限：%s K

en: Your library is full. Library Limit: %s MB
ja: ライブラリがいっぱいです。ライブラリ制限：%s MB

en: Your password does not meet the required complexity
ja: パスワードが必要な複雑さを満たしていません

en: ZIP
ja: 郵便番号

en: ZeroMQ is required to send Player Actions. Please check your configuration.
ja: ZeroMQはプレイヤーアクションを送信するために必要です。設定を確認してください。

en: ZeroMQ is used to send messages to XMR which allows push communications with player
ja: ZeroMQは、プレイヤーとのプッシュ通信を可能にするXMRへのメッセージ送信に使用されます。

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom in
ja: ズームイン

en: Zoom in to see more details!
ja: 詳細を表示するには、ズームインしてください。

en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: Zoom out to see timeruler!
ja: ズームアウトしてタイムルーラーを確認してください。

en: Zulu
ja: ズールー語

en: and End Time!
ja: そして終了時間も！

en: cURL extension is required for Twitter
ja: TwitterにはcURL拡張子が必要です

en: cURL is used to fetch data from the Internet or Local Network
ja: cURLは、インターネットまたはローカルネットワークからデータを取得するために使用されます

en: contains
ja: 含まれています

en: does not contain
ja: 含まれていません。

en: does not end with
ja: が次で終わらない

en: does not equal
ja: 等しくない

en: does not start with
ja: が次で始まらない

en: duration
ja: 期間

en: ends with
ja: が次で終わる

en: equals
ja: 次と等しい

en: greater than
ja: 以上

en: he Category for this Help Link
ja: このヘルプリンクのカテゴリ

en: hours:min:sec
ja: 時：分：秒

en: id
ja: ID

en: in Menu Board
ja: メニューボードで

en: in Menu Board
ja: メニューボードで

en: is empty
ja: 空です

en: is not empty
ja: 空ではないです

en: isRequired
ja: 必須

en: less than
ja: 以下

en: lgpay Atinlay
ja: イグパイ語

en: name
ja: 名前

en: not found
ja: 見つかりません

en: number of layouts
ja: レイアウト数

en: on the [DAY] day
ja: [DAY]日に

en: on the [POSITION] [WEEKDAY]
ja: [位置] [週間]に

en: once it has connected for the first time
ja: 最初に接続した後

en: osdlock
ja: OSDロック

en: reminderDt not found as next event does not exist
ja: 次のイベントが存在しないため、reminderDtが見つかりません

en: row not found
ja: 行が見つかりません

en: shuffle
ja: シャッフル

en: starts with
ja: が次で始まる

en: total duration
ja: 合計期間

en: usblock
ja: USBロック

en: webOS Command
ja: webOSコマンド

en: would like access to the following scopes
ja: 次のスコープへのアクセスを希望

en: you read this %readDt%.
ja: あなたはこの%readDt%.を読みました。
